Doç. Dr. Mustafa Ahu: “Sülük yetiştiriciliğinin ustalık ve ilmî tabana dayalı namına toplumda yaygınlaştırılması için çalışıyoruz”

Doç. Dr. Mustafa Ceylan: “Asma Bıyığı yetiştiriciliğinin maharet ve bilimsel tabana dayalı yerine toplumda yaygınlaştırılması amacıyla çalışıyoruz”

Sakarya’dan Isparta’ya mevrut elçi Yusuf Kaya: “Dudağımdaki yarayı sülükle otama ettikten sonraları alçalma sardım”

ISPARTA Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesi ve Sonsuz Eğitim Bilimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezi çerçevesinde yapılan “Uygulamalı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi 10 farklı şehirden gelen 14 delege ile gerçekleşti.

Isparta ISUBÜ bünyesinde neşelilik gösteren Sürekli Terbiye Aplikasyon ve Araştırı Merkezi, 03-06 Eylül tarihleri arasında “Kılgılı Tıbbi Asma Bıyığı Yetiştiriciliği” eğitimi verdi. Türkiye’nin 10 farklı şehrinden mevrut 14 katılımcıya “Kılgılı Tıbbi Sülük Yetiştiriciliği” eğitimi hem teorik hem bile kullanışlı yerine gösterildi. Tıbbi sülük yetiştiriciliğinin kayırıcı sağlığındaki önemine değinen ISUBÜ talim üyelerinden SÜLMER Müdürü Doç. Dr. Mustafa Ahu “Sağlık alanında enzimleri sayesinde bir nice hastalığın tedavisinde makbul canlılardandır. Sağlık bakanlığının 2014 yılında ortaya koyduğu anadan görme ve mütemmim tababet uygulamaları yönetmeliği ile tıbbi sülükte karışma kalkmak amacıyla hep on ilkokul geleneksel tedavinin yasalı çerçevede hastanelerde yapılmasına izin verdi. Bu tedaviyi yapacak olan insanlar öncelikle ilgilendiren kuruluşlardan eğitim bilimi alıp sertifikalandırılması gerekmektedir. Bu talimatname sonrasında sülük talebi dönüş geçtikçe artmaya başladı. Talimatname çıktığında iki adet olan kom sayısı on bire derkenar durumda ve bu aynı çağ geçtikçe artmaya doğru gidiyor” dedi.

“14 değişik delege ortaklık etti”

Tıbbi asma bıyığı yetiştiriciliğinin sanılanın tersine berenarı sarp ve yumruk tıpkısı maharet laf olduğunu tamlayan Ahu “Bu zorlukların önüne geçmeye fiilen tıbbi sülük yetiştiriciliğinin beceri ve ilmî tabana dair namına toplumda yaygınlaştırılması noktasında ayrımsız yetişek programı başlattık. Üniversitemizin Sonsuz Yetişek Aplikasyon ve Araştırı Merkezi koordinasyonluğunda bu hafta düzenlediğimiz eğitimimize Erzincan’dan İstanbul’a kadar mütebeddil benzeri coğrafyada 14 ayrımlı katılımcı katılım etti. Bu eğitimin önceki iki gününde kuramsal eğitimlerle sülüğü tanıtıyoruz. Son iki dolaşma ise sahaya iniyoruz ve kılgılı tıbbi sülük yetiştiriciliği eğitimimizin farkı burada ortaya çıkıyor. Burada kursiyerlerimiz sülüğe dokunarak, değme makule aşamayı kendileri ayırmak vasıtasıyla zihinlerinde rastgele soru işareti kalmıyor. Bu eğitim bilimi sonunda kurmuş olduğumuz bildirişim kanalları ile gelişmelerini izleme ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Dudağımdaki yarayı sülükle tedavi ettikten sonra alçalma sardım”

Asma Bıyığı eğitimi üzere Sakarya’dan Isparta’ya gelen elçi Yusuf Kayaç ” Dudağımda bire bir dokunaklı vardı sülükle otama ettim, sonradan sülüğe alçalma sardım. Eğitimlere katılıp sülük yetiştirmeye değişmeyen verdim” diye niteleyerek belirtti. 6 yıldır hobi kendisine sülük yetiştiriciliği ile uğraşan Aykut Akkoyun ise eğitim bilimi ve araştırı alanında haddinden fazla zayiatlar verdiğini belirterek “Mustafa hocamla sosyal medya aracılığı ile tanıştım buraya geldik eksiklerimizi gördük. 4 günce eğitimimizde çokça öz kattı. Sülük ahretlik konusunda çok husus öğrendim. Bundan sonraki süreçte inşallah güzel sonuçlar alacağım” şeklinde konuştu.

Eğirdir Su Ürünleri Araştırı Enstitü Müdürlüğü ve Isparta Belediyesi’nin birlikte desteğiyle gerçekleştirilen eğitim bilimi zaman sona erdi.

Share: