Fransa Dışişleri Bakanı: “Türkiye coğrafi konumu dolayısıyla bölgede canlı şan oynuyor”

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Ukrayna- Rusya Savaşı’na ait, Türkiye’nin coğrafi konumu dolayısıyla bölgede etkin ve olumlu tumturak oynadığını söyledi.

Colonna, bugün Türkiye’ye yapacağı konuşma öncesi Fransız RTL radyosuna açıklamalarda bulundu.

Gazeteci Amandine Begot’nun, Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin hala keder uyandırdığı ve Türkiye’nin arabuluculuk önerisinin elbet karşılandığına ilgili sorusuna Colonna, Türkiye’nin Konfedere Milletlerin (BM) çabaları doğrultusunda bölgede müspet mesajlar vermesinin türlü olduğunu kaydetti.

Türkiye ile temasta olduklarını, öğleden sonraları Ankara’ya, oradan dahi İstanbul’a akım edeceğini belirten Colonna, “Bütün bunlar için konuşacağız, başka şeyler için konuşacağız. Ancak Türkiye coğrafi konumu nedeniyle bölgede faal afi oynuyor ve bunu yapabiliyor. Bunu olumlu görüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Colonna, Türkiye’nin tahılların Ukrayna dışına ihracatına hal amacıyla gösterdiği çabalara işaret ederek, bu anlamda Türkiye’nin cesaretlendirilmesi ve isteklendirme edilmesi gerektiğini aktardı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmaunel Macron’un Türkiye’ye ait, “Rusya ile konuşmaya bitmeme fail biricik bunaltıcı olmasını kim ister” sözleri hatırlatılan Fransız Bakan, Macron’un sözlerinin Rusya’nın zat içine kapanmasına cevaz verilmemesi anlamına geldiğini tez etti.

Rusya’ya müteveccih yaptırımlar

Colonna, “Rusya’nın bitişik bire bir devletin egemenliğini ihlal etmeyi ve savaşmayı seçerek çıkmaza girdiğini yeterince anlamadığı” değerlendirmesinde bulundu.

BENDE’nin ve Avrupa’nın, Rusya’ya yönelik müeyyide uyguladığını söyleyen Colonna, Türkiye gibi kâh müttefik ülkelerin yaptırım uygulamayı tercih etmemesinin uluslararası toplumun benzeri kısmı marifetiyle kabul edilen yaptırımların gücünü kırdığını savundu.

Colonna, Rusya’ya karşı yaptırımların Rusya’dan çok Avrupa ülkelerini vurduğu söylemlerine ilgili ise Acımasız gazına bağımlılığın gitgide azalmasıyla yaptırımların daha çok işe yarayacağını müstakbel sürdü.

Rusya’nın “uluslararası hukukun yeryüzü temel ilkelerini ihlal etmesine rağmen” taraflarla görüşmeye bitmeme ettiklerini kaydeden Colonna, “Rusya’ya müteveccih yaptırımlar işe yarıyor. Derece Derece henüz aşkın etkiye erbap olacak. Rusya’nın Gayrisafi Yurt İçi Hasılası düşüyor, bu birlikte uğraş çabalarını finanse ika yeteneğini azaltıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Colonna, bozuk KUL Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki Mar-a-Lago isimli malikanesine yapılan baskında Federal Sormaca Bürosunun (FBI) Macron’un hususi hayatına yönelik belgelere ulaştığı haberlerine ilgili “Bu dosyalara erişimimiz namevcut.” ifadesini kullandı.

Share: