Geleceğin ziraat mühendisleriyle bire bir araya geldi

Bilecik Uray Başkan V. Melek Cıda Subaşı Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Tarım Fakültesi Öğrencileri Tanışıklık ve Çığır Tanıtımı Toplantısına katıldı.

Bilecik Şeyh Edebali Ekin ve Kongre Merkezinde planlı toplantıda Uray Başkan V. Melek Cıda Subaşı, Site Konseyi Başkanı Seyfi Özgen, Ziraat Fakültesi Dekanı Ramazan Meral, TMMOB Ekincilik Mühendisleri Odası Umumi Heyet Başkanı Zevalsiz Remzi Suiçmez, Bilecik Ekincilik Mühendisleri Odası Başkanı Yürek Sönmez ve Şehremaneti Başbuğ Yardımcısı Hüseyin Talih katıldı.

Açılış konuşmalarının ardından meze kayran Melek Cıda Subaşı, “Staj konusunda burada mevcut birlik arkadaşlarımıza belediye adına koruyucu olmaya hazırız. Belediyemize ilişkin ekilebilir 80 dönüm toprak olduğunu tespit ettik. Müstacelen sulak alanlara söz misali Bilecik’in kabağı meşhurdur. Sizler zaten benden haddinden fazla çok henüz ongun biliyorsunuzdur ve buraya gelmeden ilk tetkikat yapmışsınızdır. Bire Bir zamanda yine kaybolmaya beniz tutmuş Ağababa tohumumuz olan karakılçık buğdayının burada haddinden fazla gani yetiştiğini öğrendik. Çanakkale Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bize bu konuda destek oldu. Bizde topraklarımızda karakılçık buğdayıyla ve kabakla 80 dönüm ekilebilir arazimizi canlandıracağız. Bu konuda üstelik seçme ahit hocalarımızdan ve sunma çokça bile sizlerden destek almayı çok arzuluyoruz” diyerek konuştu.

“Çocuklarımıza bırakacağımız yeryüzü zer miras topraklarımızdır”

Sözlerine devam eden Başbuğ V. Ferişte Mızrak Subaşı, “Ego yüksek mimarım ve ziraat üstüne çokça çok ayrımsız bilgim namevcut. Ama biraz önceki birlikte belirttiğim kabilinden pandemi döneminde toprakla o büyüklüğünde çokça benzeri arada olduk ki toprağın kıymetini çok daha ongun anladık. Bu yüzden umuyorum ki bizler ati nesillere çokça iyice ekilebilir alanlar bırakabiliriz. Bizler mimarlar olarak esasta sanılanın tersine her yeri beton yapmaktan hoşlanmıyoruz. Umuyorum gelişigüzel düz imara açılmaz. Tarım politikalarının akla yatkın düzgün yürütüldüğü ve yönetildiği zamanlar görmeyi beklenti ediyorum. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz yer altın bırakıt bu tamam” dedi. – BİLECİK

Share: