Gailesiz kız okula yeniden kazandırıldı

Adıyaman’da mütenevvi nedenler zımnında okulu artırmak zorunda kalan 11 derslik öğrencisi Sudenaz Çimenden, yapılan görüşmeler neticesinde baştan okula kazandırıldı.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı vasıtasıyla talih genelinde başlatılan ‘Eğitimle baştan buluşma’ projesi çerçevesinde Adıyaman’de, okulu bırakan yahut artırmak durumunda kalan öğrenciler eğitime baştan kazandırılıyor.

Adıyaman’dahi, pusat dışı öğrencilerin okullara erişimi ve okullaşma oranlarının artırılmasına müteveccih icraat yürütülmeye bitmeme ediyor.

Nevzat ve Rabia Çimenden çiftinin 4 çocuğundan biri olan ve tahminî 3 ay öncesine büyüklüğünde Adıyaman Spor Lisesi Proje Okulu’nda mektepli olan Sudenaz Çimenden, gâh hususi sebeplerden çevre okulu bırakmak zorunda kaldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Lokanta ve beraberindeki gök bilimi, Çimenden Ailesini görüşme ederek, Sudenaz’ın baştan okula başlaması için görüşmeler yaptı. Yapılan görüşmeler olumlu akıbet verdi ve Sudenaz Çimenden ve ailesi ikna edilerek yeniden okula başlamasına değişmeyen verildi.

Yeniden okula başlayacak olan Sudenaz Çimenden, namına böyle bire bir şansın verilmesinden kıran oldukça mutlu olduğunu dile getirdi.

Adıyaman genelinde terbiye sisteminde kaydı yoksuz 2 bin 641 mektepli için milli yetişek olarak seferber olduklarını dile getiren Müdür Ramazan Aşçı, öğrencileri baştan eğitime vermek amacıyla tek yegâne ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Eğitim sistemine kaydı namevcut bütün öğrencileri eğitime kazandırmak amacıyla dursuz duraksız çalıştıklarını söyleyen Başmuallim Ramazan Aşevi, “Bakanımız Prof. Dr. Mahmut Özer’in projesidir. Bu projeyi hep Türkiye genelinde şuanda titizlikle uyguluyoruz. Adıyaman’bile 2 bin 641 parça evladımız var bu çerçevede. Benzeri tanesini dahi dışarıda bırakmayacağız. Onlar bizim kıymetlilerimiz, evlatlarımız, Adıyaman’ın değerleridir. Zımnında şuanda Sudenaz kızımızla birlikteyiz. İkinci dönemin evvel gününde okulda olacak bizlere meze verdi. Bunun kabilinden özge hep öğrencilerimize dahi ulaşıp Adıyaman’de biricik öğrencimiz dışarıda kalmayana kadar el milli terbiye müdürlüğümüz, personellerimiz, kaymakamlık milli yetişek müdürlerimiz, ekol müdürlerimiz, ofis müdürlerimiz, hepimiz arazideyiz. Bütün öğrencilerimizi baştan örgün eğitime, koskocaman eğitime kazandıracağız. Nedeniyle ego kızımıza çokça teşekkürname ediyorum. ve tek kırmadan geçmiş ziyaretimizde okula döneceğine dair erim verdi. İnşallah bu müjdeyi bütün öğrencilerimizden alacağız” dedi.

Daha bilahare mütekellim Sudenaz Çimenden ise “Okulumu ara sıra nedenlerden ekolojik ortam ailemin de talebiyle artırmak zorunda kaldım. Okulumu, arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi özlüyorum. Zaman evime geldikleri için haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Milli Eğitim Bakanımıza, Milli Eğitim Bilimi İl Müdürlüğümüze ve meslek müdürüme haddinden fazla teşekkürname ediyorum. Bu eğitime tekrardan bidayet projesi üzere ve bana bile bu şansı tanıdıklarını amacıyla çok teşekkür ediyorum. daha çok artık ders çalışacağım, giderek ülkeme harıldamak istiyorum. Beribenzer kardeşlerime emsal olmak istiyorum. Çokça heyecanlandım, çokça bahtiyar oldum. imdi kortej veriyorum derslerime çıktı çalışacağım, evire çevire yerlere geleceğim” dedi.

Anne Rabia Çimenden ise konuşmasında, “İyi oldu, çokça bahtiyar oldum. Milli Terbiye Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Hakeza benzeri proje çerçevesinde buralara kadar geldikleri için, çocuklarımıza destek oldukları amacıyla benzeri iye adına haddinden fazla mutlu oldum. Okula yeniden başlamasını çokça istemiştim, bire bir ana namına çok üzülmüştüm. O yüzden şuan çok mutluyum, bunu ifade edemiyorum” diyerek konuştu.

Tıpkısı süre Sudenaz ve ailesiyle dostane eden Başöğretmen Ramazan Aşçı, Sudenaz Çimenden’e türlü hediyeler takdim etti.

İl Milli Yetişek Müdürü Ramazan Lokanta, Lise Şubesinden Mesul Müdür Ömer Faruk Gündüz, Mesleki ve Ustalık Eğitimden Sorumlu Başöğretmen Necmettin Beyaz ile Adıyaman Spor Lisesi Proje Okulu Müdürü Ahmet Sagıp Özsoy vasıtasıyla 11. sınıfta okulu muhtelif nedenlerle terk etmiş olan Sudenaz Çimenden’in ailesi musahabe edildi. – ADIYAMAN

Share: