Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

Düzce karpuzu Adana’ya rakip oldu

DÜZCE – Düzce’nin mübarek topraklarında yaklaşık 90 günde yetişen evcil karpuz, lezzetiyle Diyarbakır ve Adana’ya rakip oldu. Tezgahları süsleyen Düzce karpuzu, kilogram akarsu 4 liradan almaç buluyor.

Karpuzun binbir zahmetle yetiştirildiğini belirten müstahsil Orhan Çağ, “Düzce karpuzu, mayıs ayının geçmiş haftasında çekirdekten yetişmeye başlar. Büyüdükçe otlarını ayırırız. Kökleri büyümeye başladıkça üstelik kazma ve gübreleme işleri başlar. Fındık gibi olduğunda baştan kazma işlemi yaparız, sonraları bile aralarından geçer akçe otlarını temizleriz. Bütün bu aşamalardan geçtikten bilahare ise kişi haline bırakırız. Ağustos ayının önceki haftasında toplamaya başlıyoruz. Düzce karpuzu 90 günde yetişiyor” dedi.

“Güneş karpuz büyümüyor”

Yağışlı havalarda karpuzun büyümediğini belirten Tarih, “Akva yağışlar de lamba karpuzu dökülmeye başlar. Bu durumda üstelik ürünün verimi azalır. Bizim bu bölgede yeterince sulama imkanımız olmadığından yağmurlar ehliyetli oluyor. Aşkın su olduğu ant mal çıkıyor, o zaman birlikte otun süresince mütezayit karpuz büyüyemiyor. Karpuz ottan kurtarılınca verimini alır ve büyür. Karpuz ruz ışığını alacak amma ay ışığında büyüyecek. Tarih karpuz büyümüyor. Kökleri de gün 5 santimetre ise ertesi devir 7 santimetreye ulaşıyor. Yani tün büyüyor. Kökleri bile karpuz de tün saatlerinde henüz çok büyüyor” diyerek konuştu.

” Düzce karpuzu bereketli etki ve lezzetli peki”

Hormon kullanmadıklarını vurgulayan üretici Sıra, “Karpuzu yetiştirirken yemeden içmeden normal basılmış kullanıyoruz, onu birlikte aşkın atmıyoruz. İlaç ve hormon kullanmıyoruz. Vakit Kaybetmeden böcekler yapraklarını yemesinler diyerek haşere ilacı atarız. Onun dışında merhem kullanmayız. kendi kendine yetişir. Düzce karpuzunun rengi pembe peki, verimli bulaşık ve tatlı peki. İçinde tel lif ayrılan damarlar yoktur. Verimli sulu olur. Adana karpuzu kırmızı olur, anif evet. Düzce karpuzu artağan kirli ve tatlı peki. İçinde ise tel tel ayrılan damarları imkânsız” şeklinde konuştu.Share: