GÖLLER YÖRESİ’NİN YAKARIŞI PROJESİ TAMAMLANDI

ISPARTA Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bili ve Konuşma Merkezi Içtimai Bilgiler öğretmeni Zuhal Kondu’nun yürütücüsü olduğu ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli TÜBİTAK projesi sona erdi.

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilgi Okullarını Destekleme Programı kapsamında 27 Ağustos- 1 Ilkgüz tarihleri arasında Burdur, Isparta ve Eğirdir’üstelik gerçekleştirilen ‘Göller Yöresi’nin Yakarışı’ isimli proje sona erdi. Projeye, Isparta, Burdur, Denizli, Afyon ve Konya illerinden katılan muhtelif branşlardaki 24 öğretmene, Isparta Azmak Gölü, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü ile Burdur İnsuyu Mağarası ve Burdur’da mevcut Salda Gölü, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Burdur Gölü, Karacaören Baraj Gölü’nün kesim turizmine, ekonomisine, doğasına, bitki ve efsanevi popülasyonuna katkıları, toptan ısınma ile gelişigüzel göllerin maruz kaldığı susuzluk ve kuraklığın sonucu meydana gelen damarı bozuk hâller, göllerdeki akarsu çekilmesine sebep olan ayrıksı unsurlar karşı Süleyman Demirel Üniversitesi, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesi’nde işyar akademisyenler eliyle hikmet verildi.

Proje yürütücüsü Zuhal Kondu, Doğanın yakarışı, göllerin çekilişi benzeri konkre anlamda bu fikri aklımıza getirdi. Tığ geleceğin teminatları olan çocuklarımıza bu fikri nasıl anlatırız, lacerem bilinçli aynı gelecek yetiştiririz mantığıyla yola çıkarak Burdur, Isparta, Afyon, Konya ve Denizli’den ayrımlı branşlarda öğretmenlerimizi belirledik. Salda Gölü, Burdur Gölü, Karataş Gölü, Yarışlı Gölü, Eğirdir Gölü kadar göllerimiz yakarışın yer çok bulunduğu yerler. Eğitimlerimiz tıpkı somut olarak görebildiğimiz yerlerde yerinde tedris ilkesiyle gerçekleştirildi. Bu kapsamda öğretmenlerimizin kişi memleketlerindeki okullara gittiklerinde aldıkları eğitimi ve bu duyarlılığı öğrencilerine aktarmalarını beklemekteyiz dedi.

Zuhal Gecekondu, proje sonucunda öğretmenlerden edindikleri bilgelik ve birikimlerini okullarında öğrencilerine aktararak doğaya ve suya elan duygulu nesiller yetişmesine yardım sağlamalarını beklediklerini söyledi. Göllerdeki durum on paralık iç açıcı değil diyen Kondu, Şu anda Burdur Gölü’ndeyiz ve en berrak örneğinin olduğu da bire bir göldeyiz. Etrafındaki sendrom ayrı benzeri yakarış, gölün çekilmiş olması ayrı yakarış. Bundan 15-20 sene öncesine bile bakıldığında çok çokça enkaz var. Mürekkep Milel (BM) tarafından 2022 yılının ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı’ car edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve akarsu ürünleri üretiminde mehabetli tıpkısı yere topluluk olan Göller Yöresi’ndeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkati temizlemek amacıyla proje hem kuramsal hem da kılgısal gerçekleştirildi. Etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkati çekerek, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması, hayatın her alanında vazgeçilmez bir nesep olan suyun öneminin kavratılması üzere etkinlikler doğanın içinde, yerinde öğrenme ilkelerine akla yatkın kendisine alanında bilirkişi eğitmenler yoluyla gerçekleştirildi diyerek konuştu.

Proje kapsamında, katılımcılar Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Türkiye’nin 4. balaban gölü ve 2. büyük içme suyu rezervi olan Eğirdir Gölü’nde dahi araştırmalar yaptı.Share: