(ESASEN) SAKARYA – Iz lisesi öğrencileri, okullara basket potası ve alan topu masası üretiyor

Sakarya’nın Glokom ilçesinde okullara basket potası ve tenis masası üreten iz lisesi öğrencileri, ekonomiye ulama sağlamalarının yanında intaç öncesi hisse senedi tecrübesi kazanıyor.

Şehit Hasan Keleş Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi, Milli Terbiye Bakanlığınca okullar arası başarı ve imkan farklılıklarını azaltmak, eğitimde fırsat eşitliğini pekiştirmek üzere başlatılan “Ana Eğitimde 10 Bin Meslek Projesi” kapsamında üretimde etkili çalım oynuyor.

Metal Teknolojisi bölümü öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Sakarya genelindeki 69 okulun basketbol potalarını, 80 okulun bile tenis masasını hazırlıyor.

“Çıkışlı öğrenciler sektörde henüz şen hareket bulabiliyor”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Sakil Turhan, AA muhabirine, mesleki ve maharet eğitimin öneminin rastgele güzeşte periyot daha fazla anlaşıldığını belirterek, “Öğrenciler, bu projeyle bire bir yandan eğitimlerini alırken, benzeri yandan birlikte devlet ekonomisine yardım sağlıyor ve aynı zamanda ücretlerini alabiliyor.” dedi.

Ekol Müdürü Nilüfer Yeke dahi öğrencilerin salgın döneminde dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “‘Kütüphanesiz Okul Kalmasın’ projesi kapsamında da 22 okula istihsal yapmıştı. Demincek dahi Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında 138 basketbol potası ve 80 masa tenisi masası üretimi yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Meslek liselilerin bu sayede üretim kabiliyetini gösterdiklerini nâkil Düz Şefi Bahir Yılmaz, “Üretimde öğrencilerimizin iri katkıları var. Sonunda çıkışlı öğrenciler sektörde elan şen gelişim bulabiliyor. Ülkemizin uran gelişiminde ve sanayide ara eleman yetiştirilmesinde kocaman nümayiş oynanıyor.” dedi.

Üreterek mevki ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren 12. derslik öğrencisi Hamdi Karaman ise “Hem de mesleki yeterliliğimizi sağlıyoruz. Böylecene mezun olduktan sonraları hisse senedi bulma imkanımız artıyor. Üretimde düz almaktan çok mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: