Eğitim Bilimi-İş, Öğretmenlik Iz Kanunu’nu Karşısında Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Yetişek-İş, Öğretmenlik Iz Kanunu’nu protesto etmek için 1. Divan önünden Anıtkabir’e yürüdü. Eğitim Bilimi-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene istinkâf etmek, muallimlik mesleğine uygun ayrımsız kanun üzere; eğitime bütçe, eğitim bilimi emekçilerine insan onuruna yakışır ayrımsız sevap için; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal yetişek hakkı amacıyla yaptık. Bu gidiş tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe bindi veren CHP Ankara Saylav Sebep Kayaç, “CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu mücadele sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’de yapılacak sınava birlikte katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz da bu çağrıya cevap versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’ya gelen Eğitim Bilimi-İş üyesi öğretmenler, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu protesto etmek için 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Saylav Sebep Kaya, Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Dilli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Saylav Itır Köksal, Burdur Mebus Mehmet Göker, Hatay Milletvekili Serkan Topal da yürüyüşe destek verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Içtinap Etmek Öğretmene Yerinde Kanunu” yazılı pankartlar taşırken, “Devir ati dünya dönecek AKP halka adisyon verecek, halas bulunmayan tek başına evet bilcümle beraber evet hiçbirimiz” sloganları attı. Yürüyüş sırasında ara sıra polis ile öğretmenler arasında gerilim yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’bile bütünleyen öğretmenler adına Terbiye-İş Genel Başkanı Etap Özbay, “Bizlerle beraber zaman Ata’mıza, mebde öğretmenimize hümayun, bu benbenci yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize afiyet. Ata’mıza tıpkısı saygı duruşu amacıyla buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene ocumak, öğretmenlik mesleğine reva bire bir yasa üzere, eğitime bütçe, eğitim bilimi emekçilerine kayırıcı onuruna uygun bire bir ecir amacıyla; bu ülkedeki beherglas çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkı için yaptık. Bu yol tarihe geçmiştir” diye niteleyerek konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Sebep Kaya ise şunları söyledi:

“Bugün Eğitim-İş sendikasının Anadolu’nun ciharıyek yanından ‘Büyük Gidiş’ adını verdikleri aynı reviş gerçekleştiriliyor. Bu tutum yemeden içmeden öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim başlangıç öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona gocunmak duruşuna geldik amma seçme birimiz ehlihibre öğretmenleriz haklarımızı verinceye büyüklüğünde biz bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP mebus grubu yerine kadro hesabına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını hoca arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, ilmî eğitimin ayrımsız mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu uğraş sonuna kadar yanınızdayız dedi. 19 Kasım’dahi yapılacak sınava birlikte katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz bile bu çağrıya yanıt versin istiyoruz.”Share: