Doğruluk Bakanı Bozdağ, AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, Küçük Asya Ajansının (AA) “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı.

Bozdağ, AA fotoğraf muhabirleri ve muhabirlerinin, yetersiz içi ve sıkı dışında çektiği “olgun”, “spor” ve “belde-dirim” kategorilerindeki fotoğrafları biricik tek inceledi.

Haber kategorisinde Emrah Yorulmaz’ın “Togg’un önceki yolculuğu” antetli fotoğrafını seçen Bozdağ, spor kategorisinde Salih Zeki Fazlıoğlu’nun “Şükür secdesi”, belde-yaşam kategorisinde ise Mahmut Başkomutan Alakuş’un “Sen aydınlatırsın geceyi” ünlü fotoğrafına rey verdi.

Bozdağ, oylamanın arkası sıra AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanılmamış benzeri yılın arifesinde olunduğunu dile getirerek “2023 hem insanımız için hem adamlık için hem ülkemiz hem de dünyamız için doğru, hayır, artımlı, değme garip insan yararına olan işlerin sunu efdal düzeyde gerçekleştiği benzeri sene tamam umarım. Herkese mutluluk, keyif, afiyet diliyorum. Herkesin gönlünden geçenlerin eskimemiş yılda avlu bulmasını irade ediyorum.” dedi.

Anadolu Ajansının Türkiye’nin gözü, kulağı, sesi; rastgele yerde haberlerin akilane bire bir şekilde toplanması, fotoğraflanması, görüntülenmesi ve dünyaya sağlıklı aktarılması üstüne dünyanın sunu hatırlı ajanslarından biri olduğunu tamlayan Bozdağ, şöyle devam etti:

“Rum Ajansı, arsıulusal camianın görmediği birçok haberleri görüyor, duymadığı birçok sese kulak veriyor. Bu açıdan da Rum Ajansının olduğu yerde tek şeyin üstü örtülemez, tek molekül görmezlikten gelinemez, hiçbir şey gösterilmeme imkanıyla yüz yüze kalamaz. O yüzden de Anadolu Ajansı çabucak Türk halkının değil, dünyanın dört bir yanındaki ağızsız insanların de sesi, yeterince görmeyen herkesin gözü, duymayan herkesin de duyan kulağı olmuştur. O yüzden bile kutlama ediyorum.”

AA’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasının gelenekselleştiğini tamlayan Bozdağ, seçkin yıl spor, bilgi, hayat-mekân kategorilerinde seçkiler sunduğunu hatırlattı.

Yüzyılın projelerinden Togg’un, Türkiye’nin ve dünyanın en kocaman haberlerinin başında geldiğini söyleyen Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın domestik ve milli otomobilimizi sürmesi, pistten inen önceki otomobille Türkiye’nin ve dünyanın huzuruna çıkması, ülkemiz ve insanımız açısından tarihi bire bir öneme sahiptir. Benim gördüğüm bildirme iyicene fotoğraflardan aynı tanesi bu.” dedi.

Bozdağ, tercihte bulunduğu “Sen aydınlatırsın geceyi” adlı fotoğrafla ait, Çanakkale Boğazı’nın iki yakasının, 1915 Çanakkale Köprüsü’yle bağlandığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Türkiye’ye ve dünyaya iri bir mesajı oradan verdik. Hem mühendislerimiz hem mimarlarımız hem firmalarımız hem Türkiye’nin istihsal kapasitesi, gücü burada tıpkı misil daha ortaya imdi. 1915 Çanakkale Köprüsü, hem Çanakkale şehitlerimizin hem ‘Çanakkale geçilmez’ destanını yazan kahramanlarımızın torunlarının, onların yazdığı destanın devamını yazdığını gösteren şişman bir eserdir. O gerdanlık ben inanıyorum ki kişi raci, hayatı kolaylaştıran, Türkiye’nin gücüne bati katan, potansiyelini ileriye taşıyan şok ayrımsız büyük iz oldu.”

Spor kategorisindeki fotoğrafı oylarken ise Bozdağ, Fas’ın balaban tıpkısı başarı ortaya koyduğunu, 2022 FIFA Acun Kupası’na gidemeyen hızlı hızlı süratle seçme ülkenin üstelik tıpkı noktada temsilcisi pozisyonuna geldiğini söyledi.

Bakan Bozdağ, Küçük Asya Ajansının ışık muhabirleri ve muhabirlerini güzelce fotoğraflar üzere kutladı.

Share: