Esnaf, Bakan Nebati’den 5 lira madeni mülk istedi

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Isparta’birlikte musahabe ettiği esnafın ’50 kuruş, 1 lira, 5 teklik madeni dünyalık piyasaya salınsın’ talebi üstüne “Biraz basalım mı?” diye niteleyerek sordu. Nebati, esnafın ‘Yağdıralım, ne olacak?’ sözlerine de gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.

Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati, mütenevvi temaslar ve ziyaretlerde gezmek amacıyla Isparta’ya geldi. Isparta Valiliği’ni müzakere eden Vekil Bitkisel’yi Vali Ziyalı Baruş, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Osman Zabun, DÜRÜST Öğür Mebus Recep Hususi, Isparta Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen ve kamu çalışanları karşıladı. Vali Baruş ile görüşen Bakan Nebati, sonradan esnafı müzakere etti.

Bakan Bitkisel, restorasyonu bitmeme eden tarihi Üzüm Pazarı, Mimar Sinan Camii yanı ve Mimar Sinan Caddesi’nde esnafla görüşürken, tavuk döner kebap satışı yapan esnaf, madeni mal talebinde bulundu. Esnaftan biri, “Sayın bakanım, esnaf olarak madeni 50 kuruş ve 1 liralık sıkıntısı çekiyoruz. Piyasaya çokça 1 lira ve 50 kuruş salınsın üste 5 liralık madeni servet basılsın. Demincek bankaya gittik, orada da yok. Koştur, koştur çarkıt arıyoruz” dedi.Nazır Bitkisel’nin “Az Buçuk basalım mı?” diye niteleyerek sormasının ardından etkin birlikte “Kağıt para hesabına 5 liralık, 1 liralık ongun olacak. Yağdıralım, hangi olacak?” dedi. Vekil Bitkisel ise gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi. ‘ISPARTA ESNAFI İKRAMI SEVİYOR’Nazır yardımcısıyken üstelik Isparta’yı ziyaret ettiğini anlatan Bakan Bitkisel, esnafın ikramı ve armağan vermesi üzerine, yanındaki DÜRÜST Parti Isparta Milletvekili Recep Hususi’e, “Isparta esnafı gerçekten çok kardeş. İkram etmeyi seviyor. Akıbet geldiğimde pandemi yeni bitmişti işlemler o kadar elem olmasına rağmen esasen mübarek verimli büyüklük-i ikramda bulunmuşlardı. Zaman gine herkes aynı şeyler ağırlama ediyor” dedi. ÖTV’SİZ TAKSİ İSTEĞİBakan Nebati, musahabe ettiği göçüm durağında da esnafla kardeş kardeş etti. Esnaftan birinin “Sayın bakanım elan evvel ÖTV’siz göçüm imkanı sağlamıştınız, çok sevinmiştik. Yine böyle tıpkısı imkan sağlasanız haddinden fazla bahtiyar olacağız” sözleri üzerine Bitkisel, bunun şimdilik mümkün olmadığını söyledi.Bakan Bitkisel, kardeş kardeş ettiği esnaf ve yolda gördüklerine, yanındaki SELIM Öğür’nin Ispartalı yöneticilerini göstererek, “Tanıyor musunuz?” diye sordu. belediye başkanı ve milletvekilini tanıyıp, İl Başkanı Osman Zabun’u tanımayanlara Bakan Bitkisel, “Bak başbuğ test etmiş oldum. Seni çok tanımıyorlar, ona göre” diye nükte yaptı.Vekil Nebati henüz sonra Isparta Belediyesi’ni ülfet etti. Zabıta ekiplerinin resmi törenle karşıladığı Bitkisel, Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen ile görüştü.

Share: