Erdoğan: “Kişi Belediye Başkanlarına Acaba Bay Eksiksizlik mi Krediyi Buluyor? Teminatı Veren Benim. Teminat Verirsek Adamlar Güven Veriyor”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Zat İstanbul Şehremaneti Başkan’ına şurası sorması geçişsiz, ‘Erdoğan, uray başkanlığı yaptığı dönemde hangi ülkeden ne büyüklüğünde cesaret çekti?’ Şu anda zat belediye başkanlarına -lüzumlu Ankara lüzumlu İstanbul lazım İzmir- acep bu asıl aut kredide Mösyö Eksiksizlik mi onlara bu parayı, bu krediyi buluyor? Bulduğu ant dahi bu krediye teminatı kim veriyor? Teminatı veren emanet benim. Şayet inanca verirsek adamlar emniyet veriyor. Öyle rakamlar söylüyor kim ve bu rakamları ne İngiliz bankaları verir hangi Deutsche Bank verir hangi bir başka düzlük verir. Vermez” açıklamasını yaptı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı 9. Zirvesi üzere bulunduğu Özbekistan’daki temaslarının tamamlanmasının ardından, ziyaretlerini izlem eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“FORMAT BANKAMIZIN DÖVİZ REZERVİ KONUSUNDA SIKINTILAR SÖZ KONUSU DEĞİL”

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın internet sitesindeki yayınlanan metne göre, aut politikaya ait soruları yanıtladıktan sonra Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın önceki 10 ekonomisi içerisinde meydan alması üzerine önündeki engellerin adım adım kaybolduğunu söyledi. Erdoğan, Başbakanlığı döneminde alelhusus Hat Bankası’nda döviz rezervinin aynı bölüm 135-136 bilyon dolara kadar çıktığını, şu anda de döviz rezervinin 115-120 milyar dolar civarında dolaştığını anlattı. Erdoğan, “Yani Minval Bankamızın döviz rezervi üzerine anca Bay Eksiksizlik’in anlatım ettiği gibi sıkıntılar söz konusu değil. Biz şu anda hamdolsun dolgunca bire bir konumdayız. Amma elbette adamın beyin hocaları kimlerdir bilemem. Yani ne yaptığı anlaşılan değil, kurusıkı atıyor. Seçkin husus ortada. Hesap, betik beyninde. Adamın ekonomiden on paralık haberi bulunmayan.” diye niteleyerek konuştu.

“DİYOR Kİ ‘VARLIK BARIŞI 9 KERE YENİLENDİ.’ 19 ÖĞÜN DAHI YENİLENİR”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sağlık Barışı 9 misil yenilendi” yönündeki açıklamalarını anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyor ki ‘Geçim Barışı 9 sefer yenilendi.’ 19 sefer de yenilenir. Ülkeyi ki yönetiyorsa Dirlik Barışı’nın ömrünü alışmak yahut bağışlamak onun elindedir. Biz şu anda bunu 9 el uzattıysak, müddet bittikten bilahare temelinden solmak icabında kökeninden uzatırız ama anlamıyor adam, bilmiyor. akıl hocası kimdir? Aşina. Deminden ‘Bu Sağlık Barışı’ndan gelen servet nereden geldi?’ diyerek gösteriyor, ‘Esrar, beyaz zehir, esrar kaçakçılığından’ diyor. Taşlama ettiği Bakan’ım çıktı ve namına kilolu benzeri ifadeyle ‘Sen bunu kanıtlama edemezsen namertsin’ dedi.

“AĞIRLIK SABREDİYORUZ”

Haydi çık, ispat cilt. Var mı elinde tıpkısı delilin? Neye bakarak bunu söylüyorsun? Bu ülkenin evladı adına bu ülkenin yönetimi, devleti kuşkusuz evet de eroin işi yapar diyebilirsin. Aynı doküman varsa yarar belgeni göster. Elinde tıpkısı vesika yoksa zahir oluyor da kalkıp Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ‘Uyuşturucu kaçakçılığı yaparak bütçesini dengeliyor’ dersin. Henüz encam konuşmayayım. El sabrediyoruz.”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yetersiz dışı ziyaretleri ile ilişik yerine birlikte şunları söyledi:

“Demincek ‘Temiz mal getireceğim.’ diyor. Sen kimsin? Hani Londra’ya gidişi eleştiriyordun? Buradan getireceğin parayı kime getireceksin? Sen iş kadını mısın? Senin yanında hakeza benzeri mülk talebinde kâin birileri mi var? Parayı kime getiriyorsun? Yani affedersiniz İngiltere’da bu kadar avanak var mı, sana kalkacaklar bu paraları verecekler, ‘Al Bay Eksiksizlik bunu Türkiye’da nerede kullanırsan kullan.’ diyecekler.”

Ayrımsız gazetecinin, bu kaynağın CHP’li belediyelerin projeleri üzere kullanılabileceğini söylemesi üstüne da Erdoğan, şunları söyledi:

“Ego şehremaneti başkanlığı yaptım. Hem birlikte İstanbul’de yaptım. Özlük İstanbul Uray Başkan’ına şunu sorması lazım, ‘Erdoğan, belediye başkanlığı yaptığı dönemde ne ülkeden ne kadar itimat çekti? Bir bak bakalım.’ Şu anda öz belediye başkanlarına -lazım Ankara lazım İstanbul lüzum İzmir- acep bu zümre aut kredide Bay Eksiksizlik mi onlara bu parayı, bu krediyi buluyor? Bulduğu ant üstelik bu krediye teminatı kim veriyor? Teminatı veren kişi benim. Eğer inanca verirsek adamlar cesaret veriyor. Bilmiyor ve öyle rakamlar söylüyor ki ve bu rakamları ne İngiliz bankaları verir ne Deutsche Bank verir ne bire bir eksantrik yer verir. Vermez.”

Share: