Düşman istihbaratlarını çarpmak amacıyla 100 sene önce oynanan maçın temsili oynandı

100 yıl geçmiş Gün Batısı Cephesi Karargahı namına Konya’nın Akşehir ilçesinde Şişman Atak öncesi düşman istihbaratlarını çarpmak üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile oynanan ayak topu maçının bugün temsili oynanarak 100 yıl önceki o anlar anıldı.

Milli Savaşım döneminde Garp Cephesi Karargahı göreviyle çok kocaman benzeri tumturak üstlenen Konya’nın Akşehir ilçesinde 100 sene önceki antagonist istihbaratlarını şaşırtmak amacıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile tevhit edilen ayak topu müsabakasının temsili oynandı. ’24 Ağustos Itibar Günü’ etkinlikleri çerçevesinde Nasreddin Hoca Stadyumunda oynanan ve eski ünlü futbolcuların katılımı ile gerçekleştirilen ayak topu maçını emekliliğe ayrılan hakem Deniz Çoban yönetti. Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret’ın dahi kısmen katıldığı futbol maçında bozuk futbolculardan Zafer Tüzün, Özer Hurmacı, Şenol Ustaömer, Toplama Pamiroğlu, Şenol Çorlu, Kollayıcı Mandıralı, Oğuz Ağırbaşlı ile Toyluk ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Akşehir Belediye Reisi Salih Akkaya bire bir takımda kayran aldı. Akşehirspor U12 Takımı ile şöhretler karması takımının yüz yüze geldiği mücadele 100 sene eski gibi 2-2 berabere sonlandı.

Müsabakada yer alarak destek veren Toyluk ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, “Akşehir’imiz Kurtuluş Savaşının Garp Cephesi Karargahı ve iri taarruz öncesinde Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün nutukta dahi bahsettiği kabil Akşehir’dahi nazik atak planlarını bahsetmek için benzeri ayak topu müsabakası mazeret edilerek kalaba komutanları toplanıyor. İngiliz istihbaratının ve Palikarya kuvvetlerinin dikkatini çekmemek üzere. O dönüş orduda yer kayran askerlerle Akşehir’in gençlerinin bulunduğu 2 takım maç yapıyor. Kargaşa komutanları dahi Akşehir’de o ahit ve devrisi periyot akşam ezanı nazik atak planlarını onlarla danışma ettiğini, konuştuğunu, talimatları verdiğini Gazi Mustafa Kemal Atatürk nutukta belirtiyor. Iri taarruzun 100. yıl dönümü. Akşehir Belediyemizin hakeza aynı düşüncesi oldu. Biz da Cahillik ve Spor Bakanlığı kendisine bu konuda ulama isnat etmek istedik. Elbette işin de ilginç tarafı o devir askerlerimizin içerisinde ayak topu oynayanlardan 2 kişinin Fenerbahçe formasını uğraş öncesi giydiğini biliyoruz. Bunun için biz Oğuz kaptandan temenni ettik” dedi.

Oğuz Sakil ise, “Biz bile bu mesleğin ortamında saha alıp hem Cahillik ve Spor Umumi Müdürümüze, hem bile Akşehir Belediyemize, başkanımıza davetlerinden etraf teşekkür ediyoruz. Burada koyulmak bizim adımıza dahi haddinden fazla domuzuna. Bu iri taarruzun 100. yılında bu organizasyonun ortamında tığ da futbola iş vermiş, buradaki söylence arkadaşlarımızla gelişigüzel bu organizasyona ilim bakmak, derece çoğaltmak için buradayız” ifadelerini kullandı.

Futbol maçı öncesi sahaya sâdır Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar birlikte minik futbolcuları musahabe ederek başarılar diledi. Bakan Akaret minik futbolcularla alay malay andaç fotoğrafı çektirirken, sahadan ayrılırken vatandaşları selamladı. – KONYAShare: