Dünya mirası Nemrut’un bu yılki ziyaretçi sayısı çeyrek milyona yaklaştı

UNESCO Dünya Firez Mirası Listesi’nde meydan düzlük Nemrut Dağı Ören Yeri’nin bu yılki ziyaretçi sayısı 225 bine yaklaştı.

Doğu ve günindi medeniyetlerinin kesişme noktasında mevcut, 2 bin 150 metre rakımıyla “Güneşin doğuşu ve batışının dünyada bildirme güzelce izlendiği düz” adına bildik Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırlarındaki Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı’na ilgilendiren 50 metre yüksekliğinde 150 metre çapında tümülüs ile kip haddinden fazla dev esere familya sahipliği yapıyor.

Her yıl çok sayıda domestik ve yabancı turisti çekici dünya mirası Nemrut’u bu yıl ülfet edenlerin sayısı 6 Teşrinisani 2022 bakımından 222 bin 129 oldu.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AA muhabirine, kentte bu sene ziyaretçi akını yaşandığını söyledi.

Kentteki ören yerlerini musahabe edenlerin sayısının 300 bin civarında olduğunu nâkil Çuhadar, “Bu yeterli mi? Değil elbette ki. Adıyaman’daki bu uygarlığın çokça daha aşkın tanınır ve bilinir olması gerekiyor. Bunun için bile çalışmalarımız bitmeme ediyor. Adıyaman’ı bittabi tanıtırız, turiste şüphesiz ulaşırız herhangi bir alanda temas platformda bunun mücadelesini veriyoruz.” dedi.

Vali Çuhadar, kentte Kommagene Uygarlığının izleri ile kalıntılarının bulunduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Bugünlerde dahi haddinden fazla ağırbaşlı ayrımsız yoğunluk var, bu yıl çok aşkın tur operatörünün ilgisine mazhar oldu. Özellikle Adıyaman ve çevresi otellerimiz yoğun, kilolu benzeri su var. Adıyaman turizmi açısından gelecek sene henüz gani sonuçlar bekliyoruz. Adıyaman yalnız Nemrut Dağı ile vabeste değil, Kommagene Uygarlığı’nın hep izleri kentin her alanında var. Nemrut Dağı birlikte buranın yeryüzü zirvesi, kralların tahtının olduğu vadi.”

“Macera ve çağ severleri Adıyaman’a bekliyoruz”

UNESCO Dünya Hars Mirası Listesi’ndeki Nemrut’un görülmesi gereken yerlerin başında geldiğine bel eden Çuhadar, şöyle konuştu:

“Nemrut, güneşin doğuşu ve batışının dünyada genişlik iyice izlendiği yerlerden biri. Güzeşte yıl sezonu 160 binin üzerinde ziyaretçiyle kapattık. Bu yıl 250 bin ziyaretçi hedefimiz var. İnşallah zaman sonuna kadar 250 bin rakamını yakalayacağız. Nemrut Dağı, gizemini koruyucu dünyada biricik düz. Mısır piramitlerinin de içerisine girildi ama şu anda Nemrut Dağı’nda Kral Antiochos’un mezarının olduğu memul alanın gizemi halen çözülmüş değil. Esrarlı tıpkı bölge, tanrılar bölgesi, o dönemin tapınağı. Avantür ve gündüz severleri Adıyaman’ı, Kommagene Krallığı’nı keşfe bekliyoruz.”

Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan birlikte Nemrut Dağı’nda ziyaretçi yoğunluğu yaşandığını rapor etti.

Ziyaretçi sayılarının hafta sonları 2 bin 500’e çıktığını anımsatarak Alkan, “Bu yılki hedefimiz 250 bin. Güneşin sanatla buluştuğu aynı alana tamlık domestik ve ecnebi turistlerimizi bekliyoruz.” diyerek konuştu.

Share: