Erzurum’da etibba karaciğer kanseri ve tedavideki gelişmeleri değerlendirdi

Erzurum’bile, mütenevvi kentlerden gelen bilgelik insanları ve doktorların katılımıyla karaciğer kanseri ve tedavilerine müteveccih güruh yapıldı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneğince kentte ayrımsız otelde planlı Erzurum Bölgesel Hepatosellüler Amansız Hastalık Toplantısı’na, değişik kentlerden alanında eksper 100’ü aşkın bilgin ve mesleğe yıpranmamış başlayan etibba katıldı.

İstiklal Marşı ve içtinap etmek duruşuyla başlayan ve 3 oturumda düzenlenen toplantıda, alanında bilirkişi bilgi insanları karaciğer kanserinde bakir markerlar (belirti), mefsuh subtipler ve radyolojik görüntüler, sirozlu hastalarda takip, ablatif tedaviler, bakir onkolojik ajanlar ile organ nakli merkezlerinin çalışmaları karşı yemek yaptı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kerem, derinti öncesi AA muhabirine, Erzurum’dahi uykuluk kanserlerinin başlık yerine sunulduğu toplantıya mütenevvi illerden çokça sayıda doktorun katıldığını aktardı.

Toplantıda uykuluk naklinde serencam derece kalburüstü deneyimleri olan Malatya, Erzurum, İstanbul ve İzmir kabil merkezlerin sonuçlarının değerlendirileceğini anlatan Asalet, “Toplantıda Türkiye ve dünyada çok kırıcı sorun olan karaciğerin primer kanseri olan hepatosellüler kanserde yıpranmamış gelişmeleri, kullanılmamış tümörler, tedavi modeliteleri ve Türkiye’de uykuluk naklinin durumunu konuşacağız.” dedi.

Asalet, dernek yerine lehçe toplantılarla hem meslektaşları bir araya getirip hikmet ve deneyimlerin paylaşılmasını hem birlikte yeni gelişmelerden bitirmiş olup hasta tedavilerinin henüz gani noktaya getirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Atatürk Üniversitesinin haddinden fazla esaslı ve tecrübeli aktarım ekibi olduğunu ve toplantının üniversitenin Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk öncülüğünde yapıldığını anlatım fail Soyluluk, “Beklentimiz toplantıya mevrut katılımcılara eskimemiş gelişmeler için bilgiler çevirmek, tecrübeli merkezlerin sonuçlarını paylaşmak, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı tartışmak ve özellikle taze meslektaşlarımızı bu konuda eğitmektir.” diye konuştu.

Toplantının açılışında mütekellim Prof. Dr. Öztürk birlikte Topluluk Başkanı Asalet ve umumi heyet üyeleri ile toplantıya katılanlara teşekkürname ederek, toplantının selen dünyasına ve insanlığa hayırlar getirmesini diledi.

Çevrim içi planlı ve youtube üzerinden etkili yayınlanan toplantıya, açıktan bağlantıyla dahi iştirak sağlandı.

Share: