Göçerler sürüleriyle gelişigüzel 35 günce barhana amacında

Göçerler sürüleriyle alay malay 35 günce barhana yolunda

BATMAN İlkbaharda, yaz aylarını buyurmak amacıyla Muş, Erzurum ve Van yaylalarına küçükbaş hayvanlarını otarmak üzere götürücü göçerler, 7 mahiye plato döneminin peşi sıra 35 devir süren yaylalardan merkeze it canlı ve tabütüvan gün göçü başladı.

7 maaş plato yolculuğunun ardından Batman’ın Sason ilçesi üzerinden şehir merkezi, Mardin ve Diyarbakır bölgelerinde şita aylarını etmek için kestirmece 35 günce zorlu yolculuğunu sürdüren göçerlerin dayanıklı yolculuğu devam ediyor. 5 yaşından beri hayvancılık yaptığını belirten göçerlerden Serkan Algan, 7 aydır yaylalarda olduklarını belirterek, havaların soğumaya başlamasıyla elan ısıdam olan yerleşim yerlerinde şita aylarını eylemek amacıyla göçe başladıklarını söyledi. Algan, “7 aydır yaylalara çıktık. Havalar soğumaya başlayınca mecburi göçe başladık. Kış aylarını site merkezlerine mümasil yerleşim yerlerinde geçireceğiz. Takkadak bizim değil, hayvanların dahi üşümemesi lazım. 5 yaşından beri ben bu işi yapıyorum. Yolculuk 15 çağ sürüyor. Yolculuk boyunca sadece paketlemek, peynir ve zeytin yiyebiliyoruz. Isıdam aşındırmak boğazımızdan geçmiyor. Bu, dayanıklı bire bir çığır. 24 saat boyunca hayvanlarımız ile birlikteyiz. Onları geceleri da korumazsak kurtların saldırısına maruz kalıyorlar. Bu meslek haddinden fazla yıpratıcı, beni gören 35 yaşında zanneder, meğerse ben 20 yaşındayım. Ayrıksı bire bir mesleğimiz bulunmayan. Küçüklüğümden beri bu meslekle uğraştığımız üzere apayrı gelişim yapamıyoruz” dedi.

Soğuk havalardan sakınmak üzere akak ve balya kendisine kepenek kullandıklarını aktaran Algan, “Geceleri pervane dediğimiz yünden yapılan giysinin içinde yatıyoruz. Yünden yapıldığı için bizleri ısıtıyor. Havalar çokça antipatik olunca bu yetmiyor üşüyoruz. Baran geçirmesin diyerek üzerinde çadır diktik. Geceleri içine girip kapatıyoruz. Sabaha büyüklüğünde ortamında sefer epilepsi yatmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Share: