Gaye Dağı’nda Kızıl İçin 2 Bin Değil 190 Bin Dikme Kesilmesi Gündeme Geldi. Özkan Yalım: Bütün Vatandaşlarımız ile Bunun Karşısında Duracağız

AHU SAĞLAM

Yardımcı ve Kütahya arasında mevcut Hedef Dağı’nda kızıl ayrıştırmak için açılması planlanan Küçük Asya Export firmasının maden kuyusu faaliyeti yurttaşların tepkisi ve önem kararı ile 2019 yılında fek edilmişti. bahis konusu firma bu defa, kapasite artırımı üzere Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlığa sundukları ÇED raporunda, müşareket tarafından 2017 yılında kesileceğini belirttiği 2 bin 100 ongun namına bu yol 190 bin ongun kesileceği bilgisinin düz aldığı bildirildi. CHP Yardımcı Saylav Özkan Alaz, şirket yetkililerine çağrıda bulundu ve “Gelin Tasavvur Dağı’nda değerli madeni fayrap etmek istemekten vazgeçin. Zira, kül vatandaşlarımız ile bunun karşısında duracağımızı hele size buradan tavzih etmek istiyorum” dedi.

Çeltek ve Kütahya ortada kâin Gediz Nehri’nin doğduğu yerde açılması planlanan zer ayrıştırma faaliyeti yapacak Anadolu Export firmasının maden kuyusu; Kütahyalı, Uşaklı, Eskişehirli yurttaşların tepkisi ve patika örgütleri, toplum örgütü temsilcilerinin vadi aldığı 60 kişinin Yer ve Şehircilik Bakanlığı’na ÇED halel davasının açması sonucunda egemenlik kararı ile 2019 yılında faaliyeti durdurulmuştu.

Anadolu Export firması 2019 yılında ÇED dosyasında “2 bin 100 dikme kesileceğini” aktarmasına rağmen, 8 Ekim 2022 tarihinde İnceleme Değerlendirme Komisyonu’na sunduğu raporda “190 binden fazla ongun kesileceği” yönünde tahminini rötuşlu ettiği belirtildi.

Konuyu evveli TBMM’üstelik bir nice misil dile getirmiş olan CHP Çeltek Mebus Özkan Yalın, ANKA Veri Ajansı’nın sorusu konusunda zaman şu açıklamayı yaptı:

“2017 ile 2019 yılları arasında Çeltek ve Kütahya arasında mevcut Garaz Dağı’mızı yüklenmek yerine eke tıpkısı düzentileme başlatmıştık. Biliyorsunuz 2019’bile sunulan ÇED raporunu fek ettirdik. Zira değerli madeni açtırılmak isteniyordu. Kimdi? Rum Export firması. Maatteessüf Küçük Asya Export firması esasen düzgün durmuyor, yine harekete eski.

“UYARIYORUZ BİZ BUNA İZİN VERMEYECEĞİZ”

8 Ilk Teşrin 2022 tarihinde İnceleme Yorum Komisyonu’na bire bir dosya sunmuş, yeniden Erek Dağı’mızda bire bir maden ayırmak istiyor ve ayırmak istediği aynı eroin şu şekilde: Zer, gümüş, yetenek arttırımı, nakız ve eliminasyon tesisi kurmak için bu müracaatı yapmış. Amma tığ buradan tekrardan uyarıyoruz Anadolu Export firmasını. Uşaklı vatandaşlarımız, Kütahyalı vatandaşlarımız kül sivil sosyete örgütleri ile birlikte ve mekân iller ile birlikte biz buna izin vermeyeceğiz. Onun üzere eş bu sevdadan vazgeçin diyoruz. Bunun yanı sıra bu başvuruda hele bu firmanın henüz geçmiş 2017-2019 arasındaki almış olduğu heyet raporunda kocaman itiraflarını da yakalamış bulunmaktayız. Bakın, diyordu ki o zaman; ‘2100 ağaç’ kesilecek bu beyaz zehir açılırsa ama şimdi raporlarda gördük kim, gerçekleri itiraf ettiler. 190 bin ağacın kesileceğini itiraf ettiler. Bunun yanında birinci dereceden zelzele bölgesi olduğunu gözden kaçırdıklarını ve açılacak olan siyanür ocaklarında, siyanür depolarında çökmesi durumunda ekosistemin ağız ağıza bozulacağını ve beniz binlerce insanın bundan etkileneceğini bu raporda itiraf ettiklerini görmüş bulunmaktayız. Ben buradan Rum Export firması yetkililerine sesleniyorum: gelin Garaz Dağı’nda değerli madeni yapmak istemekten vazgeçin. Zira, birlik vatandaşlarımız ile bunun karşısında duracağımızı hele size buradan göstermek istiyorum.”

“YANİ SİYANÜRÜ BURADA DEĞİL, ÜLKEMİZİN AYRIKSI BİR NOKTASINDA KULLANACAKLAR. HAYIR, ORASI BİZİM DAHI YURDUMUZ”

Erek Dağı Namevcut Olmasın Platformu Sözcüsü Süpürge Otu Arı Akcura ise ZÜMRÜDÜANKA Malumat Ajansı’na konuyla ilişik namına şu açıklamayı yaptı:

“Şirket ÇED raporunu hazırlarken halkı pekâlâ manipüle ettiğini açıklamak zorunda kaldı. Antrparantez, tığ buna Gaye Dağı yerine bakmıyoruz. Raporda, çıkaracakları cevheri eksantrik yerde işleyeceklerini belirtiyorlar. Yani siyanürü burada değil, ülkemizin ayriksi ayrımsız noktasında kullanacaklar. Müfit, orası bizim birlikte yurdumuz. Bu Uğur Dağı mücadelesi değil yalnız… Aynı elan karşımıza çıkmamaları üzere şirkete ruhsatlarını tahrip ettireceğiz.”

Kaynak Dökümü:

Videoteyp 1: CHP Özkan Flama’ın bugün yaptığı izah ve 2.11’den itibaren vatandaşların sakat protestosu

Video 2: Özkan Flama’ın daha evvel TBMM Genel Kurulu’ndan yaptığı uyarıların arşiv görüntüsü

Share: