“Dünyanın en tafsilatlı adamı”nın mevlit haset dileği uzunlamasına uygun araba

Mardin’dahi hayatiyetli, 2 metre 51 santim boyu ile “dünyanın bildirme uzun uzadıya adamı” unvanını 13 yıldır esirgeyici Şehriyâr Kösen, 40’ıncı yaşını kutlarken acun üzere erinç ve barış, kendisi üzere dahi “durmaksızın akıllıca otomobil” diledi.

Derik ilçesine vabeste Dede köyünde 40 yıl geçmiş dünyaya mevrut ve 9 yaşından sonradan boyu çarçabuk uzayan Kösen, 2009’üstelik 2 metre 51 santimetre boyu, 27,5 santim uzunluğundaki el ve 36,5 santimetrelik ayaklarıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

Bu rekoru 13 yıldır kimseye kaptırmayan dev insan Kösen, 40’ıncı yaşını kutladı.

Evinde ailesiyle eskimemiş yaşını karşılayan, üstünde ‘Boyun kabil ömrün birlikte mufassal olsun’ ve ’40 yaşında detaylı koca’ yazısı mevcut pastayı kesen Kösen, pastadaki mumları üflerken dahi mecmu dünyaya sağlık, mutluluk ve hazar diledi.

Yurt içi ve sıkı dışındaki sevenleri üstelik telefonla arayarak ya de kuvve göndererek dev adamın veladet gününü tebrik etti.

“Mardin’birlikte Padişah Kösen Müzesi yapılmasını isterim”

Sultan Kösen AA muhabirine, eskimemiş yaşına sevdikleriyle ayrımsız arada girmenin sevincini yaşadığını söyledi.

Yeryüzünün hayat dolu yeryüzü mufassal insanı namına Guinness Rekorlar Kitabı’na 3 rekorla girdiğini anımsatan Kösen, “13 yıldır yeryüzünün canlı sunma tafsilatlı insanı ile sunma balaban ellere ve genişlik detaylı ayaklara ehil kişisi olarak unvanımı koruyorum. Zaman 40 yaşıma girdim. Ailem, arkadaşlarım, dostlarım bizleri boydak bırakmadı bu mutlu günümde. Alay Malay mevlit günümü kutladım. 40 yaşıma girdim ama kalbim tıpkısı yavru kalbi kadar, tek yaşlanmıyor. 14-15 yaşındayım kabil geliyor.” dedi.

Yeni yaşına girerken tam dünya için güzel dileklerde bulunduğunu rapor eden Kösen, kendisi amacıyla de hususi bire bir gönül dilediğini belirtti.

Kösen, “Kendim üzere birlikte dileğim, boyum çokça tafsilatlı olduğu için araba kullanamıyorum, bana, boyuma göre hususi bir araba yapmalarını istiyorum. Bire Bir birlikte Mardin’da Odalık Kösen Müzesi yapılmasını isterim. İnşallah ilerleyen günlerde bunu hayata geçiririm.” ifadelerini kullandı.

Guinness Rekorlar Kitabı’nın yeni sayısında da yer aldığını, ülkeyi baziçe etmekten kurum duyduğunu anlatan Kösen, bugüne büyüklüğünde 127 ülkeyi gezdiğini, yeni yaşında bile Türkiye’yi gururla tanıtmayı sürdüreceğini kaydetti.

“Hayatı seviyorum”

Kösen, güzeşte ay Romanya’nın başkenti Bükreş’te ulusal bire bir televizyon kanalında katıldığı programda yemek yaptığını, arkası sıra ABD’nin Florida eyaletinin Orlando kentinde festivale katıldığını belirterek, “Ülkemi tanıttım, anlı şanlı bayrağımızı dalgalandırdık. Ülkemizi gururla baziçe ediyorum, gittiğim seçme yere Türkiye’yi de yanımda götürüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Uzun boylu olmanın dezavantajları bulunduğunu fakat bunu avantaja çevirmeye çalıştığını tamlayan Kösen, hayata pozitif baktığını tabir etti.

Kösen, hayata hep gülümsediğini ve bahtiyar olduğunu dile getirerek, “Boyumun etraflı olması beni bedbaht etmedi. Hayatı seviyorum. İnsanlar zait yanımı görünce bahtiyar oluyor. Bu bile beni mutlu ediyor. Doğum günüm olduğu için mahdut dışından ve güçlükle içinden herkes arıyor, mesaj gönderiyor, andıran atıyor. Cümle mevlit günümü kutluyor, çokça teşekkür ediyorum.” sözlerine vadi verdi.

Share: