DOĞRU Öğür milletvekilleri, Bakanlıkların 2023 yılı bütçeleri üzerinde bayram aldı

DOĞRU Tümen Giresun Mebus Sabri Öztürk,”Eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, Afrika’dan Latin Amerika’ya büyüklüğünde bir nice insancasına projeye imza atan Türkiye, bu çalışmalarıyla zamanında bu kıtaları sömürenlerin bilakis bilcümle dünyanın itibarını kazandı, hep dünyaya umut oldu.” dedi.

SELIM Parti milletvekilleri, TBMM Genel Kurulunda, Ekin ve Turizm Bakanlığı ile Mesai ve Içtimai Asayiş Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri üzerinde bayram aldı.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, ekin emperyalizminin, İbn-i Haldun’un ifadesiyle “Mağlupların galiplerini taklidini kolaylaştıran bire bir iklimin inşası amacıyla muktezi iklimin, akıllıca şartların oluşturulması” namına okunabileceğini söyledi. Bu iklimin inşası halinde sevimli yahut toplumların kendi dağlarını çöp üzere gördüklerini belirten Atalay, “Böylecene kendileri başkalarının muradına göre gitmek zorunda kalırlar, başkalarının muradına göre sürdürmek ise ikbalin ifadesiyle derin tıpkı aymazlık değil, bilakis ebedi tıpkısı ölüm evet.” dedi. Atalay, İslam dünyasının, 19. yüzyılın sonlarından itibaren hakeza tıpkısı kök labirentinde, kimlik krizi yaşıyor görüntüsü verdiğini kaydetti.

Atalay, “Karayip korsanlığına büyüklüğünde giden engin tarihî tecrübesiyle yayılımcılık, direnişimizi deşmek amacıyla kimliğimizi, benliğimizi ve kişiliğimizi zayıflatan, bizi bize yabancılaştıran tehlikeli mekanizmalara cemaat. Ordularla giremedikleri yahut girip üstelik uzun müddet kalamadıkları yerlerde o mekanizmalar, maksadı tahsil etmede yeterince aksiyon görmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

“RTÜK, çocuklara, kadınlara pozitif ayrımcılık yapmakta”

YANLIŞSIZ Fırka Sakarya Mebus Çiğdem Erdoğan Atabek, RTÜK’ün, kanunla kendisine sunulan görevleri bağımsız milletvekili adına adına getirdiğini vurguladı.

RTÜK’ün al çizgilerinin belli olduğuna işaret fail Atabek, “Milli güvenlikten ivaz vermeyen, yıldırı propagandasına katiyen cevaz etmeyen RTÜK, çocuklara, kadınlara ve dezavantajlı gruplara zait ayrımcılık yapmaktadır.” dedi.

Atabek, RTÜK’ün sayısal medyaya ilişik düzenleme ve bakı faaliyetlerini hızla sürdürdüğünü anlatarak, RTÜK’ün 2023 ve 2053 hedefleri doğrultusunda hareket ederek lisanslama çalışmalarını hızla tamamladığını ve emsallerine ayırt attığını kaydetti.

Daha ilk kanun ve talimatname dışı olan dijital editörlük alanının bundan sonra anahtar dışı olmadığına dikkati çekici Atabek, şöyle bitmeme etti:

“Lisanslama öncesinde bir tane kuruş algı vermeyen, Türkiye’üstelik sürdürümcü sayıları 5 milyonu sabık dev uluslararası kuruluşlar artık yönetimsel ve finansal güçlük altında. Elan önceki hukuki karşılığı dahi yoksuz bu platformlar, demin, bire bir anadan görme medya kadar egemenlik denetimine kategorik. RTÜK temas zaman olduğu üzere bugün dahi izleyici ve dinleyicilerin anlatım ve selen kabul etme özgürlüğünün teminatı olmaya devam etmekte.”

SELIM Tümen Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal ise 20 sene öncesine büyüklüğünde Türkiye’de turizm denilince akla sadece sahil turizminin geldiğini, bugün gelinen noktada ise aktüel turizm trendlerini takip fail Firez ve Turizm Bakanlığının çalışmalarıyla, turizmin periferi turizminin ötesine geçtiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının, bilcümle şehirlerde turizm planlaması, kültürel faaliyetleri canlandırma ve turistlere seçenekler sunmayı fariza edindiğini tamlayan Çokal, kültür yolu festivallerini denk gösterdi. Çokal, “Bu festivallerle, vatandaşlarımız ekin ve sanata gösterişsiz aynı şekilde erişimini sağlarken sanatçılarımıza bindi olunmakta, festivallerin yapıldığı şehirlerin destinasyon tanıtımı yapılmakta ve özellikle Türkiye başlamak için mecmu dünyada bilinirliği artırılmakta.” ifadelerini kullandı.

“TİKA, Türkiye’nin arkadaş eli”

SELIM Tümen Isparta Mebus Mehmet Amaç Gökgöz de bütün dünyanın. Türkiye’siz tıpkısı dünya siyasetinin olamayacağını daha çok kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye’nin elden zat coğrafyasının değil, mazlumların birlikte umudu olduğuna dikkati calip Gökgöz, “TİKA, ‘dünyanın temas hesabına uzanıp nerede dertli varsa oraya gidip beş altı veya çok yardımda bulunacağız’ düsturuyla hareket eden Türkiye’nin bacanak elidir.” dedi.

Gökgöz, TİKA’nın, cümbüş coğrafyasını genişlettiğini, 2002’birlikte 12 olan izlence koordinasyon büro sayısının 62’ye yükseldiğini kaydetti.

DÜRÜST Fırka Giresun Mebus Sabri Öztürk ise Türkiye’nin, akıbet 20 yılda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB ) kabilinden bir nice kurum aracılığıyla yaptığı çalışmaların, umum dünyanın dikkatini çektiğini belirtti.

Öztürk, akıbet 20 yılda takkadak Afrika’dahi büyükelçilik sayısının 44’e çıktığının altını çizerek, “Afrika’bile, Asya ülkelerinde 35 bini aşkın su kuyusu açılmış, sayrılarevi müesses, tarihi eserler restore edilmiştir. Kısaca, eğitimden sağlığa, tarımdan altyapıya, Afrika’dan Latin Halkları Amerika’ya kadar birçok insanca projeye imza atan Türkiye, bu çalışmalarıyla mukaddema bu kıtaları sömürenlerin aksine hep dünyanın itibarını kazandı, bilcümle dünyaya imge oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

DÜRÜST Öğür Mardin Mebus Şeyhmus Dinçel ise konuşmasında Hars ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Türk Çağ Kurumu beyninde imzalanan iş birliği sözleşmesi kapsamında, 2022’da 141 kazı bilimsel kazı çalışmasının gerçekleştirilmesi amacıyla çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Dinçel, bu çalışmaların içerisinde memleketi Abra Antika Kenti ve Boncuklu Tarla kazılarının üstelik bulunduğunu, Boncuklu Toprak’nın milattan geçmiş 13 bin ile 8 bin arasına tarihlendiğini anlatarak, “Burası bile Göbeklitepe üzere monolit ayrımsız bina. İnşallah derece derece bunun üstelik lansmanını yapacağız, şu dakika Göbeklitepe’deki hocalarla alay malay ilmî çalışmalar devam etmekte.” dedi.

“Kapadokya Düz Başkanlığınca destursuz yapıların çoğu yıkıldı”

DÜRÜST Tümen Nevşehir Mebus Mustafa Açıkgöz ise Kapadokya Kayran Başkanlığının kurulduktan sonradan 430 gizlice yapının yıkıldığını, sahada artık denetimin yapıldığını ve peribacalarının korunması üzere birçok kebir işe imza atıldığını vurguladı.

Kapadokya Düz Başkanlığının, bölgenin altyapı yatırımlarıyla birlikte kamusal ihtiyaca hal yayımlamak için bugüne büyüklüğünde 2 bin 770 dosyayı gündemden düşürüp karara bağladığı bilgisini veren Cingöz, şöyle devam etti:

“Kurulduğu günden itibaren gizlice yapılaşmayla ilişik mücadelesi devam Kapadokya Alan Başkanlığı marifetiyle izinsiz ve muhalif yapıların çoğu yıkıldı. Tabiatıyla, Kapadokya Alan Başkanlığının sair benzeri görevi birlikte sportif faaliyetler. ATV, UTV ve cipler. Paydaşlarla ve kurumlarla beraber bakir parkurlar düzenlendi. Beygir biniciliği, deve biniciliği üzere sportif işler da baştan düzenlenerek hem sahada tıpkı disiplin sağlandı hem üstelik denetimlere ciddiyet bırakılmış oldu, zımnında hem teftiş hem da tıpkı düzenleme getirilmiş oldu.”

DÜRÜST Tümen Balıkesir Milletvekili İsmail Ok dahi konuşmasında hayata geçen 3600 ilişik alamet düzenlemesiyle amme görevlilerine yönelik bükülme niteliğinde bire bir çalışmaya imza atıldığına değindi. Emeklilikte yaşa takılanlarla ilişkin düzenlemeye şişman önem verdiklerini vurgulayan Ok, “Çalışmalarda sona yaklaşılmış ve yeryüzü güdük sürede Gazi Meclis’imizde değerli milletvekillerimizin aracılığıyla eke Türk milletine sunma edilmeyi beklemekte.” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan TBMM Genel Kurulundaki bütçe görüşmelerinde, meşveret sırası DOĞRU Tümen milletvekillerine gelince İYİ Tümen milletvekilleri Genel Oturmuş infirak etti.

Share: