Gürcistanlı kollar Anadolu Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda sahne aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan raks topluluğu Mes Haping, Antalya’birlikte Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile hayalet aldı.

Antika çağlardan bugüne büyüklüğünde sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini bahis alan sinevizyon gösterimi ile başlayan dans gösterisinde, 85’i Rum Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, eylem boyunca iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Son bölümde ise dansçılar, Rum Ateşi Raks Topluluğu Umumi Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Çok sayıda yerli ve ecnebi turistin bandaj gösterdiği gösterinin böylece izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Küçük Asya Ateşi, özel gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antika Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada özel projelerle de izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, arada bir Türkiye’ye mevrut ecnebi raks topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, güçlükle dışına gittiklerinde de oradaki raks ekibi ile gösteri yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta bile yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı raks ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çokça yetenekli füru. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Küçük Asya Ateşi’nin büyük kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 topluluk bir anda hayalet aldı. O nedenle hususi tıpkısı devir.” diyerek konuştu.

Londra ve Gürcistan’a okul açılacak

Erdoğan, Küçük Asya Ateşi kapsamında Türkiye’dahi 13 dans okulu bulunduğunu belirterek, “Ati aydan itibaren biricik Londra’da, yegâne bile Gürcistan’bile ekol açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, zira hem kültür olarak birbirimize yakınız hem de o bölgede Türk kişi sayısı hatırı sayılır.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere devam ettiklerini, tıpkısı yandan Aspendos’ta çakılı gösteri yaparken gayrı taraftan üstelik Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini ifade fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hars Bakanlığı ile Beyoğlu Kültür Yolu’ndayız, Çanakkale Firez Yolu’ndayız. Diyarbakır’birlikte Güneydoğu Firez Yolu’ndayız. İstanbul’bile Atatürk Firez Merkezi’nde hem Troya hem de Rum Ateşi oynayacağız. Gösteriler şita boyunca rastgele muamele sürecek. Atatürk Firez Merkezi’nde kocaman ayrımsız tayf yapılmış. Tamlık namına bize teyit edilecek. Fehamet Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi üstelik sahne takanak. Bunun için haddinden fazla ateşin ve mutluyuz.”Share: