Gamze Akkuş İlgezdi’den Konser ve Festival Yasaklarına Tepki: “Sözde Cemiyet, Kredi ve Cemaatler Eliyle Laikliğe Alın Topyekûn Benzeri Kalkışma…

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, dinleti ve curcuna yasaklarına reaksiyon göstererek, “FETÖ’nün devletin kılcal damarlarına sızdığı günlerde imzasız ihbarlarla başlatılan kumpas davaları üzere, bugün de toplumda karşılığı yoksuz sözde topluluk, finans ve cemaatler vasıtasıyla laikliğe alın topyekün tıpkı ayaklanma başlatılmıştır” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı bağlanmış açıklamada, konser ve curcuna yasaklarını eleştirdi. İlgezdi, içtimai yaşantıyı kişi aktöre kurallarına göre biçimlendirmek talip iktidarın sanata, sanatçıya ve kültürel birey yönelik sansürcü, yasakçı ve kısıtlayıcı müdahalesinin dozunu gelişigüzel güzeşte ahit artırarak devam ettirdiğini savundu. ” Türkiye’dahi çabucak akıbet dört ayda 16 dinleti ve festivalin iktidarın sözcüleri haline mevrut idari makamlarca halel edilmesi ve yasaklanması, AKP’nin dirim tarzına müdahalesinin eskimemiş alanıdır” diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

“Seçim haset yaklaştıkça, sandık baskısı arttıkça yolun sonuna gelindiğini daha açık biçimde algı fail Hak ve Kalkınma Partisi, ülkenin birlik terakkiperver, aydınlanmacı ve demokrasiden yana olan dinamiklerine cebin politik benzeri atak başlatmıştır.

Bu yasaklarla ülkenin kültürel çoğulcu yapısı, seks eşitliği ve toyluk kültürü üstelik yok ediliyor. Zira yasaklanan herhangi bir konser, tahrip edilen her curcuna, yasadışı zar edilen gelişigüzel temaşa, eylem, dirim tarzına yer açıkça, en sert müdahaledir.

FETÖ’nün devletin kılcal damarlarına sızdığı günlerde imzasız ihbarlarla başlatılan fırıldak davaları kabilinden, zaman da toplumda karşılığı yoksuz sanki cemiyet, mangiz ve cemaatler yoluyla laikliğe cebin topyekün benzeri ayaklanma başlatılmıştır. Tek temeli olmayan gerçeğe aykırı iddialar üzerinden gençlerimize dayatılan halel ve haram kararlarıyla ülkede siyaseti öz ahlak normlarına bakarak tasarım etmeye çalışanlara ve krizleri coşturmak isteyenlere akıbet nöbet sesleniyoruz: Politik hegemonyanızı mensur edebilmek için ülkeyi yarı açıkça cezaevine çevirdiniz. Demin kültürel hegemonyanızı inşa edebilmek için Türkiye’yi Orta Çağ karanlığına taşımaya çalışıyorsunuz ve ülkenin çimentosu olan laikliğe karşı alnaç alıyorsunuz.

“KARANLIĞI GENÇLERİMİZLE YIRTIP ATACAĞIZ”

Tığ biliyoruz kim gecenin en keleş hatıra, şafak sökmeden önceki andır. Seçkin karanlığın ardından entelektüel dirimsel, seçkin gecenin peşi sıra ruz doğar. Tığ, bu tekçi siyasete, haram zihniyetine konfirmasyon olmayacağız. İktidardan ağır sıklet alan kafası küflü zihniyetin karanlığını, düzenleme gücümüzle; sanatçılarımızla, gençlerimizle, dayanışmayla, beraberinde yırtıp atacağız.

Sizler ise zamanında kuvvet uğruna ağırlık politikalarından ve yasaklardan medet umanlar kabilinden tarihin tozlu raflarında unutulup gideceksiniz. Umuda antagonist olduğunuz, aydınlığa savaş açtığınız ve suyun akışını değiştirmeye çalıştığınız için halkımızın her geçen çağ büyüyen coşkun seli karşısında bertaraf olacaksınız.

“VAKTİNİZ DOLDU, GİDİYORSUNUZ”

Bakın, gençlerin sesine kulak verin; onlar, hep ayrımsız ağızdan ‘Güneş bizimle doğar. Baran bizimle yağar. Bizimle coşar deniz. Çığlık bizimle yanar. Tığ, Atatürk gençleriyiz; bizimle yükselecek Atatürk Türkiye’si’ diyorlar. Siz ne yaparsanız yapın, vaktiniz doldu. Gidiyorsunuz”.

Share: