Ehlihibre çavuşu vurarak öldüren nişanlısına 13 sene mahbes cezası

Uzman çavuşu vurarak öldüren nişanlısına 13 yıl hapishane cezası

İSTANBUL – Kağıthane’bile birlikte yaşadığı uzatmalı çavuş nişanlısını beylik silahıyla vurarak öldüren Gizem Erdoğan’ın yargılandığı davada mahkeme, sanığı haksız tahrik indirimi üstelik uygulayarak 13 yıl 4 ay cezaevi cezasına çarptırdı.

Kağıthane’de gelişigüzel yaşadığı Kıran Asayiş Komutanlığında vazifeli Topçu Uzman Çavuş rütbesindeki Zeynel Yıldırım’ı klişe tabancasıyla öldüren nişanlısı Sır Erdoğan’ın ‘kasten kanlı’ suçundan müebbet mahbes talebiyle yargılandığı ülkü karara bağlandı. İstanbul 17. Yavaş Ceza Mahkemesi’nde tanıdık duruşmada, vakfedilmiş maznun Sır Erdoğan ve avukatları hazır bulundu. Maktul Zeynel Yıldırım’ın ailesi ile avukatları ise mahkemeye bulundukları şehirden SEGBİS yoluyla bağlandı.

“Göz yaşlarına asla inanmayın”

Duruşmada beyanda bulunan maktulün annesi Asiye Saika, “Benim oğlum asla adaklı falanca değildi, bu kız biber dolması söylüyor. Ego oğlumla ölümünden 1 saat ilk konuştum, bu kız üzere bana ‘o evlenilecek tıpkısı karı değil’ dedi. Orada oturan o sanığın göz yaşlarına katiyen inanmayın hakim bey. O sanık benim oğlumu günahsız yere öldürdü. Benim 1 yıl 3 aydır gözümün yaşı dinmiyor. Oğlumun bellek elbet yere aktıysa, benim bile burnum öyle kanıyor. Oğlumun intikamının alınmasını istiyorum. Benzeri asıl kendisine sizden doğruluk bekliyorum” şeklinde konuştu.

“Ailenin acısını anlıyorum, ben bile o kadar üzgünüm”

Duruşmada savunma yapan sanık Sır Erdoğan ise “Ben daima oradan gitmeye çalışıyordum, buna arkadaşlarım üstelik şahittir. Sonsuz Samsun’a gitme çabası içindeydim. Ailenin acısını anlıyorum, ego birlikte o büyüklüğünde üzgünüm amma benim bu zamana büyüklüğünde her insana engel verme niyetim olmadı. Ego filhakika ilk öncelikle kendime beis vermeyi düşünüyordum. Pişmanım beraatımı arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşmada yakınan avukatları mütalaaya katılmadıklarını ve sanığın bu cinayeti soğukkanlılıkla işlediğini söyleyerek cezalandırılmasını dilek ettiler.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin hiçbir şekilde öldürme amacının olmadığını söyleyerek beraatını istediler.

“Burada olmayı birlikte adalet etmiyorum, istekle ve isteyerek yapmadım”

Son sözü sorulan maznun Erdoğan, “İtham ettikleri şeyleri katiyen akseptans etmiyorum, ego gurursuz aynı kayırıcı değilim. Öldürülmüş beni öylelikle arasında bırakınca, öncesinde bile bana yaşattıklarının etkisiyle bu olay meydana geldi. Değme defasında ayrılmaya çalıştım, gezmek istedim ama beni maddi ve manevi çöküntüye uğrattığı için gidemedim. Ben üzgünüm. Burada olmayı bile doğruluk etmiyorum. İsteyerek ve bile bile yapmadım. Beraatımı istiyorum” diye niteleyerek konuştu.

Tahrik indirimi uygulandı, 13 yıl 4 ay mapus cezası aldı

Kararını açıklayan duruşma heyeti, maznun Sır Erdoğan’ın söz konusu suçu maktulden kaynaklanan nahak yere hareketle işlediğine kanaat ettiklerini söyledi. Gök Bilimi, maznun Erdoğan’ın nahak yere tahrik hükümleri bile uygulanarak 13 yıl 4 ay delik cezasına çarptırılmasına ve alıkonulma halinin üstelik devamına karar verdi.

Olayın geçmişi

Olay, Kağıthane Seyrantepe Sıkıntı Sokak’ta, 5 Orak Ayı günü, 19.30 sıralarında meydana gelmişti. Kıyı Asayiş Komutanlığında görevli Futbolcu Uzman Çavuş rütbesindeki Zeynel Sebep (26), tıpkı süredir bir evde yaşadığı nişanlısı Sır Erdoğan aracılığıyla beylik tabancasıyla öldürülmüştü. Olayın peşi sıra Sır Erdoğan, Kağıthane İlçe Güven Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Gayrettepe Asayiş Bölüm Müdürlüğü’ne götürülen nahoş, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan’daki İstanbul Doğruluk Sarayı’na irsal edilmiş ve burada çıkarıldığı hakimlikçe, ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca ölçülü soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianamede, kaba Sır Erdoğan’ın ‘kasten katil’ suçundan müebbet hapsi dilek edildi.Share: