DSİ Artvin’de 20 yılda 125 tesisi hizmete aldı

Şevket Akarsu İşlerince (DSİ) Artvin’üstelik 20 yılda, 48 milyar 220 milyon 938 bin teklik yatırım yapılarak 125 tesisin hizmete alındığı bildirildi.

DSİ Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, DSİ’nin kurumsal altyapısı, görmüş geçirmiş personeli ve hareketli araba parkıyla ülkenin dört bir birlikte milletin zenginlik düzeyini artıran yatırımları hayata geçirdiği belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine meydan sunulan DSİ Umumi Müdürü Mehmet Akif Balta, Artvin’dahi akıbet 20 sene içerisinde ülkenin çalım projeleri olan Muratlı TBMM 85. Yıl Milli Buyruk Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES, Deriner Barajı ve HES ve Artvin Barajı ve HES tesislerinin inşa edilerek ülkenin erke üretimine 40 bilyon kilovat saat yardım sağlandığını rapor etti.

Yusufeli Barajı ve HES’da 22 Kasım 2022’birlikte akarsu tutulmaya başlandığını anımsatan Balta, temelden 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin bir numara, dünyanın beşinci efdal barajı Yusufeli Barajı ve HES projesiyle milli bütçeye almanak 5 milyar lira yardım sağlanacağına dikkati çekti.

Balta, Artvin içme suyu projesi ile Hatilla Deresi’nin 1300 metre kotundan alınan 255 litre debisindeki içme suyunun 33 kilometre uzunluğundaki isale hattıyla 22 bin metreküp kapasiteli arıtma tesisine getirildiği da kaydederek, şöyle bitmeme etti:

“Tasfiye tesisinden sâdır içmece suyuyla Artvin site merkezinin 2050 yılına kadar olan yıllık 4,35 milyon metreküp içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Yusufeli içmece suyu projesi ile Tekkale Deresi’nin 1360 metre kotundan alınan 42,17 debisindeki içmece suyu 9,6 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile 5 bin 500 metreküp kapasiteli arıtma tesisine getirilmiştir. Arıtma tesisinden sâdır içmece suyu yıpranmamış Yusufeli ilçesinin 2050 yılına kadar olan almanak 1,33 milyon metreküp içmece suyu ihtiyacı karşılanacaktır. amma velakin Artvin Şekil Seyitler Köyü Ters Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlanarak 67 bin metreküp akarsu depolanmıştır. Depolanacak akarsu ile 650 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır.”

Artvin’dahi lüks riskini hafifletmek amacıyla sonuç 20 yılda tamamlanan 84 öz ıslahı ile site merkezi, 179 iskân yeri ve 3 bin 598 dekar arazinin taşkınlardan korunduğunu vurgulayan Teber, “Artvin’üstelik serencam 20 yılda 32 HES’in müesses gücü 1 milyon 827 bin 63 megavat, almanak erke üretimleri ise 5,88 milyar kilovat saattir. Bugüne büyüklüğünde olduğu gibi daha çok üstelik Artvinliler için üretmeye ve Doğu Karadeniz’in projektör yıldızı Artvin’i su yapıları ile canlandırma etmeye bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Share: