“Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’de AKM’de sanatseverlerle buluşacak

Azamet Opera ve Balesinin (DOB) estetik eserlerinden “Güldestan”, 13 ve 20 Eylül’üstelik Atatürk Hars Merkezi’nde (AKM) sahnelenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığının girişimiyle 2004’te DOB Umumi Müdürlüğünün Ankara, İzmir, Antalya ve İstanbul Devlet Opera Balelerinden oluşan ayrımsız kumpanya ile sahnelenen ürün, saz ve dans prodüksiyonu olarak 18 yıldır izleyiciyle buluşuyor.

Koreograf ve görüşme yönetmeni Beyhan Murphy ile Mercan Dede’nin hazırladığı yapıt, gündeş ve anadan görme Türk kültürünü ancak dışına öncelemek için hayata geçirildi.

Eser, Türkiyenin yanı sıra Sazak, Antalya, Samsun, İzmir, Ankara ve İstanbul Şevket Opera ve Balesi vasıtasıyla, Hollanda, Çin, Almanya, Yıldız Makedonya, KKTC, Bosna Hersek, Cezayir, Arnavutluk ve Fransa’birlikte dahi izleyiciyle buluştu.

Aspendos Opera ve Bale Festivali, Bodrum Bale Festivali ve Bursa Festivali’nde bile sahneye konulan eserde, Ara Güler’in İstanbul fotoğrafları dahi yer alıyor.

Eser, bire bir barhana yolundan şehirdeki kafeye, edip Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yüzyılda Aksakal Çelebi’ye, modern insanın içsel yolculuklarından semaya, Osmanlı zamanlarından çağdaş İstanbul’a vasıl benzeri yolculuğu ele alıyor.

Share: