Engelliler ile aileleri İstanbul, Bursa ve Çanakkale’yi gezdi

Bariz Hayat Spor Nutuk ve Ekin Derneği (EYSAD), İçişleri Bakanlığınca desteklenen “Kimseyi Geride Salıverme, Engelleri Geride Bırak” projeleri kapsamında ekin turu düzenledi. Dolaşma kapsamında Ankara’dan yola çıkan grup Bursa, Çanakkale ve İstanbul’u gezinti fırsatı buldu.

EYSAD Başkanı Kükremek Balcı ve Aranjman Sorumlusu Ruşen Menekşe öncülüğünde henüz evvel evinden dışarı çıkamamış ve Çanakkale’yi hiç görmemiş engelli ve aileleri seçildi.

“Ecdadımızla Aramızda Engel Namevcut” sloganıyla Ankara’dan yola sâdır hususi takım, proje kapsamında önce adına Bursa’da 2. Amaç Külliyesi ve Hükümdar Türbeleri’ni ülfet etti.

Ardından Tophane Parkında Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbelerini ülfet eden kadro, Fetih Panoramasını gezdi.

Tarihi Celil Camiyi ülfet edip Çanakkale’ye sabık EYSAD, tarihi Gelibolu Yarımadası’na ulaştı.

Şehitlikte duygusal anlar etkili ziyaretçiler Şehitler Abidesi, 1915 Hilal’i Ahmer Hastanesi Animasyon Alanı, 57. Piyon Alayı Şehitliği ve Conkbayırı bölgesini gezip yetkililerden hikmet aldı.

Çanakkale’deki ziyaretin arkası sıra İstanbul’a ulaşan grup burada Sultanahmet Camii ve Ayasofya’yı mülakat etme fırsatı buldu ardından ayrımsız argıt turu ile çıktıkları firez turunu tamamladı.

EYSAD Başkanı Derya Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisinin de özürlü bir can olduğunu Çanakkale’yi yıllar önce görmeyi çok istediğini, turistik tıpkı turla buraya akmak istediği tam iri tıpkı engelle karşılaştığını belirtti.

Balcı, “Cevelan yetkilileri yoluyla, cevelan akışına bukanak uyduramayacağım ve onları yavaşlatacağım söylenerek akseptans görmemiştim. Çok üzülmüştüm. O ahit kafama koydum, bir zaman kendim karışma Çanakkale’ye özürlü kardeşlerimi bizzat ego getireceğim diyerek.Ve yıllar geçti şu an ego bir STK kurdum ve kurduğum derneğin başkanı yerine o hayalini kurduğum organizasyonu gerçekleştiriyorum. Açık Hayat Spor Müzakere ve Kültür Derneği ailesi yerine, bedenî engelli, kör, down sendromlu, otizmli ve zihnî engelliden oluşan 50 yabanlık benzeri grubu Çanakkale’ye getirdik. Bunun mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. ve diyoruz ki ecdadımızla aramızda bariyer namevcut.” diyerek konuştu.

Share: