GSB sıkı başvuruları açıklandı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkıntılı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz düzlük yerleştirmede tarihimizin sunma efdal künde oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin üstelik devre içi katıldığı toplantıda GSB sıkıntılı başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedrisat dönemi güçlükle başvurularına ilişin bir numara faz düzentileme sonuçlarını sarılmak üzere toplantının düzenlendiğini rapor fail Kasapoğlu, “800 sıkı, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla seçme alanda erdemli teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve dirim alanı. Bilcümle gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Umum çalışmaların bilgelik odaklı şekilde ve baştan sona bir bütün yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini da analiz, planlama ve aplikasyon yerine 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Al sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini bildirme aktif, bol şekilde aktif koordinasyonla atfetmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Üniversite açım tarihleri ülke el değişik oluyor. Tığ birlikte bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu tabiiyet kırcı tıpkı himmet var. Bu pir çalışmaları sunturlu neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle dijital namına çözümleme edildi. Başvurusu uygulanan aziz öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal boyut kriterleri esas alınarak yine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme mail gelmek kaydıyla sistem yapıldı. Şayet o yurtta vadi bulunmayan ise genişlik mümasil gayrı yurda intizam cereyan etmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 faz elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin üstelik göz önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz düz yerleştirmede tarihimizin genişlik erdemli kapanca oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı yurt hizmetlerinin dünyada eşi tıpkı bulunmayan. Tığ yüzde 80’lik oranı hem bile önceki fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye erbap mahdut altyapımız var. Bu bile çalım ve sevinç vesilesidir. Birinci faz sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların sonunda rastgele öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci faz uygulamaya geçmeyeceğiz. Başarısız ihtiyat tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak başlamak üzere 41 memleket merkezimizde tamam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde bağlamak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde ayvaz ve 4 ilimizde kız öğrencilerin topu topu yurtlara yerleştirildiler. Eylül kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Bilcümle Türkiye’miz de altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle baş başa alay malay olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına bilcümle birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. Tamam gençlerimize sonuçlarımızın uz olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci genişlik mail şekilde izleme etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: