Dosdoğru Kentler Birliği Süssüz Meclis Toplantısı yapıldı

Mıhlı Kentler Birliği 38. Süssüz Meclis Toplantısı, organ belediyelerden temsilcilerin katılımıyla Denizli’nin Pamukkale ilçesinde gerçekleştirildi.

Pamukkale ilçesindeki bire bir otelde planlı toplantıda organ belediyelerden 130 temsilci katıldı.

Denizli Büyükşehir Şehremini Osman Zolan, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, katılımcıları Pamukkale’üstelik ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Pamukkale Kaymakamı Tasavvur Endişe ile Pamukkale Belediye Reisi Avni Örki dahi katılımcıları selamladı.

Toplantı, açılış programının peşi sıra “İklim Krizi” ve “Şehremaneti Örnekleri” başlıklı oturumlarla bitmeme etti.?

Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Şehremini Alinur Denizköpüğü, AA muhabirine, uray başkanlarını şehirlerin “doktorları” namına gördüklerini belirtti.

Dünyada birlikte iklim değişikliğinin yeryüzü büyük ruzname maddelerinden birisi olduğunu dile getiren Denizköpüğü, belediyelerce gerçekleştirilen her projenin sağlıkla ilgili tıpkı boyutu bulunduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

“Şehirlerimizin dengesini bozmadan o gelişimi de üstlenebilecek benzeri altyapıyı ihdas etmek yerine buradaki bilirkişi arkadaşlarımızın akademisyenlerimizin eğitimleriyle çalışmalarıyla dünyadaki farklı örneklerle aynı kez haritası belirlemeye çalışıyoruz. Süfli kâh belediyelerimizin bu işten haddinden fazla korkulu istifade ettiğini düşünüyorum ama ihtimal gâh belediyelerimiz daha olayın haddinden fazla farkında değiller. Yollar yapılır, kavşaklar yapılır, yavru parkları yapılır, spor tesisleri yapılır amma her bir arkadaşımızdan alelhusus şehir sağlığıyla alakadar özel benzeri izlem geliştirmesini, bire bir ekip kurmasını ve bu noktada ayrı etkin tıpkısı ekibin olması noktasında tavsiyelerde bulunuyorum. Bugün bir nice belediyemiz da bunu uyguladığını görüyorum kim ben bu toplantının bile bu manada çok koskocaman benzeri enfrastrüktür teşkil edeceğini düşünüyorum.”

Share: