Hablemitoğlu suikastı zanlılarından Göktaş’ın Türkiye’ye iadesi için harekete geçildi

Güvenlik Genel Müdürlüğü (EGM) İnterpol Kat Başkanlığı’nın talebi üzerine için al dergi çıkarılan Ankara Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Soylu Hablemitoğlu suikastı zanlılarından firari mütekait miralay Mustafa Uzun Göktaş, 2 Eylül’dahi Bulgaristan’ın Svilengrad şehrinde yakalandı. Doğruluk Bakanlığı ve EGM İnterpol Kat Başkanlığı, Göktaş’ın Türkiye’ye iade edilmesine yönelik işlemlere başladı.

TALEPNAME HAZIRLANDI

Bu kapsamda Hablemitoğlu suikastının zanlılarından Göktaş’ın, Bulgaristan’ın Svilengrad şehrinde yakalanmasının arkası sıra Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, Göktaş’ın iadesine müteveccih talepname hazırladı. Hak Bakanlığı, iade talepnamesi dosyasını Bulgaristan’a değerlendirmek amacıyla Dışişleri Bakanlığı’na iletti.

HABLEMİTOĞLU SUİKASTI

Dr. Temiz Hablemitoğlu, 18 Mabeyin 2002 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayata gözlerini kapadı. 21 Çatlak 2002’bile cenazesi Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi. Köstebek isimli kitabı ölümünden sonra basılmıştır. Cinayet sonrasında Hablemitoğlu’nun elektronik postasına ve telefonuna gelen gözdağı telefonları emniyet mensuplarınca incelenmek için makbuz. Ailesinin İçişleri Bakanlığı aleyhine Ankara 5. İdare Mahkemesi’nde açtığı sorun neticesinde, İçişleri Bakanlığı 40 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm edildi.

İçişleri Bakanlığı, savunmasında Hablemitoğlu’nun cinayetini “rezil bir kıya vak’ası” kendisine değerlendirdiğini bildirmişti. Antrparantez cinayetin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen İçişleri Bakanlığı daha “tedarik soruşturmasının” sürmekte olduğunu bildirmektedir.

Ölümü üstüne birçok argüman ortaya atılmıştır. Bire Bir teoriye göre Bergama ve Alman Vakıfları üzerine araştırmaları dolayısıyla, Alman GSG 9 timleri vasıtasıyla öldürülmüştür. Ayrımsız özge teoriye göre ise Hablemitoğlu laiklik konusundaki hassasiyeti zımnında öldürülmüştür.

Katil zanlıları arasında değerlendirilen yabansı Nuri Gökhan Step ünlü yaşama Mabeyin 2019’da Ukrayna’da yakalandı. Türkiye’ye iadesiyle ilişik murafaa süreci sonuçlanarak 26 Aile 2022’da Türkiye’ye getirildi.

9 Haziran 2022’de Hablemitoğlu cinayeti soruşturmasında aralarında Ergenekon sanıkları mütekait albaylar Uzun Göktaş ve Fikret Emek’in de bulunduğu 9 emekli çeri için bakı kararı verildi.

Uzun Göktaş, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde 2022 Ilkgüz ayında yakalandı.

Share: