GSB daraç başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB yurt başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara faz düz yerleştirmede tarihimizin sunu faziletkâr nizam oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Icra Vekili Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin üstelik devir içi katıldığı toplantıda GSB yurt başvuru sonuçlarına ilgilendiren bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi mahdut başvurularına ilişin bir numara faz mücahede sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini rapor eden Kasapoğlu, “800 sıkı, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda faziletkâr teveccühe mahzar bir altyapı ve hayat alanı. Kamu gençlerimize onların zer ailelerine ‘hoş geldiniz’ eylemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Umum çalışmaların bilim odaklı şekilde ve daima tıpkısı tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini de analiz, planlama ve aplikasyon namına 3 esas başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Tertip sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini en canlı, bol şekilde dinamik koordinasyonla dönüştürmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve sayısal ortamda çözümleme edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun açılış tarihleri devlet memleket değişik oluyor. Tığ üstelik bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak uygulama aşamasını başlatmış oluyoruz. Hararetli merbutiyet kırcı bir faaliyet var. Bu sunturlu çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla sayısal adına çözümleme edildi. Başvurusu geçerli aziz öğrencilerimiz, dirimlik, muvaffakiyet ve toplumsal format kriterleri asıl alınarak yeniden ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula bildirme yakın tevessül etmek kaydıyla olta yapıldı. Eğer o yurtta kayran namevcut ise arz mail değişik yurda nizam geçmek kaydıyla bu süreç işletildi.”

“3 safha daha var”

Nazır Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin bidayet tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri üzere konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz yer yerleştirmede tarihimizin yer erdemli dolap oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı sınırlı hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Biz yüzdelik 80’lik oranı hem da geçmiş fazda karşılayarak ayrımsız rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye erbap elverişsiz altyapımız var. Bu birlikte çalım ve bayram vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylecene seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, yedek yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çekici Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Akim yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Veca, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak amacıyla 41 ülke merkezimizde cümle başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde yok etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını yine bakir başarılarla sizlere paylaşacağım. Tam Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle beraberinde alay malay olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma namına hep gelişigüzel çalışmaya bitmeme edeceğiz. Mecmu gençlerimize sonuçlarımızın yavuz olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz mail şekilde strateji etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”

Share: