Erek Buyruk: “Akp Ne İlden Çokça Oy Alıyorsa O İli İhmal Ediyor”

EKSIKSIZLIK HAYSIYET ATALAY

CHP Ankara Mebus Garaz Ferman, Aksaray’da yaptığı ziyaretlerin peşi sıra “Aksaray yüzde 75’e vasıl oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP hangi ilden çok görüş alıyorsa o ili boşlama ediyor. Aksaray’ın kalifiye benzeri içmece suyu bulunmayan. Aksaray halkının nitelikli, ferah akarsu içme hakkı yok mudur?” açıklamasını yaptı.

CHP Ankara Milletvekili Meram Buyuru, CHP Aksaray İl Başkanlığı’nda matbuat toplantısı düzenledi. Ferman, şu açıklamaları yaptı:

“Elan önceki birlikte Aksaray’ımızı görüşme yazar, halkla bire bir araya gelerek onların sorunlarını dinlemiş ve bu sorunları yerinde görmüştük. Bu sorunların şişman kısmını Meclis’e taşıyarak soru önergeleri ve araştırma önergeleri verdik. Üzülerek söylemeliyim ki o devir gündeme gelen sorunların az daha hepsinde tıpkısı arpa yolu gidememiş, bire bir milim birlikte nöbet çoğalma kaydedilememiş. Aksaray, öz haline bırakılmış, adeta fakir mevdu. Anadolu’nun ortasında serencam basamak bereketli toprakları olan, Konya Ovası’nın dibinde, tarihi geçmişi olan aynı kent, amma maalesef sürekli boşlama ediliyor.

Aksaray yüzdelik 75’e vasıl oranlarla AKP iktidarını destekliyor. Nasılsa beni destekliyorlar düşüncesi ile AKP  hangi ilden çokça görüş alıyorsa o ili boşlama ediyor. Aksaray’ın nitelikli tıpkı içme suyu yok. Aksaraylının nitelikli, gür su içmece hakkı namevcut mudur? Tarımsal sulamaya bakıyorsunuz Kızılırmak suyunu getirme düşüncesi dillerinden düşmüyor ama bu konuda dahi herhangi bir çalışma bahis konusu değil. Zirai alanlarda yer altı kaynakları sınırlı kalıyor, çiftçilerimizin 100 metre derinliğe attığı kuyular her güzeşte yıl az buçuk henüz artarak 150 metre derinliğe çıkıyor.

“ÇİFTÇİ PERİŞAN, ANADOLU KURAK”

Havaalanı soruyoruz, yapılacak denilen alanda sakim bırakılmış bire bir temel ve otlayan zooloji var. Böylesine üretimi olan, Anadolu’nun ortasında inci kabil ışıldak bire bir şehrin demir yolu gayrimümkün mı? Defaatle söyledik Sazak Limanı’na Aksaray’ı demiryolu ile bağlasanız buradaki üretim tekmil be kat artacak, çiftçimizin yüzü gülecek, Türkiye’mizin karnı doyacak diyoruz, ama dertleri bu değil. Bilcümle kaynakları 5’li çeteye ve başkalarına aktarıyorlar. Çiftçiyi bozuk edip Küçük Asya’yu kurutuyorlar. Anadolu üretemez ayla geldi, maraba tarlasını ekemez kuzuluk geldi, motosiklet açamaz kuzuluk geldi ve Türkiye bu sorunlarla kelle söylemek zorunda bırakıldı. Baktığınız zaman bir nice problemimiz var bunlardan bir gayr ise hayvancılıkta yaşanan enkaz. Süt ineklerimiz kesime gönderiliyor. Bindi bulamayan üretici beis ediyor, bunun sonucunda bile benzin ineklerini kesime gönderiliyor. Bu boyut ise ülkemize şişman tıpkı süt problemi kendisine geri dönüyor. Elden Aksaray’de değil ülkenin genelinde bu sorunla alın karşıyayız. İktidarın derdi bizim çiftçimiz değil, Sırbistan’daki çiftçiler, Brezilya’daki et üreticileri kalkındırmak. Türkiye bunu türe etmiyor, çokça daha iyisini hak ediyor.

“BUNUN HESABI SORULMALIDIR”

Tığ iktidarların hesap vermesinden yanayız. Halka harcadıkları paranın hesabını yüklemek zorundadırlar. Bizim belediyelerimize bakın hem toplumsal belediyecilik yapıyoruz hem bile kime nereye hangi büyüklüğünde harcadığımızın hesabını halkımıza veriyoruz. Unutturulmaya çalışılan haksız kazançlar var. Bank Asya’yı kuran Umum Müdür, Umum Bankası’na umum müdür yapılıyor ve henüz sonradan Anamal Piyasası Kurulu’nun başına atanıyor. Milyon dolarlık servetler ortaya çıkıyor, buradan soruyorum kim ve kimler sayesinde bu eşhas servetlerine para katıyor. Bunun hesabı sorulmalıdır” dedi.Share: