Erdoğan-Putin zirvesi sonrası Kremlin’den jet izah: Moskof natürel gazının tevzi merkezi önerimize Türkiye olumlu reaksiyon verdi

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Asya’birlikte İşbirliği ve Cesaret Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi zımnında Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temasları kapsamında, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin ile tıpkı araya geldi.

“TÜRKİYE, SU’YE TEDARİK İÇİN BILDIRME GÜVENLİ GÜZERGAH”

Putin, Erdoğan ile yaptıkları ortak basın açıklamasında, “Türk Akım’birlikte sabotaj yapmayı planlıyorlardı amma önledik. Türk Cereyan değme kesintisi olmadan çalışmaya bitmeme ediyor” ifadelerini kullandı. Rusya lideri, “Başka konularda çalışmalar bitmeme ediyor. Tecim hacmimiz artıyor. Türkiye’yi genişlik iri gaz merkezi yapma niyetimizi bildirdik” diye niteleyerek devam etti. Putin, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne (AB) doğal gaz tedariki amacıyla ‘arz emin güzergah’ olduğunu söyledi.

“FİYAT BELİRLEME ALANI OLARAK ÇALIŞABİLİR”

Sputnik’in aktardığına göre Putin, Erdoğan ile görüşmesinde, Türkiye’de oluşturmayı isteyecekleri gaz merkezine ilişik şu açıklamalarda bulundu; “Beraber oluşturabileceğimiz bu gaz merkezi, hemen tıpkısı tedbir alanı yerine değil, tıpkısı anda bire bir kıymet tayin alanı namina üstelik çalışabilir çünkü fiyatlandırma haddinden fazla mefret aynı bahis. Gaz fiyatları şu anda çok erdemli ve biz sizinle fiyatları, seçme politik gölge olmadan, alışılagelen ilişki fiyatları seviyesinde asude benzeri biçimde regüle edebiliriz.”

ERDOĞAN: TAHIL MUTABAKATINI GÜÇLENDİREREK SÜRDÜRMELİYİZ

Reisicumhur Erdoğan ise şöyle konuştu: ”Akkuyu haddinden fazla muhteşem benzeri hamle. Akkuyu’nun bir numara türbininin önümüzdeki yılın önce yarısında açılması dünyada değişik aynı curcunalı getirecektir. (Nükleer santralci) Sinop’la ilgili tıpkı aşama atılabilirse bu tabiatıyla haddinden fazla elan değişik bir çoğaltan etkisi yapacaktır. Hububat mutabakatını güçlendirerek sürdürmeliyiz.”

KREMLİN: TÜRİYE MÜSPET TEPKİ VERDİ

Bir buçuk saat süren görüşmenin peşi sıra açıklama işleyen Kremlin Sözcüsü Peskov, Rus doğalgazı üzere Türkiye’de bakir aynı gaz tevzi merkezi oluşturulması teklifine Türkiye tarafının berenarı müspet reaksiyon verdiğini söyledi. Peskov, Rus doğalgazı amacıyla Türkiye’de bir dağıtım merkezi oluşturulması teklifine Türk tarafının bittabi reaksiyon verdiği konusundaki soruya, “Az Çok müspet ve teklifimizle ilgilendiğini gösteren aynı reaksiyon aldık” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya mevrut Moskof şef Putin’den önce sözler: Türkiye’yi yer büyük gaz merkezi etme niyetimizi ilettik Putin’le mülaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Akkuyu değerlendirmesi: Dünyada değişik bire bir gürültülü getirecek

Share: