Edremit’in Antagonist İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Kutlandı

Kuva-yi Milliye hareketinin başladığı yerlerden olan Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. sene dönümü düzenlen törenlerle çalkantı içerisinde kutlandı. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nı çelenk sunu töreni düzenlendi. Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Şehremaneti Başkanlığı makamları tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumu yapıldı.

Balıkesir Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı coşkuyla kutlandı. Kaymakam Ahmet Odabaş, 19. Motorlu Yaya Tugayı ve Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Kurugül, Şehremini Selman Hasan Aslan, Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey, İsmail Ok ve sair tören düzeni mensupları, askeri erkan, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, toplum örgütü ve nazar başkanları, muhtarlar ve haddinden fazla sayıda vatandaşın katıldığı kutlamalarda imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini tamlayan bire bir konuşma işleyen Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, 100 öncesinin kahramanlarına seslendi. Esaretten özgürlüğe canını ortaya koyan kahramanları rahmet ve minnetle andı.

“ONUN İÇİN 100. YILDA VURGULAMALIYIM Kİ SİZ HOPPADAK EDREMİTLİ DEĞİLSİNİZ, EDREMİT’İN TA KENDİSİSİNİZ”

Başbuğ Arslan, konuşmasında şunları söyledi;

“100 sene önce istikbalimiz için istiklal mücadelesi verenleri, yurt ve hürriyet amacıyla direnenleri, cumhuriyetimize giden yolu açanları anmaya geldiniz. Esasen beher Edremitli, o kahramanların yaşadıklarını bire bir ölçüde yaşayarak bu günlere geldi.  Örneğin herbiriniz, Şehit Hamdibey kadar olmasa da mukavim sınavlardan geçtiniz. Hepiniz, Bön dağlarında 100 yıl geçmiş kahramanlarımız kabilinden olmasa bile acılara tanık oldunuz. Belki Edremit üzere 797 çağ işgale uğramadınız, ama hayatınızda birilerinin işgalini gerçekli tattınız. O yiğitlerin Edremit topraklarını koruduğu gibi, siz da özgürlüğünüzü, inancınızı, ekmeğinizi, yavrunuzu, yuvanızı korudunuz.

Her biriniz hayatınızın bir yerinde 100 yıl geçmiş Edremit misali saldırılara uğradınız. ve Edremit üzere direndiniz. Onun için 100. Yılda vurgulamalıyım ki siz yalniz Edremitli değilsiniz, Edremit’in ta kendisisiniz.

“SİZ FAKİRLİK İÇİNDE KAZANDINIZ. BİZSE ZENGİNLEŞTİKÇE KAYBETTİK, BİRBİRİMİZDEN KOPTUK, KOPARILDIK”

100. yılda size değil, o kahramanlara seslenmek istiyorum. İnanıyorum onların ruhları burada. Hatıraları capcanlı ve yaşıyor. Bu topraklar üzere toprağa düşenlere, aynı alem uğruna bir güneş üzere batanlara seslemek istiyorum. Belki sesimizi duyuyorlardır. Şairin dediği kadar ihtimal yükseklerden bizi izliyorlardır.

Edremit’in majör kahramanları, siz, adisyon yapanların oyunlarını bozdunuz, senaryolarını başlarına geçirdiniz, heveslerini kursaklarında bıraktınız. Sizin bu dağlarda, bu denizde iziniz var. Takkadak Edremit’in tarihinde değil, yüreğimizde da, ruhumuzda da iziniz var. Edremitli kahraman atalarımız! Siz mücadelenizde, müdafaanızda, toprağın üzerinde ve altında tıpkı oldunuz. Maatteessüf biz olamadık. Hangi incitici kim ayrıştık, bölündük. Siz meskenet içre kazandınız. Bizse zenginleştikçe kaybettik, birbirimizden koptuk, koparıldık. Siz ebedi istirahatgahınızda uyuyorsunuz. Bizse dip uykulara daldık, uyutulduk, aldatıldık. 100 yıl ilk uğraş veren Edremitli yiğitlere sesleniyorum. Siz, Müdafa-i Ülfet cemiyeti kurdunuz. Gazetelere ilan verip “bu memleketin hukukunu koruyacağız” dediniz. Tığ hakkı, hukuku, adaleti o kadar savunamadık. Siz yakalanınca konuşması için tırnakları çekilen, işkenceler gören, Edremitli yenilmez efeler oldunuz. Herzeyi elinden alınmaya çalışılan Kaymakam Hamdi Komutan oldunuz. Tığ, o büyüklüğünde olamadık.

“MAATTEESSÜF YEMEDEN IÇMEDEN BU ÜLKENİN KOMUTANLARINA DEĞİL, KADINLARINA DAHI SAHİP ÇIKAMADIK”

100 yıl öncesinin Edremitli kadınlarına seslenerek şunları anlatmak isterim. Siz 100 sene evvel, bu yurdun ordusunun gömleğini pantolonunu hazırladınız. Biz sizler kadar ordumuza cemaat çıkamadık. Kumpaslardan kurtaramadık. Maalesef yemeden içmeden bu ülkenin komutanlarına değil, kadınlarına bile eş çıkamadık. Özgecanları ve daha nice kadınlarımızı hayatta tutamadık. Sizlerin vücudundaki yaralar, kurşunlar onur madalyanız, Zaman kadınlarımızın vücutlarındaki morluklarsa bizim utancımız oldu.

KURUCULARIMIZA, KAHRAMANLARIMIZA EDİLEN İFTİRALARA, KÜÇÜMSEMELERE, HAKARETLERE SONUÇ VEREMEDİK”

100 yıl öncesinin Edremitli çocuklarına sesleniyorum. Siz sütsüz satıp, çiçek satıp parasını verip bu toprakları savundunuz. Bizse yoz çocukları de savunamadık. Yavru evliliklerinin önüne geçemedik. Çocuklara yapılan iğrençlikleri durduramadık. 100 sene evvel, hayalet kuran Edremitli çocuklar vardı. Bugünse çocukların umutlarının çalınmasına engel olamadık. Edremit, kahramanlarına 100 yıl önceki cemaat bundan sonra. İşte Hamdibey. Ona, her şeye rağmen, tehditlere karşın, yokluklara rağmen, güce rağmen ehil imdi. Biz kahramanlarımıza sizin kabilinden topluluk çıkamadık. Kurucularımıza, kahramanlarımıza edilen iftiralara, küçümsemelere, hakaretlere akibet veremedik.

“AYAĞINDAKİ PRANGALARI KIRIP ATMAYI SİZDEN ÖĞRENDİK”

100 sene önce bu topraklarda başkalarının emrine girmediniz. Edremitliyi değil öldürmeye, hakarete, yokluğuna, yoksulluğuna üstelik sessiz kalmadınız. Biz o kadar olamadık.  Amma öğrendik. Giydirilen kefeni parçalamak elbet evet sizden öğrendik. Ayağındaki prangaları kırıp atmayı sizden öğrendik. Ayağa kalkmayı sizden öğrendik.  Yani Edremitin 100 yıl esbak o balaban mazisine diyorum ki tığ sizin üzere olamadık. amma sizden çok öz öğrendik.

“ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ KEFENE SARDIRMAYACAĞIZ”

Edremit’in kurtuluşunun 100. yılında ant olsun kim, Atatürk’e, Şehit Hamdi Koca’e, Kuvay-i Milliye’ye, Edremit’in yiğitlerine, devleşen çocuklarına, kebir ruhlu kadınlarına halas savaşının o yenmiş ordularına borcumuzu ödeyeceğiz. Kollarından, bacaklarından, canlarından güzeşte ama bağımsızlığından geçmeyen Edremitli kahramanlarımızın yolundayız. Özgürlüğümüzü kefene sardırmayacağız, selasını okutmayacağız. Akılcılığı gömdürmeyeceğiz, çağdaşlığı öldürtmeyeceğiz. 100. yılında andığımız alp Edremitlilerin yolunda, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün izinde daha balaban ayrımsız akide ve azimle yürüyeceğiz. 100 yılımızda siz kara toprağın altındakiler, tığ üstündekilere esin olsun. Yenilenmemize çevirici olsun. Cesaretiniz bugüne mum tutsun, mücadeleniz yolumuzu aydınlatsın. Ruhunuz ferih, mekanınız cennet olsun. Edremitli olmakla bize gelgel yaşatan atalarımıza selam olsun. Edremitlilerin bükülmez bileklerine, tevakki etmek bilmez yüreklerine esenleme olsun. Kurtuluşumuzun 100. Yıldönümü hümayun olsun.”

Konuşmanın arkası sıra Menderes Bulvarındaki resmi geçit töreni düzenlendi. Ahali oyunları ekiplerinin olta ettiği Edremit efeleri tören düzeni mensuplarına Türk bayrağı hediye etti. Peşi Sıra merasim geçişleri başladı. Askerler, sivil sosyete kuruluşları, topluluk ve odalar ile ilçedeki işletmeler sâri namına ve araçlarıyla gerçekleştirdiği resmi geçit candan izlendi.

ATATÜRK GENÇLİK VE HARS MERKEZİ

Edremit’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı etkinliklerinde Edremit Belediyesi eliyle yaptırılan Atatürk Bilgisizlik ve Kültür Merkezi açıldı.

Akşam ise fener alayı ve İsmail Özkan konseri düzenlendi.

Share: