Elazığ’da 345 personelin katıldığı yer sarsıntısı ve yangın tatbikatı kan kesti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6 ilin katıldığı deprem tatbikatında, binadan göle, enkaz altından araçta sıkışmaya birçok alanda çevrik kalanlar gerçeği aratmayan tatbikatla kurtarıldı.

Elazığ’birlikte İçişleri Bakanlığı projesi çerçevesinde AFAD Başkanlığı öncülüğünde Sivrice ilçesi Sulh Gölü kenarında hareket ve yangın tatbikatı yapıldı. Tatbikata Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Bingöl ve Adıyaman’dan 345 personel katıldı. Senaryo gereği yaşanan 6.2’lik zelzele ve cuşiş tatbikatına gelen AFAD ekipleri, kontrol, kurtarma çalışması yaptı. Arkası Sıra fenomen hesabına irsal edilen UMKE ekipleri yaralıları depresyon altından çıkardı. Bu esnada çökmüş altında artan vatandaşların bulunması amacıyla kokuya duyar jandarma taharri kurtarma köpeği bölgede arama yaptı. Bina içerisinde mütezayit bire bir vatandaş ise AFAD ekipleri vasıtasıyla halat sebebiyle kurtarılırken, suda boğulan bire bir dirilik ise İl Güvenlik Müdürlüğü balık adam ekipleri yoluyla bulunduğu yerden kurtarılarak ilişik birimlere tasdik edildi. 345 personelin katıldığı hareket ve cuşiş tatbikatı gerçeği aratmadı.

Elazığ’dahi AFAD Başkanlığınca planlanan lehçe deprem kıyamet tatbikatını gerçekleştirdiklerini belirten Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman, “İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2022 yılı Afet tatbikat yılı adına car edildi. Bu çerçevede yılbaşından bugüne büyüklüğünde ülkemizin değişik illeri ve bölgelerinde zelzele tatbikatları gerçekleştirildi. Bugün de Elazığ’üstelik bölgesel zelzele tatbikatını gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Sene sonuna kadar tatbikatlarımız devam edecek. Ayrı Ayrı laf başlıkları altında hareket yahut bire bir afetleri müteakiben bulunan imkan ve kabiliyetlerimizi test etmiş olacağız. Bu çerçevede ülke düzeyinde, kesim düzeyinde ve ulusal düzeyde tatbikatlarla bu pratiğimizi geliştirmeye çaba gösteriyoruz. Seçme hangi kadar Elazığ 2020 yılında sonuç dönemde kaydedilen en balaban depremlerden bir tanesini yaşamış valilik namına bu tecrübeye halen etken tıpkı şekilde sahip durumda. Ancak tekrar de ülkemiz seçkin cins afetlere maruz kalabilecek aynı coğrafi özelliklere erbap. O yüzden rastgele nev afete alın esasen yeniden mevcut yapımızı, kabiliyetimizi ve pratiğimizi geliştirmemiz gerekiyor. Bölgesel bir tatbikat gerçekleştirdik. Elazığ’ın kişi kurumsal kapasitesinin ötesinde yerli imkanları aştığı amacıyla AFAD Başkanlığındaki koordinasyon merkezinin talimatıyla Diyarbakır’dan, Bingöl’den Tunceli’den Malatya’dan ve Adıyaman’dan da ilgili ekiplerimiz bizlere destek verdiler. Onlar da tahminî 3 gündür burada sahadalar. Hep ekiplerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Yer Sarsıntısı ve coşkunluk tatbikatına, Vali Dr. Ömer Toraman’ın yanında Şehremini Mecnunca Şerifoğulları, İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, İl Keyif Müdürü Prof. Dr. Cahit Çelik, İl Güven Müdürü Çap Sel, İl Kurnaz Komutanı Albay Hedef Evren, alım müdürleri ve STK temsilcileri katıldı. – ELAZIĞ

Share: