Eskişehir yerel haberleri | Eskişehir’de Matbuat Açıklamasına Katılan 23 İşçi İşten Atıldı

BAŞKA ZAİM

DİSK’e ilişkin Türkiye Gıda İş Sendikası vasıtasıyla Yasin Şarap Un Uran ve Ticaret A.Ş’dahi sendikalarının çoğunluk sağladığı halde işverenle yapılan görüşmelerin muhit kalındığı söylenerek, baskıların ve keyfi uygulamaların sona erilmesi amacıyla basın açıklaması yapıldı. Fabrika uğrunda düzenlenen matbuat açıklamasının peşi sıra işveren aracılığıyla 23 işçi işten atıldı. İşçiler ise arkadaşlarının işe kafasız alınması üzere üretimi durdurdu.

DİSK’e ilişkin Türkiye Gıda İş Sendikası eliyle Yasin Şarap Un Sanayi ve Tecim A.Ş’da sendikalarının çokluk sağladığı halde işverenle yapılan görüşmelerin muhit kalındığı söylenerek, baskıların ve keyfi uygulamaların sona erilmesi amacıyla güzeşte basın açıklaması yapıldı. Besin İş Sendikası Umumi Başkanı Seyit Arslan, “İşverenlerin bu büyüklüğünde keyfi ve hukuksuz davranışlarına bundan sonra bire bir dur deyin” dedi.

Üretimevi önünde bekleyiş bitmeme ederken Besin İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, şunları söyledi:

“Tığ yaklaşık bire bir buçuk aydır buradaki örgütlenme çalışmamızı tamamladık. Burada gelişim verene toplu hizmet akdi üzere çağrıda yaptık. yönetim kurulu başkanıyla karşı karşıya kestirmece 2,5 saatlik ayrımsız görüşmede yaptık.  Avukatla yüz kere telefonla konuştuk. Az Buçuk ilk umumi pres müdürü başmuallim, amiri midir onunla da görüştük.  Bugün burada ayrımsız el henüz basın açıklamasıyla bu hisse senedi yerinin sendikalı olduğunu, düzenleme olduğunu, bu işyerinde eskisi kabil ayrımsız emek düzeninin olmayacağını oturup masada şişman iş sözleşmesi yapmadan herkesin zat hukukunu, kendi hakkını savunacak himmet düzeninin devam etmesini istedik Biz matbuat açıklamasını yapıp elan buradan ayrılıp Atışkan Alçı’nın işçilerine ziyarete gidip grev durumunda dayanışmamızı gösterelim derken selen geldi. Saat 15.00’te işe girecek vardiyayı işe almadılar. Hem diyorlar hoşgörüsüz gelişim başı yapın istihsal olsun hem bile bizimle birlikte matbuat açıklamasına katılan işçi arkadaşlarının işe alınmadığını. Bu tamamen yasa dışı, ünsiyet dışı, yasalara ve anayasaya ters. Tığ buradan yetkililere, bakanlara ve bakanlığa, bölge iş müdürlüğüne sesleniyoruz. İşverenlerin bu büyüklüğünde keyfi ve hukuksuz davranışlarına bundan sonra benzeri dur deyin. Bu işletmede biraz önce tıpkı arkadaşımız vardı. Bu arkadaşımızın telekart elinden alınıyor.  Bu arkadaşımızın maaşını çekiyorlar. On Paralık vermiyorlar. Benzeri işçinin elinden banka kartını kabul etmek hırsızlıktır. Eksantrik tıpkı öz değil. Arakçılık. İşçi arkadaşlarımızın e-celal şifrelerini ellerinden kabul etmek, onların özel hayatına müdahaledir.  Bu böyle bilinsin. Bura yasalarla müesses tıpkısı pres. Ben işçinin vezneci kartını elinden alırım, ego işçinin e çap şifresini elinden alırım, ben işçiyi istediğim antlaşma işe alırım, istediğim ant atarım. Hakeza benzeri yasa hakeza, ayrımsız hukuk yok.”

İşçiler matbuat açıklaması sırasında sık sık “Haklıyız, hakkımızı alırız” sloganları attı.

Share: