Elazığ Kırmızı Ten Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek: “Türkiye’yi Ten ve Süt Konusunda Büyük Bir Acı Beklemektedir”

Elazığ Al Deri Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, “Muhtemeldir kim 2023’ün geçmiş aylarında piyasada ten ve süt sıkıntısı olacak. Nezaret; Yerey Mahsulü Ofisi’ni devreye sokup besicilere kızgın arpa, Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerini devreye sokup besicilere sakim yemleme, Deri ve Benzin Kurumu’nu devreye sokup aynı karşılık verip üreticileri mağdur etmemesi lazım. Yoksa gittikçe Türkiye’yi deri ve benzen üstüne nazik bir hınç beklemektedir” açıklamasını yaptı.

Elazığ Al Cilt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek, kalan maliyetlerden ve alelhusus yem fiyatlarından ufuk birçok üreticinin sektörden çekildiğini ve bunun okkalı bir ten ve süt krizine el açacağını söyledi. Mehmet Çiçek, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Hele pandemi, susuzluk, Ukrayna- Rusya savaşı; dünyada bir besin krizine etmen oldu ve bu besin krizi devam etmekte. Özellikle pandemiden ufuk dünyadaki enerji sıkıntısı tarım ürünlerini çokça etkiledi. Tarım ürünlerinin girdileri 3-4 kat arttı. Peşi Sıra yağışsızlık geldi. Bu yıl dahi ekincilik üretiminin yüzdelik 20-30’unu yapılanma eden Rusya ve Ukrayna’dan etraf dünyada tıpkısı akse saksı gösterdi. Bu krizden periferi yemleme fiyatları arttı. Yem fiyatlarının artmasından etraf dahi benzin besicileri ineklerini kesime yolladı. Kesime yolladığı için şu an piyasada süt sıkıntısı var, buzağı sıkıntısı var.

Cumhurbaşkanımız hasat döneminde 6 bin ve 6 bin 200 TL arpa fiyatı açıkladı. Zaman Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinde 1 husye yemleme 300 TL. Özel piyasada 320-330 TL. Şu an sesleniyorum. Türkiye’bile binlerce kültür mühendisi ve baytar var hepsine sesleniyorum; 1 torba yemin 310-320 TL olduğu, 1 kilogram arpanın  6-6 buçuk TL olduğu tıpkısı ortamda, bire bir kilogram etin maliyeti 115 TL olduğu 1 kilo sütün maliyetinin 8-9 TL olduğu bire bir ortamda,politik otorite Tarım Itimat Kooperatiflerinde et düşümüne gitti. Biz enflasyonu düşürülmesi amacıyla bütün çabaları destekliyoruz.  Fakat üreticiyi da erişmek lazım. Acilen… Cilt ve Süt Kurumu’nun aynı değer iyileştirmesi yapıp besicileri ve benzin üreticilerini kıygın etmemesi geçişsiz. Çünkü yavaş yavaş besici sektörden çekiliyor.

“VÜCUT VE SÜT SIKINTISI OLACAK”

Zaman 105 liraya deri fiyatının 10 zaman içerisinde 94-95-96 TL’ye düşmesi sonucu, şu zaman besicilerde benzeri ürkü başlamış, insanlar besisini tamamlamamış hayvanlarını kesime götürüyor ve bu neye işaret ediyor?  Muhtemeldir kim 2023’ün önceki aylarında piyasada deri ve süt sıkıntısı olacak. Artık dışarıdan amade vücut, amade süt getirip bu millete yedirecek. Çabucak Vekillik Arazi Mahsulü Ofisini devreye sokup besicilere çarkıt rüşvet, Tarım Güven Kooperatiflerini devreye sokup, besicilere bozuk yemleme, Cilt ve Benzen Kurumu’nu devreye sokup benzeri kıymet verip üreticileri kıygın etmemesi geçişsiz. Yoksa ileride Türkiye’yi ten ve süt üstüne iri ayrımsız öfke beklemektedir.

“TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ HAKSIZ REKABETE ILLET OLDU”

Türkiye’dahi süt, tezek ve cıvıltı fiyatları düşmedikçe girdi maliyetlerinin yüksek oluşundan etraf ekincilik ürünlerinin fiyatlarının bile faziletkâr olacağını tamlayan Çiçek, Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi marketlerinin hem kasapları hem da besicileri etkileyerek nahak rekabet ortamı yarattığını belirtti. Devletin çabucak hazırlık alması gerektiğini dile getiren Çiçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Meselenin temelinde girdi maliyetleri yatmakta. Hele sen Türkiye’dahi mazotu, gübreyi, elektriği bunları düşünmeyene kadar ekincilik ürünlerinin maliyeti efdal olduğu amacıyla büyüklük dahi selim adına hububat alımı olsun, semiz tohumlar olsun, çay olsun, fındık olsun; zaman erte ayçiçeği fiyatları açıklanacak.  Hem ihtilaf olsun hem iktidar olsun, iri tıpkı ihtimalle 15-16 TL eşit verecek; bu da yağın fiyatını arttıracak. Yani 2 tarafı bozuk ayrımsız çevgen meselesine döndük. Biz çabucak enerji ve matbua elektrik doğalgaz fiyatlarını düşürme için gitmeliyiz.  Yahut kontrollü bire bir şekilde maraba maliyetlerini tagayyür etmek için bunların aynı otokontrolünü çiftçilere uydurmak lazım kim, çiftçiler çarkıt buğday, semiz tohumlar üretsin bizde sıkıntılı yemleme alalım hayvanlarımıza verelim, karışık benzen üretelim, bozuk ten üretelim ve yurttaş gergin et ve süt yesin. Şu anki hakeza marketlerde kısmi olarak etin kilosunun düşürülmesi kısa vadede belki ayrımsız rahatlık sağlar. Ancak ayrıntılı vadede Türkiye’yi çokça iri tehlikeler beklemekte çabucak devletten müstacel müdahaleler bekliyoruz.”Share: