Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesi’nde yüzyıllık camiler ramazana amade

Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesi’nde restorasyonun peşi sıra bozuk görkemine kavuşan yüzyıllık camilerde “on benzeri ayın sultanı” ramazan amacıyla hazırlıklar tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Malatya Evkaf Toprak Müdürlüğü ile Elazığ Belediyesi Koruma, Uygulama ve Denetleme Bürosu aracılığıyla, UNESCO Acun Mirası Geçici Listesi’nde yer düzlük Harput Mahallesi’nde son 3 yılda 7 camide yenileme çalışması yürütüldü.

Selçuki, Artuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan ve tamamlanan yenileme çalışmalarıyla eski görkemine kavuşan Ulu Cami, Sarahatun, Ahmet As, Ağabey, Ala, Kurşunlu ve Esadiye camileri, İl Müftülüğü ve Elazığ Belediyesi işbirliğiyle hesaplı çalışmalarla ramazana hazır kuzuluk getirildi.

“Tarihi camileri, ramazanın ruhuna uygun şekilde şenlendireceğiz”

İl Müftüsü İrfan Üstündağ, AA muhabirine, vatandaşların dirlik içerisinde ibadetlerini yapabilmesi için site genelindeki 928 caminin, yürütülen çalışmalarla ramazana amade hale getirildiğini söyledi.

Bu anlamda kentteki ata yadigarı yüzyıllık camilere elan birlikte özen gösterdiklerini anlatan Üstündağ, şehir genelinde ve Harput Mahallesi’nde birçok tarihi caminin bulunduğunu belirtti.

Bu camileri ramazanda şenlendirmeye gayret ettiklerini dile getiren Üstündağ, Sarahatun Camisi’nde bu sene terbiye merkezinin hocaları ve tedris görevlileri vasıtasıyla hatimle teravih kılınacağını bildirdi.

Üstündağ, “Harput’taki tarihi camilerimizde vacip hazırlıkları yaptık, temizliklerini, ses ve çerağ sistemlerini gözden geçirdik, camilerimiz bu anlamda ibadete hazır. Bilcümle kardeşlerimizi ramazanda Harput’umuza bu tarihi güzellikleri görmeye ve yaşamaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarihi camilerin yenilenen yüzleriyle ramazanın manevi iklimini elan dahi güzelleştireceğini nâkil Üstündağ, tarihi camileri kılınacak teravih namazları ve okunacak dualarla, ramazanın ruhuna makul şekilde şenlendireceklerini söyledi.

Üstündağ, “Ramazan kocaoğlan feyzi, bereketi bereketli aynı kamer. Bu bereketi iyice aynı şekilde yaşamaya ve çoğaltmaya çaba göstereceğiz. Çünkü Sefir Efendimiz ramazanda elan hayırhah olurdu. İnşallah bizler birlikte bu noktada hız içerisinde olacağız.” dedi.

Share: