Gurbetçilerin bagajları memleket lezzetleriyle meşgul

AVRUPA’nın türlü ülkelerinde dallı güllü ve yaz tatillerini asıl vatanda nâkil gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönerken, araçlarının bagajlarını memleketin lezzetleriyle doldurup, götürüyor.

Avrupa’nın mütenevvi ülkelerinde canlı ve yaz tatillerini asıl vatanda geçiren gurbetçilerin yaşadıkları ülkelere dönüşleri sürüyor. Trakya Gümrük ve Aut Tecim Kesim Müdürlüğü verilerin bakarak Bulgaristan’a açılan Kapıkule özellikle almak için Hamzabeyli ile Dereköy Sınır Kapısı ile Yunanistan’a açılan İpsala ve Pazarkule Çizik Kapısı’ndan haziran ayından bu yana 530 bin araçla 2 milyon 165 bin gurbetçi temel vatana geldi. Bugüne büyüklüğünde dönen gurbetçi sayısı ise 1 milyon 380 bine ulaştı. 15 Eylül’e büyüklüğünde dönüşlerin sürmesi zımnında zaman zaman hat kapılarında gurbetçi araçları çokluk oluşturuyor.

Yakınlarıyla asıl vatanda tatillerini tamamlayıp özlem gideren gurbetçiler, yurt özlemi ile memleketin lezzetlerini da makine bagajlarını, ahali emeği ile salçadan, sarımsağa, turşudan, kuruyemiş ve meyveye kadar yöresel lezzetlerle ile dolduruyor.

MEMLEKETİMİZDEN GÖTÜREBİLDİĞİMİZİ GÖTÜRÜYORUZ’

Almanya’ya dönen İlknur Koçyiğit, Ankara’dan sarımsaktan bulgura kadar bir nice nişane aldığını söyledi. Koçyiğit, “Ebebulguru, bal, nohut. Tığ Ankaralıyız. Memleketimizden götürebildiğimizi götürmeye çalışıyoruz. Orada yaşamaya çalışıyoruz. Benim babam da TIR şoförü, o üstelik getiriyor. Sarımsak birlikte var. Tuz var. Sodyum Klorür madenlerinden daha çok, özlük tuzumuz. Bal getirdik, burada ebebulguru, nohut var” dedi. Memleketi Sakarya’dan yaşadığı Avusturya’ya benzemek için Kapıkule Sınır Kapısı’na gelen Muhammet Yüksek Özkorucu, Türkiye’bile 4 hafta tatil yaptığını belirterek, “Çok güzel geçti. Her husus haddinden fazla güzeldi. Denize gittik, gezdik. Pamukkale’ye, Ankara’ya gittik. Meşgul meşbu gezdik. cura alışverişimizi yaptık. Libas, gelişmemiş kayıt, kuruyemişler. Bayrağımızı, vatanımızı seçme antlaşma özleriz. Genişlik haddinden fazla özleyeceğimiz kayran üstelik tabiatıyla ki köyümüz, memleketimizdir” dedi.

Almanya’ya göstermek amacıyla İzmir’den yola çıkan Ünal Yılmaz, “Yolda gördüklerimizden, canımızın çektiklerinden aldık. Taze göveri, domates, biber, patlıcan, az buçuk üstelik sonuç aldık. 4 hafta kalabildik ne eyvah kim. Henüz çok kalabilmek isterdik ama olmadı. İnşallah seneye yine. Ara Sıra 2 defa gelmeye çalışıyoruz, kimi vakit gelemiyoruz. Pandemi dolayısıyla 1 yıl tek gelmedik” dedi.

‘BAGAJDA KURUYEMİŞLER, HEDİYELİK EŞYALAR VAR’

Düzce’den Almanya’ya dönen Ulu Çuvaldız ise Bulgaristan’daki sınır kapısından elan bayağı geçebilmek amacıyla Türkiye’den çok aşkın ahzüita yapmadığını söyledi. Kıyık, “Kuruyemişler, hediyelik eşyalar, benzeri şeyler var işte. O büyüklüğünde aşkın aynı molekül namevcut. Aşkın ayrımsız husus alamadım zira ihtimal Bulgar’de maslahat benzer. Onun üzere almadık. Beklemektense yeryüzü iyisi başvurmak elan gür. Sivaslıyım. Bolu’dahi, Düzce’de kaldım. Orada de sabahleyin kahvaltı yaptık, ondan bilahare buraya geldik. Burası bile şansa aşkın neşeli değil. Dönebilsem, kafasız dönsem amma dönemiyorum” dedi.Share: