Fatih Erbakan: İktidara Esnaf Ziyareti Yapmalarını; Çiftçinin, Köylünün, Emeklinin, Memurun Derdiyle Dertlenmelerini Referans Ediyorum

AMAÇ İSTANBULLU

Yeniden Zenginlik Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “‘İnsanlar evine savsaklamak götüremiyor’ diyenlere, ‘Bu insanlar abartıyor’ diyorlar bu erk yetkilileri ve Sayın Cumhur Reisi. Bunu söyleyenlere, esnafın yanlarına gelebilmeleri ve esnaf ziyareti yapmalarını; çiftçinin, köylünün ve emeklinin, memurun derdiyle dertlenmelerini referans ediyorum” dedi.

Fatih Erbakan, partisinin toprak kongresine katılmak amacıyla esbak Artvin’e geldi. Erbakan, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“VERDİĞİNİZ DİPLAMALAR İŞE YARAMADIĞI İÇİN GENÇLER SIKI DIŞINA GİDİYOR”

“Gençlerin işsizliğine tıpkısı ilaç bulamadığınız amacıyla gençler bu ülkeden gidiyorlar. 20 senelik iktidarınızda nitelikli tıpkı yetişek veremediğiniz üzere gidiyorlar, verilen diplomalar hiçbir işe yaramadığı için gidiyorlar. Bu gençler, kesintisiz çalışmaları karşısında verilecek asgari ücretin kıtlık sınırının altında olması sebebiyle yurt dışına gidiyorlar. 60’lı yıllarda kafileler halinde daraç dışına giden gurbetçilerimiz, onlar de mı keyfinden gittiler. Onlar bile mecburiyetinden gittiler; atlatmak davası yüzünden, aylakçılık yüzünden mecburiyetten gittiler. Bugün bu çoluk çocuk birlikte gidiyorsa bunun için gidiyorlar. Bunun yeryüzü şişman sorumlusu, 20 seneden beri genişlik serbest yetkiyle iktidarda olan SELIM Fırka iktidarın kendisidir. Kaldı kim şayet bu gençler birtakım nefislerle dar dışına gidiyorsa, vatanını milletini ayrılma ediyorsa nefsine, arzuları yüzünden, hevesleri yüzünden, bunda birlikte sizin sorumluluğunuz var. 20 senedir bu gençlere önceki aktöre ve maneviyat tamamıyla aynı eğitimi vermemişsiniz eylemek ki bu çoluk çocuk vatanını tecezzi ediyor.

“HALKIN GERÇEKLERİNİ HELİKOPTERDEN GÖRE GÖREMEZSİNİZ”

‘İnsanlar evine ekmek götüremiyor’ diyenlere, ‘Bu insanlar abartıyor’ diyorlar kuvvet yetkilileri ve Sayın Reisicumhur. Biz, esnafla çiftçi ile izansız ile zor ile asgari ücretli ile Türkiye’nin dört bir yanında benzeri aradayız. Bunu söyleyenlere, esnafın yanlarına gelebilmeleri ve esnaf ziyareti yapmalarını; çiftçinin, köylünün ve emeklinin, memurun derdiyle dertlenmelerini tavsiye mektubu ediyorum. Şu bizim yaptığımız gezilerdeki esnaf ziyaretlerinde keşke erk yetkililer bile bulunsa dahi gerçekleri görseler. Bak, henüz mazi Adana’bile 36 aşama sıcakta dükkanlara giriyoruz; klimalar tutkun, ışıklar vabeste, karanlıkta ve sıcakta oturuyorlar. Neden mi, zira hayatiyet faturasını ödeyemiyor bile onun üzere 36 rütbe sıcakta, kliması var, klimayı açamıyor, ışıkları söndürüp içeride karanlıkta, mağaradaki kabil benimsenmek zorunda kalıyorlar. Minimum ücretli, Kayseri’da önümüzü kesiyor; ‘Bugün evladım benden kuruyemiş istedi -cümle üstelik kuruyemişçinin önündeyiz- geldim fiyatlara baktım, alamadan dönüyorum. Çocuğumun istediği aynı kuruyemişi alamıyorum’. Alamaz. Fındığın, fıstığın kilosu birçok lira hepimiz ferah biliyoruz. Türkiye’nin abur cubur bu durumda, en üst yeniden Sayın Reisicumhur, Sakarya’dahi yaptığı konuşmada şöyle ayrımsız ifadede bulundu; ‘Hani ekonomide temas yan çökmüştü, batmıştı. Helikopterle giderken o yolları gördüm; araçlar, otomobiller, otobüsler, TIR’lar, bütün yollar tıklım tıklım dolu’. Biz ne dedik Sayın Cumhurbaşkanı’na; ‘Peki Sayın Cumhurbaşkanım, vaziyetler hakeza helikopterde görüldüğü gibi değil. Helikopterden bayağı inip de halkın arasına inerseniz o devir gerçekleri daha ongun görürsünüz.”

Share: