“FUAD” filmi Bosna Hersek’te tanıtıldı

“FUAD” isimli mufassal metraj Türk filmi, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) tanıtıldı.

Emre Kızılırmak ve Tuvana Türkay’ın başrollerin paylaştığı film, ilkokul yaşındayken babasının annesini öldürdüğüne şahit olan Fuad’ın, büyüdüğünde polis güçleri oluşunu ve kadına gayret uygulayan suçlulara karşı anif davranması sonucu doğduğu Ardahan’ın İkizdere köyüne sürülüşünü laf alıyor.

YEE sinema salonunda planlı etkinlikte filmin gösteriminin arkası sıra oyuncu Emre Kızılırmak ile görüşme düzenlendi.

Kızılırmak, burada yaptığı konuşmada, “Filmimiz, beş altı curcuna dolaştı. Daha satışı gerçekleşmeden böyle bir jest fora etmek istedim. Saraybosna YEE ve TRT’nin katkılarıyla böyle ayrımsız etkinliğin düzenlenmesi benim üzere haddinden fazla manalı çünkü burada fahri olarak Türkçeyi aktarmak isteyen haddinden fazla sayıda kayırıcı var. Onlara sadece dilimizi, cümleleri şüphesiz kurduğumuzu değil, kültürümüzü ve filmlerimizi birlikte yansıtabilmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Filmin senaryosu töz hikayelerden esinlenerek hazırlandı

Türkçe öğrenmek isteyenlere, Türk filmlerinin izletilmesinin kültürler arası etkileşimi artıracağını anlatan Kızılırmak, etkinliğin üstelik buna güvenerek düzenlendiğini vurguladı.

Kızılırmak, “Filmle ilişkin söylenecek çokça şey var. Benim yapımcılığını yaptığım ilk film. Bire Bir zamanda başrolünde birlikte oynadım. Senaryosunu ve yönetmenliğini Erdal Rahmi Hayat üstlendi. Birbirinden kızıl isimler filmimizi hayata geçirebilmek üzere canla başla çalıştı. Ardahan’dahi kışın çektiğimiz filmin cins hikayelerden esinlenerek hazırlanan bir senaryosu var.” dedi.

Ortaya “gani ayrımsız film” çıkardıkları için bahtiyar olduğunun altını çizen Kızılırmak, Bosna Hersek’te 12 Ağustos’ta başlayan ve ferda sona erecek 28’incisi planlı Saraybosna Film Festivali’ne resmi olarak katılmasalar bile alanda insanlarla tanışıp, filmin tanıtımını yaptıklarını anlatım etti.Share: