Gökçe Gökçen: “Vatandaşın Gözünde Tıpkı Intihap Güvenliği Olamaz Düşüncesini Yaratmaya Çalışıyorlar”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Semavi Gökçen, “Hangi diyorlar aha YSK’bile sıfır veriler zahir CHP’de evet? YSK bizle, hep politik partilerle veriler paylaşıyor. Tığ bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonradan hatalar olduğunda tespit yazar hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK üstelik bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve henüz sonrasında seçime gidene büyüklüğünde eğlenceli aralıklarla bunu yapıyoruz ve benzeri zamanda yaptırıyoruz. Demincek bu zümre anlatım ve suçlamalarla antrparantez ne efsus ki İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde tıpkısı seçim güvenliği olamaz düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar” dedi.

CHP Ankara İl Başkanlığı’nın düzenlediği ‘Yeni Adli Sene Açılışı’ etkinliği bu akşam Doğan Taşdelen Gündeş Sanatlar Merkezinde yaptı. Etkinliğe CHP Genel Komutan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP PM üyeleri Hakkı Süha Okay ve Rüya Akdoğan, CHP Ankara İl Başkanı Yüce Hikmet Aptal ile Ankara Milletvekilleri Uğurlu Bingöl, Saika Kayaç, Gaye Kaime ve Ali Haydar Hakverdi katıldı.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Mavi Gökçen, kazanç ve usulsüzlük skandallarının temas dönem her an arttığı, ‘konuşacağım ve rastgele şeyi anlatacağım’ diyenlerin hapsedildiği, diğerlerine birlikte dokunulmadığı ayrıca Türkiye’yi kutuplaştıran konuların baştan açılarak, haddizatında birilerinin de iktidarını ve gücünü sağlamlaştırdığı benzeri dönemden geçildiğini söyledi.

GÖKÇEN: BENİM KİMSEM YOKSA CUMHURİYETİM VAR DİYEBİLDİĞİ BİR TÜRKİYE İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ

Gökçen, “Güçlendirilmiş vekil sistemde, geçerlilik bağımsızlığının, erkler ayrılığının, tabir özgürlüğünün olduğu, cılız tıpkısı öz kabilinden geliyor ama hüküm kararlarının, AYM ve AİHM kararlarının uygulandığı ve aslında yurttaşlarımızın hukuk güvenliğini hissedebildiği ve ayrımsız şekilde benim ayrımsız anayasam var, benim kimsem yoksa cumhuriyetim ve ahbaplık var diyebildiği ayrımsız Türkiye amacıyla bütün bu arada uğraş ediyoruz” dedi.

“SANDIĞA GİDİYORSA, OYUNU KULLANIYORSA BU OYUNUN GÜVENCESİ YERYÜZÜ BAŞTA CHP TEVESSÜL ETMEK ZORUNDADIR”

Semavi Gökçen sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ihtimal çokça daha önemlisi, bu mücadelemizde yavaş yavaş başarıya ulaşmak üzereyken her bir yurttaşımızın verdiği baziçe güvencesi gelmek amacıyla dahi yola çıkıyoruz. Seçimlerde burada adli sene amacıyla toplandık amma avukat örgütlenmemiz, amma avukat denildiğinde diğerleri unutuluyor çoğu devir, aynı zamanda ahbaplık öğrencilerine, stajyer avukatlara ve hele gailesiz avukat arkadaşlarımıza ihtiyacımız var. Çünkü seçkin yurttaşımız CHP’ye oy versin ya de vermesin. Sandığa gidiyorsa, oyunu kullanıyorsa bu oyunun güvencesi yer özellikle CHP tutmak zorundadır. Bu yüzden tek zaman olmadığı büyüklüğünde gani benzeri şekilde örgütlenerek, tevhit bire bir şekilde fiilen, o sandığa giren oyun sandıktan ayrımsız şekilde çıkmasının ve devamında bile türel süreçlerin metin bir şekilde işlemesinin güvencesi bütün dahi işte bu salonda mevcut siz meslektaşlarımızsınız.

“VATANDAŞIN GÖZÜNDE BİR SEÇİM GÜVENLİĞİ OLAMAZ DÜŞÜNCESİNİ YARATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bu yüzden ahbaplık mücadelemizi verirken güçlendirilmiş milletvekili sisteme akla yatkın giderken ayrımsız zamanda kasa örgütlenmesi konusunda birlikte bütün vatandaşlarımız bize bakıyorlar. Herkes şurası nikbet ediyor: Geçmiş seçimlerde yaşadığımız ara sıra lezzetsiz olaylar var. Amma tıpkı zamanda bu tatsız olaylara karşın bizim dolgunca örgütlendiğimizde ve hukuku uygulatmak için aslında bilcümle mücadelemizi verdiğimizde bittabi benzeri başarıya ulaştığımızı dahi görüyoruz. Zımnında değme istifham işareti gerçekleştirmek amacıyla zaman gâh söylemler geliştiriyorlar. Ne diyorlar aha YSK’birlikte olmayan veriler zahir CHP’dahi tamam? Defaatle açıkladık, şu şekilde oluyor; YSK bizle, bilcümle politik partilerle veriler paylaşıyor. Biz bunları gözden geçiriyoruz, sağlamasını yapıyoruz ve ondan sonradan hatalar olduğunda tayin yazar hepsini bildiriyoruz. Bunun doğrultusunda YSK da bilgilerini güncelliyor. Bu veriler güncelleniyor ve daha sonrasında seçime gidene büyüklüğünde eğlenceli aralıklarla bunu yapıyoruz ve bire bir zamanda yaptırıyoruz. Demincek bu kök anlatım ve suçlamalarla başkaca hangi eyvah kim İçişleri Bakanlığı ağzından vatandaşın gözünde tıpkı intihap güvenliği mümteni düşüncesini yaratmaya çalışıyorlar. İşte burada kâin bütün arkadaşlarımız hepiniz ve hepimiz tıpkı zamanda, sandığa giren baziçe sandıktan ayrımsız şekilde çıkmasının güvencesiyiz. Bunun daha bol sağlanabilmesi üzere bilcümle alay malay mücadelemizi sürdüreceğiz.

“MANZARA KURABİLDİĞİMİZ VE İNSAN GİBİ YAŞAYABİLDİĞİMİZ BİR TÜRKİYE’Yİ BILCÜMLE BU ARADA İNŞA EDELİM”

Ben buradan Ankara’nın ve Türkiye’nin rastgele durumunda olan güre arkadaşlarıma özellikle davet tahsis etmek istiyorum. Hususiyet öğrencisi, stajyer avukat arkadaşlarım ne zorluklarda okuduğunuzu ve çalıştığınızı hepimiz biliyoruz. Hangi kadar garantisiz olduğunuzu hepimiz biliyoruz, sonuç evre farkındayız. Bayağı hem hayat pahalılığıyla savaşim ederken hem bile bu ülkenin yok edilen hak sistemini baştan var etmeye çalışıyorsunuz. amma velakin Türkiye’nin geleceği amacıyla da bütün beraber çalışmaya hazırlanıyorsunuz. İşte bu yüzden diyoruz kim bize katılın. Stajyer ve zihayat avukat arkadaşlarımız sizin enerjinize ve kararlılığınıza ihtiyacımız var. Bize katılın ve bu seçimlerden bilahare Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılını bilcümle beraber düz yazı edelim. Gençlerin görüntü kurabildiği, kadınların yürek zarfında yaşayabildiği ve hepimizin yoksullaştırılmaktan kurtulduğu ve koca kabil yaşayabileceğimiz aynı Türkiye’yi hep bu arada inşa edelim. Yani elhasıl sahne kurabildiğimiz ve adam üzere yaşayabildiğimiz bir Türkiye’yi bilcümle beraber mensur edelim.”

OKAY: CHP’NİN HUKUKUN DEVLETİNİN OLUŞMASINDAKİ KURUCU KİMLİĞİNİ UNUTMAMAMIZ LAZIM”

CHP PM Üyesi, avukat Hakkı Süha Okay bile şunları söyledi:

“Şurası ifade edeyim kıytırık yıl toprak başkanlığı yaptım, ilk defa CHP ülke başkanlığı böyle tıpkı program düzenledi. Onun için sayın başbuğ ve altın yönetimini üstelik kutluyorum. Teşekkürname ediyorum… Ulusal Halas Savaşından sâdır eskimemiş Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve 4 periyot sonradan 99. yılını kutlayacağımız CHP’nin heybet kuran tümen kendisine hukuka verdiği önemi ve Türkiye’birlikte cins anlamda hukukun üstünlüğünün ve hukukun devletinin oluşmasındaki müessis kimliğini unutmamamız lazım. Amma hukukun kurumsallaşmasında haddinden fazla elan koca olan 1959 yılındaki CHP’nin evvel hedefler beyannamesidir. CHP’nin ilk hedefler beyannamesinde; kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, hususiyet devleti, hüküm bağımsızlığı, etki tarafsızlığı ve kanunuesasi yargısı vardır. Bunlar elan sonraki 61 Anayasası’nda de esas kuralları haline gelmiştir.”

AKILLI: AHBAPLIK İKTİDARIN İKBALİ İÇİN KULLANILMIŞ, DEVLETİN OMURGASI ÇÖKERTİLMİŞTİR”

CHP Ankara İl Başkanı, avukat Şanlı Bilgi Uslu üstelik Atatürk’ün “Adalet gücü özgür olmayan ayrımsız milletin, fehamet varlığı kabul olunmaz” sözünü anımsatarak konuşmasına başladı. Akil şöyle konuştu:

“İktidarın sopası haline gelen hukuk yöneticilerin diktatörleşmesine sebep evet. Zaman yaşadığımız üstelik budur. Yapılan anketlerde toplumun yarısından çoğunun yargıya güvenmediği tabir edilmektedir. Kanaatimce bunun arz makro nedeni yargı ve hâkim bağımsızlığının az çok zedelenmiş olmasıdır. Bilgili ve savcıların iri çoğunluğunun liyakate bakarak değil sadakate göre belirlendiği yerde hız bağımsızlığından bahsedilemez. Bilge ve müddeiumumi atamamanın kriteri değim değil bağlılık olduğunda yeryüzü ferah kanunların birlikte telafisi olabilir olmayacak sonuçlar doğurduğuna bilcümle alay malay tanık oluyoruz. Hangi eyvah ki sonuç 20 yılda hukuk adaletin tesisi amacıyla değil, iktidarın ikbali üzere eski ve devletin omurgası çökertilmiştir. Hukuka uygun ama iktidarın menfaatine akıllıca olmayan soruşturmaları açan savcıların dosyalardan halk çektirildiği tıpkı minvalde değişmeyen veren hakimlerin sürgün edildiği yerde etki bağımsızlığından söz etmek kabil değildir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİNDE EN ÜST SIRALARA TAŞIYACAĞIZ”

CHP iktidarında ülkedeki çarpıklığı düzeltmeye evvel adalet sisteminden başlayacağız. Vatandaşımıza kendilerini hukuki adına güvende hissettikleri, öngörülebilirliğin olduğu müstakil tıpkı ülke sunacağız. Matbuat özgürlüğü endeksinde en son sıralara taşıyacak, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin genişlik haddinden fazla ihlal edildiği ülkeler listesinden çıkacağız… Hep gelişigüzel Türkiye’da demokratik ve adil aynı düzeni baştan aşağıya baştan bünye edeceğiz. Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaşırken umudumuzu ve uğraş azmimizi hiç kaybetmeden fena hâlde günlere ulaşacağımıza olan inancımızla hukuku kendine açkı değil, gaye edinen tüm köken hukukçuların adli yılını kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra CHP’ye bakir katılan zinde avukatlara rozetleri takıldı.Share: