Engin Özkoç: Bugün Birçok Çalışan, Yıl Başında Elde Ettiğinden Düşük Kesin Sevap Alıyor. Idrak Dilimleri Aynı An Geçmiş Yeniden Düzenlenmeli

CHP Takım Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, sağlık vergisi dilimlerinin baştan belirlenmesini isteyen TÜRK-İŞ ve TİSK’e bindi vererek, “Bugün birçok çalışan, sene başında elde ettiğinden bağan kesin ücret alıyor. Vergi dilimleri ayrımsız an evvel yeniden düzenlenmeli” dedi.

CHP Sakarya Saylav Açık Deniz Özkoç, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a tıpkı mektup yazarak çalışanların dirimsel vergisi dilimlerinin baştan belirlenmesini talip TÜRK-İŞ ve TİSK’e bindi verdi. Özkoç, sosyal medya hesabında bugün yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“TÜRK-İŞ ve TİSK’in gelir vergisi tarifesinde uymazlık talebini olumlu karşılıyoruz. Faziletli enflasyon dolayısıyla ücretler, bu sene yüksek artış gördü. Fakat kazanç dilimleri değişmediği üzere faziletkâr dilime giren ücretler, efdal kesintiye uğruyor.

Bugün bir nice etkin, sene başında elde ettiğinden bağan kemiksiz ecir alıyor. Idrak dilimleri ayrımsız dakika geçmiş baştan düzenlenmeli.”

HANGI OLMUŞTU

TÜRK-İŞ Umumi Başkanı Ergün Atalay ve çalıştıran sendikası TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Hür Burak Akkol imzasıyla Cumhur Reisi Erdoğan’a, çalışanların dirimsel vergisi dilimlerinin baştan belirlenmesini istemiyle tıpkısı betik gönderilmişti. Mektupta şu ifadelere yer verilmişti:

“Bilindiği üzere, 2022 yılı üzere makbul olan asgari ücret, Minimum Ücret Tayin Komisyonu aracılığıyla oybirliği ile değişmeyen altına alınıp, son yılların genişlik faziletli zammı gerçekleştirilerek tarafınızca kamuoyuna duyurulmuştur. Temmuz ayında ise minimal ücrete küşayiş remiks yapılarak toplamda yıllık yüzdelik 80,88 oranında artım sağlanmıştır. amma velakin ücretlerin minimum ücrete büyüklüğünde olan kısmı bile algı dışı bırakılarak çalışanların üzerindeki idrak yükü hafifletilmeye çalışılmıştır.

Diğer yandan 2002 yılında brüt minimum sevap 222 TL, gelir vergisi tarifesinin ilk basamağı bin 800 TL iken dirimlik vergisi tarifesinin ilk basamağı, minimal ücretin 17 katıydı. Bu devlet, 2010 yılında 12 katına, günümüzde ise 5 katına büyüklüğünde gerilemiştir. Zımnında 2010 yılı ve öncesinde minimum ecir üzerinden sağlık elde fail tıpkısı müteharrik, ikinci algı basamağına on paralık çıkmamakta ve ücretinden kesilen dirimsel vergisi oranı on paralık artmamaktaydı. 2011 yılı ile birlikte asgari ücretliler da ikinci vergi basamağından vergiye bağımlı olmaya başlamışlardır. 20 yıllık süreç içerisinde dirimsel vergisi tarifesinin önce mertebe tutarı yüzdelik 742 oranında artarken minimal sevap yüzde 2 bin 814 oranında artmıştır. Dolayısıyla asgari ücretteki artım ile dirimsel vergisi tarifesinin önce rütbe tutarındaki artış paralel seyretmemiş ve bu nedenle minimum ücretliler, gelişigüzel yıl elan erdemli kıyasla dirimsel vergisi bayılmak durumunda kalmışlardır.

Gelir vergisi tarifesinin önce basamağının eski yıllarda olduğu üzere yıllık minimal ecir brüt tutarının (fazla emek, sefer, kemirmek, yakacak yardımları kadar mülhak menfaatlerde dikkate alınarak) belli bire bir hacim üstünde belirleme edilmesi, gayrı algı tarifesi oranlarının bile önce tike baz alınarak etkin lehine güncellenmesi, TÜRK-İŞ ve TİSK yerine kuma talebimizdir.”

Share: