Günindi Karadeniz’de balıkçılar kullanılmamış sezondan ümitli

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, kullanılmamış av sezonunda sivri, lüfer, istavrit ve çinekop hissetmek için ağlarını bu geceden itibaren sulara bırakacak.

Garp Karadeniz’in arz koca limanına cemaat Akçakoca’dahi havza ve ağlarını onararak eskimemiş zaman için hazırlıklarını tümleç gırgır ve trol balıkçıları, “müstemirren bismillah” gelmek amacıyla sabırsızlanıyor.

Bu tün sona erecek av yasağının peşi sıra ağlarını sulara bırakacak balıkçılar, bölgede çalışkan olan fırtınanın benzeri dakika önceki dinmesini bekliyor.

Balıkçılara fena hâlde zaman dileyen Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, yıpranmamış sezondan beklentilerinin balaban olduğunu söyledi.

Şu anda pelit, istavrit, çinekop ve lüferde beklentinin dolgunca olduğunu aktaran Karakaş, “Havalar mebzul olduğu sürece sezonun pir olacağını ve fiyatların dahi ucuzlayacağını bekliyoruz. Bu yıl bereketli ve artağan sezon olacağını oranlama ediyoruz. Güzeşte sene çok fazla sahne kırıklığı yaşadık. Bu sene anca bire bir boyut düşünmüyoruz çünkü görüntüler alelade iyi ve denizin durumu çokça çokça mebzul görünüyor.” dedi.

Balıkçı Meram Akmermer ise hava izin ederse gece denize açılacaklarını belirterek, bu mevsim yüksek ümit içerisinde olduklarını kaydetti.

Share: