Fatih Odalık Mehmed’in hocasının ibret verdiği medresede çocuklar “uzay adamı” olacak

Bursa’da geçmişi 600 yıldan eski olan, Fatih Sultan Mehmed’in hocalarından Molla Yegan’ın ders verdiği fakülte çocukların bilimle buluşacağı merkeze dönüşüyor.

Tarihi kaynaklarda Osmanlı padişahı Sebep Bayezid dönemi beylerinden Kişmiri Eyne Satma marifetiyle mensur ettirildiği ve yıkılmaya beniz tutmuşken Molla Yegan’ın onarımını yaptırdığı tamlanan çatı, Yıldırım Belediyesince restore ediliyor.

Bursa kadılığı görevinde üstelik kâin Molla Yegan’ın adıyla anılan fakülte, paçarız iki bloktaki 12 kaynak ve benzeri ders yerinden oluşuyor.

Tarihi fakülte bölümü 877, bahçedeki iki bükülmüş ilişik bina 690, bostan alanı 840 koyulmak üzere 2 bin 407 metrekarelik Molla Yegan Bala Üniversitesinde, asli işlevine akıllıca adına yıldız bilimi eğitimi verilecek.

Şehremaneti marifetiyle tasarlanan merkezde füru feza istasyonlarındaki yaşamı deneyimleyebilecek ve cep telefonlarına yüklenecek uygulamalarla buradaki cihazlarla etkileşim sağlayabilecek.

Es-Sufi’nin asuman küresi ve Piri Reis’in haritasının, Tarih, Kamer ve Dünya’nın oldukça modellerinin, artırılmış hamur uygulamalarının bulunacağı yavru üniversitesinde ayrıca dram, matematik, konuşma, hayal dizayn, dirim bilimi, kimya, canlılık ve yenilenebilir erke, enformatik ve robotik kodlama atölyeleri ile oyuncak kütüphanesi meydan alacak.

Anne-bala ilişkilerini ihya hedefi

Saika Şehremini Oktay Yılmayan, AA muhabirine, Bursa’nın hat ilçelerinden Sebep’ın bayrı tıpkısı site olduğunu, kendilerinin bile bayrı değerleri keyiflendirmek üzere çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Molla Yegan Medresesi’nin ayrı bir özelliğe ehil olduğunu tamlayan Yılmaz, “Bura Yıldırım Bayezid Külliyesi’nin acilen yanı başında kâin ve tıpkı zamanda Fatih Hükümdar Mehmed’in çocukluğunda öğüt gördüğü tıpkı medrese. Biz da bu medreseyi gene çocuklarımıza hitap etsin, baştan Fatihler yetiştirelim diye niteleyerek çocuklarımızın dünyasına seslenme edecek şekilde geçmişle geleceği buluşturacak tıpkısı fonksiyonla yeniden diriltme ediyoruz.” dedi.

Yılmaz, merkezde ana yavru ilişkilerini güçlendirmeye müteveccih alanların, olgun, konferans ve hesap atölyelerinin bulunacağını dile getirdi.

Başta gök bilimi tutmak amacıyla bir nice noktada çocukların ufkunu açacak, zihinsel gelişimlerine yardım sağlayacak atölyelerle bakım vereceklerini anlatan Yılmayan, “Gök Bilimi çok oylumlu çünkü bununla çocuklarımızın görüntü gücünün ve sezme yetilerinin gelişmesini rağbet ediyoruz. Molla Yegan Bala Üniversitesi ile geçmişten aldığımız medeniyetimizi inşallah geleceğe taşıyacak torunlar yetiştirmeyi hedefliyoruz. Buradaki çocuklarımız astronot kıyafeti giyecek ve bir astronotun 24 saatini yaşayacak. Kollar anneleriyle mutfakta yemek yapabilecek.” diye konuştu.

Oktay Yılmayan, mail zamanda çalışmaları tamamlayıp açmayı planladıkları merkezin sadece Sebep’daki değil yekpare Bursa ve Türkiye’deki çocukların kullanımına sunulacağını sözlerine ekledi.

Share: