Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Dönmez, Düzce’de konuştu Açıklaması

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşifle Karadeniz’in altındaki yapıları kullanılmamış belirgi ve bilgilere bakarak baştan değerlendirdiklerini belirterek, “Deminden bakir bilgelik ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan değerlendiriyoruz. Çalışmalar neticelendiğinde, eskimemiş sezinleme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” dedi.

Tıpkısı dizi film temaslarda gezmek için kente mevrut Dönmez, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanlığını görüşme etti.

AK Tümen’li milletvekilleri, DÜRÜST Öğür Düzce İl Başkanı Mustafa Zehir, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Şehremini Faruk Özlü ve partililer yoluyla karşılanan Dönmez, kentte yapılan çalışmalara ait hikmet aldı.

Dönmez, daha sonra burada yaptığı konuşmada, kentin 1999’birlikte meydana gelen depremden bilahare acul tıpkı şekilde toparlandığını söyledi.

Avrupa’daki arz şanlı gündemin erke krizi ve gaz olduğunu dile getiren Dönmez, Avrupa’nın ‘kışı zahir atlatacaklarına’ dayalı faaliyet ortamında olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz konusu başta oluşmak için enerjiyle ilişik alınması gereken tedbirleri yıllar öncesinden almış tıpkısı mevki olduğunu, son 4-5 yılda yapılanların durumu henüz açık ortaya koyduğunu belirtti.

Türk Akım hatlarının devreye girmesiyle Avrupa’nın bugün yaşadığı sıkıntıları Türkiye’nin yaşamadığına bel fail Dönmez, doğrudan Türkiye’ye mevrut tıpkı hattın olduğunu hatırlattı.

Dönmez, hemen Türkiye’nin değil bitişik ülkelerin ve Avrupa’nın en güvenliğini da sağladıklarını dile getirerek, “Bu kaynaklar bizim değil. Natürel gazın az daha tamamına yakınını ithal ediyoruz, yüzde 99. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz. Böyle olunca üstelik arsıulusal piyasalarda gelişen faziletkâr fiyatlar maalesef aracısız evet üstelik dolaylı adına bizim maliyetlerimizi birlikte etkilemekte. Ama tığ mütezayit maliyetleri, vatandaşımıza önceki günden bu yana yansıtmama politikası gereği bilcümle düşük seviyelerde tuttuk. Bugün halihazırda doğal gaz maliyetinin heybetli tıpkısı kısmını, neredeyse yüzdelik 80’ini devletimiz karşılıyor. Eksantrik tıpkı ifadeyle 100 liraya dünyalık ettiğimiz gazı 20 liraya veriyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız, 2023’ün geçmiş çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak”

Ruh tarafında birlikte aşamalı uygulamaya geçildiğini anımsatan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“İlk derece hayatiyet kullanan itidalli ve mahdut gelirli hanelerimiz ilkin tevessül etmek için, esasen hoşur esnafımız başta doğmak amacıyla onlara sakil oranda tutma yapıyoruz, yüzde 50’ler seviyesinde. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Hakikat minimal ecir özellikle koyulmak üzere emeklilere, kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde artışlar keşfetmek yoluyla bu boğunuk dönemi daha abat iğfal etmek üzere balaban ceht ve himmet harcama ediyoruz. İnşallah 2023, 2022’den elan iyi geçecek çünkü özellikle Bakanlığımız tevessül etmek üzere birçok nezaret ve ilgili kurumların iri projelerini bütünleme sınavı tarihi kendisine Cumhuriyetimizin 100. yılını hedefledik. Bizim üstelik elimizde en beş altı beş altı modül mega projemiz var. Bunlardan vatandaşlarımızı direkt etkileyecek hususların başında on paralık pekâlâ Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda üretilecek gaz var. Niyetimiz, hedefimiz, amacımız, 2023’ün önce çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak.”

Dönmez, AK Öğür iktidarından önceki Düzce’nin enerji ve tabiatıyla kaynaklar alanında hemen 1,2 milyon lira yatırım aldığına dikkati çekerek, “2021’da bu nicelik kül 297,9 milyona ulaşmış. Sonuç 19 yılda mecmu 1,56 bilyon liralık yatırımı de Düzce’ye yapmışız. 2022 yılı planlarımıza gelince, esasen enerji ve madencilik alanında 413,9 milyon teklik envestisman yapacağız.” dedi.

Akçakoca ilçesinin kıyıya mail ilk gaz üretilen sahalardan biri olduğuna belen eden Dönmez, “Orada üretim azaldı, artık bitmek üzere. Yalnız orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 kamer süresince bulgu alırsak sizlerle paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Neden? Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfimizle Karadeniz’in altındaki yapıları yeni belirgi ve bilgilere bakarak baştan değerlendiriyoruz. Akçakoca’bile daha evvel keşfetmiş olduğumuz saha rezervi küçüktü, sakat mutat biçimlenme ve verilere göre işlenmiş ayrımsız üretimdi. Deminden yıpranmamış bilgi ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla yeniden yorumluyoruz, değerlendiriyoruz. İnşallah bu icraat neticelendiğinde, kullanılmamış sezinleme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dönmez, bu sene birçok kaymakamlık ve beldeye gaz götüreceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Geçen yılı 643 ilçeyle kapatmıştık. 81 ilin tamamında gaz elhak kullanılıyor. Bu yıl 70 civarında ilçemize daha gaz götüreceğiz. Bu yıl gaz dağıtımı fail şirketlerimiz Türkiye genelinde mecmu 12,5 bilyon teklik yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11 bin 500 kilometrelik lağım döşemi yapılacak. Esasen aynı şekilde 2023’te dahi bu miktarlarda aynı yatırımı öngördük. Kalan hep ilçelerimiz bile planlama kapsamında 3-4 sene içinde gaz kullanır ağıl ati.”

Vatandaşları bilinçlendirme konusunda bazen yasalı yayınlar yapıldığını dile getiren Dönmez, “Ama ne hikmetse Avrupa’daki bu krizi görmezden gelerek vatandaşımıza yapmış olduğumuz bilgilendirme çalışmalarını eleştiren çarpıtma yazılarını ara sıra matbuat organlarında görmekteyiz. Bir el daha altını çizerek beyan etmek istiyorum; devletimiz elhak bu konuda müstelzim bindi ve teşviki birlikte veriyor. Enerji verimliliği alanında yapılan yatırımlar sayı farkı 5 sene içinde et kafalı dönüyor. İster evinizde, hareket yerinizde ve endüstri kuruluşlarında bir anda herhangi bir yerde güdük süreli izansız ahit sürelerini görüyoruz, ölçüyoruz. Bu kapsamda enerjiyi bereketli istimal uygulamalarına ve çalışmalarına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, ciddi öneme taşıyan seçimin yapılacağı 2023 yılının Türkiye’nin yılı olacağını bile sözlerine ekledi.

Share: