Gamze Atmaca İlgezdi: Erzurum’da Canlı Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Kadar Gelişigüzel Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye yardım sunan parçalanmamış hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Alelhusus hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’dahi faal hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar seçme şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi başöğretmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında mecmu bu sorunlar, teessürat ortadan kaldırılacaktır. Özlük toprağımızı kendimiz işleyip, bütün gelişigüzel güneşli güzelce eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’dahi temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin ardından CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Polat Şaroğlu, Okumuş Özer, Sezgin Tanrıkulu, Kip İlhan ve Mürtefi Fazıl Kasap, Içtimai Politikalardan Mesul Başkan Yardımcısı Gencay Çekişme, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger bile katıldı. Basın toplantısında Erzurum ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Sabık yıl haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Serencam adına üstelik bu yıl mayıs ayında geldim. İl başkanımız, kadın ve bilgisizlik kolları başkanımız, kaymakamlık başkanımız, toprak ve ilçe yöneticilerimizle seçme hazırlıkları ile ait icraat gerçekleştirmiştik. 9 Ilkgüz’bile, CHP’nin kuruluşunun 99. yıl dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni siper andımızı ilgiyle yine ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ivaz vermeden, halkımız ve ülkemiz için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum üzere bile kebir bir yıl dönümü bulunuyor. 6 Eylül 1939’üstelik ilk defa şimendifer, Erzurum Garı’na girmişti. O bölüm 40 binden aşkın hemşerim, istasyonda mecmu, ‘Yaşasın İnönü, yaşasın Cumhuriyet Altını’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı kip günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 yıl geçti. Ne eyvah ki Erzurum, doğruluk ettiği hızlı trene kavuşamadı.

“BIR TANE INSAN REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN HALK ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden cumhur reisi oluşmak amacıyla fikir isterken ‘Erzurum’u çabuk şimendifer ağına bağlayacağız. Bu kocaman projenin bile gelişigüzel aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o acul şimendifer? Hangi eyvah ki zaman Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Biricik kayirici rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan ahali ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u alay malay kuracağız. Ağrı varsa merhem de Cumhuriyet Ahali Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın hayat tarzına müdahale edilmesinin karşısında durarak sunturlu, ümitli Türkiye’ye eskimemiş ayrımsız iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ DOĞRULUK ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde aheste ayrımsız çalışma yürütüyoruz. Eskiden Erzurum’un de aralarında bulunduğu ara sıra illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor deminden. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu başlamak amacıyla projelerimizi anlatıyoruz. Birkaç kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem birlikte bütün Türkiye’nin hep sorunlarını alay malay birlikte, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in asıl taşlarının atıldığı sunma muhteşem illerimizden birisidir. Bu ilimizi doğruluk ettiği yere ifade etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü aynı hemşeriniz, tıpkı kardeşiniz kendisine söylüyorum. Bayrı tarihi olan bire bir şehrimiz Erzurum’bile çalmadık konu bırakmadık, bırakmayacağız bile. 99. bünye sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet Altını’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum milletvekilliği yaptı. Milli iradenin önceki söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle bayrı site Erzurum’un hem ben hem da partimizde çok hususi, cesim benzeri yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, DÜŞÜK BEDELLİ KIRMIZI MOTORIN VERECEĞİZ”

Sayın Genel Başbuğ’ımızın da rapor ettiği gibi çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’nden yahut bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Tarım ürünlerinin, hayvanların ancak dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Maraba, tek devir ektiğinden, ürettiğinden kötülük etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, bağan bedelci kırmızı mazot vereceğiz. Dikici ürününü satamazsa karaca dönüş dostu TMO ürünü matlup.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A KADAR 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maalesef bugüne kadar kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, tecrübeli kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza eş oluyor. Birlikte dertlerimize çözüm bulmaya, sorunları tespit etmeye çalışıyor. Türkiye’da avarelik, yokluk sorunu, yer kocaman sıkıntılardan birisi kendisine rastgele gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında umum bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi için savaş vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a kadar 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Bugün Türkiye’da 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum ki Erzurum 62’nci tam. Türkiye’nin genişlik mefret nazik şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle adalet etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum ilk 10’dahi olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu güzel coğrafyada beher yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun üzere her bir ilimizle ilgilendiren önemli projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı üzere illerimizde alelhusus hayvancılık ve tarım haddinden fazla balaban. Bu illerimiz büyüyecek kim Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede yaklaşık 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır seçkin güzeşte devir büyüyen işsizliğe da bu vesileyle umar bulacağız.

“ÜRETİMİN FERT DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzdelik 80’inin sözleşme kaynağı tarım ve hayvancılık. Maatteessüf hangi ekincilik ne de hayvancılık noksan. Sürekli göç veren aynı toprak haline mevrut Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Çat ve Hınıs, ekincilik arazilerinin sunma yoğun olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz özellikle gelmek üzere bölgede canlı yurttaşlarımız car-edisyon ayakta duruyor. Tek geçim kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi siyasal çekişmelerin kaderine bırakamayız. Zihayat nüfus bakımından Türkiye’birlikte 11. sırada bulunan Erzurum’de yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi için çalışmalarımızı balaban bire bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın kesim kaynaklarını gene hayata geçireceğiz. Hele şita turizmi için büyük destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin yer muhteşem kayak merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada mevcut 41 mehabetli ski merkezi ortada 18’inci sırada. Illet Palandöken önce 5’te değil? 12 ayın tahminî 6 kocaoğlan karla ciltli olan bu kadim coğrafyamızda turizmi canlandırmak üzere projeleri paydaşlarla alay malay hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA BITMEME EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziki ve içtimai altyapısı yıllardır boşlama edilmiş. Hem kültürel hem birlikte içtimai gerileme Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın sınırlanmış transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’da yüksek hızlı katar, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu tıpkı kardeşiniz kendisine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: