Gönen’de “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” gerçekleştirildi

Balıkesir’in Nem ilçesinde “Kurtuluşun 100. Yılında Nem Paneli” yapıldı.

Rutubet Belediyesinin eş sahipliğinde, Nem Şehir Konseyi ve Nem Turizm Derneğinin katkılarıyla düzenlenen “Kurtuluşun 100. Yılında Rutubet Paneli” Ömer Seyfettin Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi İnsan ve Sosyete Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete yaptığı panelde, Rutubet’in kestirmece 400 yıllık tarihiyle ilişik yapılan belgelik taramaları katılımcılara aktarıldı.

Mete, sunumlarla ve fotoğraflarla yaptığı anlatımda ilçenin sosyal ve kültürel yapısı için bilgiler verdi.

Göç dalgalanmaları konusuna bile değinen Mete, Rutubet’in ne tarihlerde, hangi bölgelerden barhana alıp ne bölgelere barhana verdiğini, Rutubet’in mahalleleri ve nüfusu karşı Osmanlı ve cumhuriyet tarihleri arşivlerinden ulaştığı bilgileri görsellerle anlattı.

Panel böylece, Rutubet Kaymakamı Dr. Arslan Mikro, Belediye Reisi İbrahim Palaz, İlçe Açıkgöz Komutanı Yzb. Ethem Gökboğa, İlçe Milli Yetişek Müdürü Dokuz Canlı Erbay, Mete ile ayrıksı konuşmacılara onurluk verdi.

Prof. Dr. Mehmet Karayaman, Dr. Zümrüt Üskül, Tacettin Akkuş,. Samet Arıker ve Abdullah Yılmaz’ın konuşmacı kendisine katıldığı panel, foto çekimiyle sona erdi.

Share: