Emine Erdoğan, Tokat’ta “Artağanlık Hasadı Programı”na katıldı Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, “Hakeza tıpkısı dünyada ekincilik, ülkelerin bildirme yüksek gücü olacak. Tarım kabiliyetimize ciddilik vermeli ve hassaten taze nesillerin tarıma yönelmelerini sağlamalıyız. Çevreci politikalar ve abuhava dostu tarımla şişman tıpkısı dönüşümün öncüleri olabiliriz.” dedi.

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde planlı Artağanlık Hasadı Programı’na katılan Emine Erdoğan, kadınların hazırladıkları dernekevi aşındırmak stantlarını gezerek yemeklerden tattı, hasat eden çiftçileri mülakat ederek onlarla kardeş kardeş etti.

Kadınlarla beraber tulumbadan akarsu çekici Emine Erdoğan, şef Mülk Akkor’dan Tokat yemekleri hakkında vukuf aldı.

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin sunma pir köşelerinden Tokat’ta bir gastronomi festivali vesilesiyle vatandaşlarla buluşmanın mutluluğu ve heyecanı içinde olduğunu söyledi.

Tokatlıların kendilerini hemen şehirlerinde değil, gönüllerinde üstelik ağırladıklarını dile getiren Emine Erdoğan, “Yunak tebessümlerle sardınız. Fevkalade tıpkı konukseverlik gösterdiniz. Gelişigüzel birinize kalbi şükranlarımı sunuyorum. Binbir emekle hazırladıkları bu organizasyonla bizi ayrımsız araya getirmede emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin istisnasız gelişigüzel köşesinin anılmış kıymetleri bulunduğuna dikkati calip Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu anlamda Tokat’ımız çok taraflı zenginliğiyle adeta benzeri Türkiye kompozisyonu. Tarihten kültüre, gastronomiden doğaya kadar değme alanda büyük potansiyele erbap. Tokat, şeş bin almanak tarihi süresince farklı medeniyetlerin evi olmuştur. Bu bayrı coğrafyada attığımız değme adımda tarihin ayrımlı bir dönemine ilgilendiren eserlerle karşılaşıyoruz. Ne bahtiyar kim birçok geleneğimiz burada yüzyıllardır varlığını koruyor. Aşındırmak kültürümüz, giyim kültürümüz, yazmacılık ve dokumacılık kabilinden musahabe ve zanaatlarımız yaşamın tıpkısı parçası olmaya devam ediyor. Mavera yandan dilimizden düşmeyen Tokat türküleri, halkımızın belleğidir. acı tatlı tekmil tecrübemiz oraya kaydolmuştur. Bunun birlikte dünyanın genişlik ihtişamlı mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası kabilinden zaman kesen tabiat harikaları var.”

“Yerli ve anadan görme olanı koruma gayretimizi el birliğiyle artırmalıyız”

Tokat’ın gastronomisiyle da öncü şehirlerinden aynı tanesi olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Coğrafi işaretli Tokat kebabımız lezzetiyle dillere boy olduğu büyüklüğünde, kendine özgü hazırlanma aşamalarıyla mutfağımızın tipik özelliklerini yansıtır. Elbette Tokat’ın coğrafi işaretli ürünleri bununla sınırlanmış değil. Tokat yazması, Narince salamura yaprağı, Niksar cevizi, Turhal yoğurtmacı, Erbaa Narince bent yaprağı, Zile kömesi ve Zile pekmezi da coğrafi belen tescili almıştır. Kısacası Tokat, topluluk olduğumuz kebir mirasın değme parçasından bünyesinde barındıran ve bu potansiyele gözgü markajcı tıpkısı şehrimizdir. İnsanlık, güneş süresince dayanıklı çok alanda dönüm noktalarından geçmiştir. Iktisadi, panel ve içtimai değişimler, seçkin seferinde yıpranmamış tıpkısı acun inşa etmiştir. Bugün bütün dünyada domestik değerleri etkisi altına alan ve erozyona uğratan zehir ayrımsız küreselleşme rüzgarı esiyor. Şu bire bir esas kim milletleri benzeri arada markajcı, eş değerler paydasıdır. Globalleşme daha çok bir kültür alışverişinin haddinden fazla ötesine eski durumda ve maatteessüf ki milli etiket sınırlarının zafiyete uğramasına zemin hazırlıyor. Zira insanlar bir tane ayrımsız küresel kültüre yönlendiriliyor. O nedenle yerel ve geleneksel olanı siper gayretimizi halk birliğiyle artırmalıyız. Bilcümle bu değerler bize ilgilendiren olduğu büyüklüğünde, insanlığın geçmiş günden beri karşılık olmak ulaşmak işlediği firez atlasının de vazgeçilmez bire bir parçasıdır.”

Kültürler kaybolduğunda toplumların hayata baktığı yeri işaretleyen anlam haritasının dahi kaybolacağını tamlayan Emine Erdoğan, şunları paylaştı:

“İşte tarihimize, kültürümüze ve değerlerimize eş çıkacak projeleri böyle benzeri şuurla ele almalıyız. Bilhassa ati nesillerle hars mirasımız ortada kopmaz bağlar oluşturmayı hedeflemeliyiz. Bildiğiniz kabil mümasil tıpkısı zamanda, ‘Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı’ kitabımızı literatüre kazandırdık. Bu projemizin temelinde hem aş damı mirasımızı korumayı hem üstelik ülkemizi gastronomi alanında bir acun markası yapmayı hedefledik. Mutfağımız elbette tamlık dünyada biliniyor. Bildirme çokça tercih edilen mutfaklardan olduğu kadar çokça birlikte seviliyor ancak bu şöhretimiz sınırlı birkaç yemeğimizle sadık kalmamalı. Zira mutfağımızın tezgahında bayrı tıpkı devir ve birçok medeniyetin etkileşiminden oluşan nazik benzeri hazine var. Bildiğiniz kadar endüstriyel aş damı, zaman kayırıcı sağlığına cebin sunu iri tehditlerden biri haline geldi. Hibrit tohumlar, GDO ve fastfood kültürü insanların hemen fiziksel sağlıklarını değil, bağırsak dünyalarını birlikte değiştiriyor. Şerç kültürümüzü, yiyeceklerle kurduğumuz ilişkiyi ve yer ilkin yiyeceğe ‘nimet’ anlayışıyla yaklaşımımızı temelden sarsıyor.”

Saf tagaddi pratiklerinin bakir isimlerle yeniden yaşamda kayran edindiğini gördüklerine meni fail Emine Erdoğan, “Bu yer, mutfağımızın insana hem ruh bilimi hem dahi bedensel felah sunan katıksız reçetelerini dünyaya takdim etmek için aynı fırsattır. Öte yandan mutfağımızın tabiat dostu karakteri, insanların tabiatla baştan bina etmek istedikleri stabil iş arayışlarına da yetişkin ayrımsız çözümdür. Bir mutfağın atıksız olması, artan temas ürünü bambaşka bire bir ürüne dönüştüren kabiliyette olması, içselleştirilmiş benzeri yer ahlakı göstergesidir. Toptan gıda kaybı dediğimiz iri sorunun karşısında atıksız Türk mutfağının, dünyaya ihtiyacı olan bakir söylemi hediye edeceğine inanıyorum. Bu doğrultuda son merhale muhteşem adımlar attık. UNESCO Üretken Şehirler Zehir içerisinde düz alan şehirlerimiz, UNESCO aracılığıyla siper altına alınan yemeklerimiz oldu. 21-27 Mayıs haftasını ‘Türk Mutfağı Haftası’ car ettik. Mutfağımız adına yapılan çalışmalar nazik takdir topluyor ve arsıulusal platformlarda pahal sargı görüyor. Başta iyicene Tokat tutmak amacıyla yurdumuzun beherglas köşesi acun gastronomi şehri olmaya adaydır. Sayımsız ürünümüz coğrafi işaret alabilecek niteliktedir. Elimizdeki bu etkili güçle dünyada gastroturizm alanında önder olacağımıza ilgiyle inanıyorum.” diye konuştu.

“Bu bayrı tecrübeyi gençlere aktarmanızı kâm ediyorum”

Emine Erdoğan, Acun Bankasının verilerine göre, 2050’bile acun nüfusunun 10 bilyon olmasının beklendiğinin altını çizerek, şunları dile getirdi:

“Hakeza ayrımsız dünyada ekincilik, ülkelerin sunma yüksek gücü olacak. Ekincilik kabiliyetimize vakar vermeli ve özellikle tendürüst nesillerin tarıma yönelmelerini sağlamalıyız. Çevreci politikalar ve iklim dostu tarımla iri tıpkı dönüşümün öncüleri olabiliriz. Bildiğiniz üzere Ata Tohumu Projemiz, hakeza bire bir fikri zeminde ortaya imdi. Yerli çeşitliliğimizi ve ülkemizin bitki kalıtım bilimi kaynaklarını kaybetmemek üzere ata tohumlarımızı dulda altına aldık. Gelişigüzel biri birer yadigar olan tohumlarımız düzelti edildi ve toprakla buluştu. Bu tohumlardan alınan herhangi bir kitap, sürdürülebilir gıdanın güvencesi ve çocuklarımız için pir aynı gelecek gitmek. Bu noktada özellikle avrat çiftçilerimizden bu hususta haddinden fazla öz beklediğimizi tercüman olmak istiyorum. Çünkü toprağın bizlere annelik yaptığı gibi sizler dahi toprağa annelik yapıyorsunuz. Onu şefkatli ellerinizle ekiyor, hakkına riayet ediyor, onunla çokça özel bire bir bağlılaşım dili konuşuyorsunuz. O yüzden sizlerden özellikle bu bayrı tecrübeyi gençlere aktarmanızı istek ediyorum.”

Tokat Omuz Halayı ekibi, gösterisinin arkası sıra Emine Erdoğan’a, Cumhur Reisi Erdoğan’a fethetmek üzere Türk bayrağı ikram etti.

Emine Erdoğan üstelik bayrağı öperek emaneti ileteceğini söyledi.

Etkinlik sonrasında Emine Erdoğan, beraberindekilerle şehir merkezinde Yağabasan Medresesi, Tokat Şehir Müzesi ile Kazı Bilimi ve Budun Betimi Müzesi’ni ülfet ederek yetkililerden vukuf aldı.

Programa Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, DOĞRU Fırka Umumi Başkan Yardımcısı Dinamit Ensesi Kalın, SELIM Fırka Tokat milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu de katıldı.Share: