Eskişehir haberleri! Eskişehir’de kovanlar 20 kilogram bal verdi

Eskişehir’bile kovanlar 20 kilo bal verdi

Bal verimi arttı arıcıların yüzü güldü

Eskişehir Salt Yetiştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı Doğruca Keklikoğlu: “15 kilonun üstü ongun değerlendirilirken kovanlarımız 20 kiloya yaklaştı”

“Bire Bir yere taşınması kapçık başına şişman maliyetler getiriyor”

ESKİŞEHİR Eskişehir’de sezon şartlarına ilişkin namına bal üretimi kapçık başına 20 kilograma kadar artması üreticileri sevindirdi.

Tıpkı çokça arının kovanlarına çiçek tozu getirmesi sonucunda üretilen balın bu sene Eskişehir’üstelik verimi arttı. Zaman şartlarına tutkun adına yaşanan çoğalma, bal üreticilerini sevindirdi. Kent merkezine andıran bölgelerde kapçık başına 20 kilograma kadar bal elde edilirken, bu misil kırsal bölgelerde henüz da aşkın olduğu öğrenildi. Bal üretiminin artması üreticileri sevindirirken, artan maliyetler arıcıları düşündürüyor.

“Kovanlarımız 20 kiloya yaklaştı”

Konuyu değerlendiren Eskişehir Arı Yetiştiricileri Birliği Komutan Yardımcısı Namuslu Keklikoğlu, verimi sezondaki havaların bal üretimine menus geçmesine bağladı. Yakın zamana kadar çiçeklerin açtığını söyleyen Başkan Yardımcısı Keklikoğlu, “Bu sene mevsim çokça karışıktı. Baharı ve yazı lacerem geçireceğimiz biraz muallaktaydı amma beklediğimizden daha çok yağışlı ve güneşli günler oldu. Çabucak derakap 15 dönem öncesine kadar hala değişik çiçeklerin açtığını, bibi çiçek tozu, bal ve bal özü mevrut bitkilerin olduğunu gördük. Umumi adına miktar açısından baktığımızda iyicene ayrımsız mevsim geçtiğini gördük. Alışılagelen şartlarda yani ülkemizin genelinde kapçık başına 15 kilonun üstü iyi kendisine değerlendiriliyor. Şu anda bizim kovanlarımız 20 kiloya yaklaştı. İkinci, üçüncü hasadı işleyen, hele Sarıcakaya bölgesindeki arkadaşlarımızın henüz adamakıllı tıpkı sezon geçirdiğini duyduk. Belki onlar elan ense seviyelere çıkmıştır. Buralarda yegâne sağım fail bizler üzere kapçık başı 20 kilogram civarı bal imdi” dedi.

“Kovanını satan arkadaşlar gördüm”

Maliyetlerin üretimi ve üreticileri etkilediğine dahi değinen Başkan Yardımcısı Rast Keklikoğlu, “Bence 15-20 kilogram bal, maliyetleri karşılayacak girdiler değil. Biz arıcıların, herkesin şikayetçi olduğu kabil girdilerimizde çokça çoğalma var. Şuana kadar Türkiye genelinde tek dönemde görmediğim kadar, bundan sonra yapamadığı için ve maliyetleri karşılayamadıkları için arısını ve kovanını satan ihvan gördüm. Arıyı ikinci ve üçüncü sağımları için belli bölgelere taşımamız gerekiyor. Yeryüzü iri sıkıntımız mahrukat maliyetleri. Bu arıların benzeri yerden alınıp bir yere taşınması kapçık başına nazik maliyetler getiriyor” diye konuştu.

Share: