Ekin ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ilişik “Binanın restorasyonun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale kişmiri ve bahir savaşlarıyla ilişkin günümüze büyüklüğünde yayınlanmış yazılmış, görsel ve işitsel vukuf, belge ve dokümanlar realizasyon edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok çok kapsamlı tıpkı araştırma merkezi haline gelmesi için seçme cins adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’dahi yiğitlik gösteren ayrımsız milletin evladı olmaktan itibar duyduğunu söyledi.

Çanakkale’üstelik Türk milletinin varlık destanının yazıldığını belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Çanakkale karaca ve deniz savaşların yer uzun ayrıntısına büyüklüğünde incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara yeryüzü makul şekilde aktarılması amacıyla bire bir hat kurulması gerektiğini düşündük. Çabucak harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve evvel eğlek devamında sıhhiye binası namına mergup tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun üstüne mesafelik kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını titizce yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının arkası sıra Çanakkale kişmiri ve deniz savaşlarıyla ilgilendiren günümüze büyüklüğünde yayınlanmış bağlanmış, görsel ve işitsel vukuf, doküman ve dokümanlar gerçekleştirme edilerek merkeze nakledildi. Buranın çok çok kapsamlı bir araştırı merkezi haline gelmesi amacıyla gelişigüzel türlü adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Açıkçası, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerindeki 5 binin üzerinde asıl ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilgilendiren belgelerinin bile toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne kadar haddinden fazla beş altı kişinin elinde olan arşivlerin birlikte bu araştırma merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların rahatlıkla çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği aynı yassı sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Ağızcıl ve Delice Aldoğan’a teşekkürname etti.

“Kültür ve nutuk hayatını zenginleştirmek için aheste tıpkı şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, acun tarihine, Türklerin alplık mücadelesini kızıl harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, akıllıcasına anlatılması üzere hangi gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını da vurguladı.

Troya Ekin Yolu Festivali amacıyla üstelik Çanakkale’da olduklarını tabir eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin firez ve danışma hayatını zenginleştirmek için sakil aynı şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’dahi gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 100’den aşkın aktiflik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’bile antrparantez tarihle sanatı tıpkı araya getirdik. Çanakkale Tarihi Düzlük Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi kabil mekanlarda birlikte etkinlikler gerçekleştirilecek. Anadolu Ateşi Raks Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu curcuna çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması gereken konserlerden biri olacak. 6 ülkeden yabancı cevelan operatörleri hatıra dalışı gerçekleştirecek. Ezgi Yardımcıları ve Deniz Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Hezel Senfonisi’hangi gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonraları ‘Rüzgarın Çıpa Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla velespit platformu 35 kilometre ayaklık çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız amacıyla birlikte birbirinden fena hâlde etkinlikler planladık. Canlı Pabuçlar, Füsunlu Şapkalar Atölyesi, Evrim Ölçer ile Masal Tiyatrosu geçmiş aklıma gelen etkinlikler. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde üstelik 6 binden çok artist 1000’den aşkın etkinlikte kayran takanak. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den fazla etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkacak.”

Diyarbakır ve Konya’da birlikte festivaller gerçekleştireceklerini belirten Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Sur Hars Yolu Festivali’ni 8-16 Teşrinievvel tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden aşkın sanatçının 500’den aşkın etkinlikte kayran alacağını kaydetti.

Vekil Ersoy, ayrıca Konya’daki Gizemci Müzik Festivali’nde dahi uluslararası çalgı camiasında özel tıpkı yere cemaat olan İspanya, Almanya, Hindistan, Mısır, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında çevrimli sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Curcuna duraklarına İzmir’i de eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Ekin-Konferans Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin anne duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı üstelik festival duraklarına kattık. Adana’bile gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı bakanlık himayesinde haddinden fazla henüz tafsilatlı tıpkısı sürede ve serbest katılımlı ayrımsız ağıl getireceğiz. Tarihimizle sanatı benzeri araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Hars Yolu Festivali’ne bu eşsiz merkezi bile ekledik. Festival kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Hat Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Yordam, Askere Atılganlık Sergisi açılacak.” diye konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkürname fail Ersoy, başta Mustafa Kemal Atatürk girmek amacıyla cümle Milli Savaşım kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce etkinlik olacak”

AK Öğür Grup Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şüheda diyarı olduğunu tabir etti.

Çanakkale’nin güneş, turizm, endüstri, orman üzere birçok alanda iddialı olduğuna dikkati çekici Turan, “Altyapıların büyük oranda çözülmesi, erişim mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe de bağlı adına bir kültür kenti olması için birlikte elimizden geldiğince dokunaklı iş harcıyoruz. Zaman hars kenti olmanın bildirme eşsiz adımlarından tıpkısı tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on zaman süresince Çanakkale’mizde bir nice ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin kimi zaman büyük ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın yardımıyla Çanakkale’mizde on çevrim boyunca doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından geçmiş dahi Vekil Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Deniz Müzesi Yardım-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Deniz Haritaları Ezgi Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve icraat hakkında bilgi aldı.

Share: