Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez sunturlu haberi verdi: Ordu’da ve Ünye’de birer kuyu planlıyoruz

Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, çeşitli programlara akmak üzere Kargaşa’ya geldi. İlk olarak Ordu Valiliği’ni mülakat eden Nazır Dönmez, burada Ilbay Vekili Hezel Gale aracılığıyla karşılandı. Il Onur Defteri’ni imzalayan Dönmez, vilayet yatırımları için hikmet aldı. Icra Vekili Fatih Dönmez, daha sonradan Kalabalık Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ülfet etti. Ziyaretin peşi sıra, Büyükşehir Belediyesi Sedir Güruh Salonu’nda planlı Erke Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Basına vabeste gerçekleşen toplantının ardından gazetecilere izah özne Bakan Dönmez, Ordu ve Ünye’dahi irfan gayeli araştırı yapılacağını açıkladı.

“KARADENİZ’İN ARAŞTIRILMASI MÜSTELZIM BİRÇOK BÖLGESİ VAR”

Karadeniz’in araştırılması gereken birçok bölgesi olduğunu tamlayan Dönmez, “Biliyorsunuz Türkiye Petrolleri, Karadeniz’deki taharri ve istihsal faaliyetlerine devam ediyor. O yer Sakarya gaz sahası ve Amasra sahamızda bile inşallah çalışmalarımız cemi hızıyla bitmeme ediyor. Daha önceki da açıkladığımız üzere, 2023’ün önce çeyreğinde o gazı vatandaşlarımızla buluşturmak istiyoruz. Ama Karadeniz’in Batı’dan Doğu’ya aranması, araştırılması müstelzim bir nice bölgesi var. Tıpkı taraftan de sismik çalışmaları başlattık. İçinde bulunduğumuz Kalaba’nun periferi kesiminden başlayarak deniz izin alanımıza büyüklüğünde olan bölgede sismik çalışmalarımızı yaptık, ayrımsız kısmı bitmeme eden çalışmalarımız var. Şu anda Barbaros Hayrettin Ciddi Sismik Gemisi birlikte sismiklerine devam ediyor. Daha önceki işlenmiş olan sismiklerden elde ettiğimiz verileri değerlendirdik, Kalabalık’dahi ve Ünye’bile birer kuyu planlıyoruz, keşif gayeli. Onu da programa aldık” diyerek konuştu.

11 İLÇEYE DOĞAL GAZ MÜJDESİ

Nazır Dönmez, Ordu’nun 11 ilçesine gaz müjdesi da vererek, “Hat ilçemiz ilkin tevessül etmek için Ünye ve Fatsa halihazırda doğal gaz kullanan ilçelerimiz. Toplamda de 130 bin civarında bir gaz abonesi var. Bu oranları dikkate aldığımızda ilimizin neredeyse yarısının yakınına gaz istimal imkanı sağlanmış durumda. Kâfi mi, tabiatıyla yetmez. Tığ dahi akıbet aylarda ve sonuç yıllarda ilimizden gelen talepleri değerlendirmeye aldık. Atmaca, Aybastı, Çaybaşı, Gölköy, Gülyalı, İkizce, Kabadüz, Korgan, Kumru, Perşembe ve Ulubey ilçelerimize 2022-2025 döneminde inşallah gaz vermeyi planlıyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Dönmez, toplantının arkası sıra gezi teknesiyle Kargaşa sahilinde tur attı.Share: