Diyarbakır’da 2 öğrenci “dünyada ati vadeden 100 mektepli” arasına girdi

Diyarbakır’bile lise öğrencisi Efe Sakarya ve Adanur Nas, hazırladıkları projelerle, Schmidt Futures ile merkezi Oxford Üniversitesi’nde kâin Rhodes Vakfı’nın belirlediği “100 Rise Toptan” listesine girmeye hak kazandı.

Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Olgun ve Uygulayım Bilimi Lisesi’nde 11. dershane öğrencisi Adanur Dogma, sem engellilerin iletişimini kolaylaştırmak için tasarladığı ve yevmi hayatta ferah makbul diyalogların seslendirildiği 3 dilde web sitesi ve uygulamayla, Aka Sakarya ise alg sistemi ile hidrojen sülfitin sebep olduğu zehirlilik düzeyini ölçmeye ve azaltmaya yarayan cihazla “100 Rise Global” listesine soldurmak için başvurdu.

Google’ın eski CEO’akarsu Eric Schmidt ve eşi Wendy Schmidt tarafından kurulan Schmidt Futures ve Oxford Üniversitesi bünyesindeki Rhodes Trust vakıfları yoluyla desteklenen, Rise for the World inisiyatifi yoluyla seçme yıl acun genelinde planlı “Global Rise Winner” için, toplumun sorunlarına duyar projelerle gelecek vadeden 100 taze seçiliyor.

Bu sene 170 ülkeden tahminî 120 bin kişinin müracaat yaptığı listeye girmeye hak kazanan öğrenciler, sahn boyu burs imkanına kavuştu.

“Su kirliliği günümüzde çokça iri aynı sorun”

Ede Sakarya, AA muhabirine, “Toptan Rise Winner” programına referans muktedir olmak amacıyla mebzul aynı projeye iyesi olmak gerektiğini söyledi.

“Diyarbakır’ı ve ülkemi böylesi uluslararası aynı platformda katakulli ettiğim üzere haddinden fazla mutluyum ve gururluyum.” diyen Sakarya, projesinin saf akarsu kaynaklarının kirlenmesinin önlenmesine yönelik olduğunu belirtti.

Kanalizasyon sistemlerinde havasızlıktan yağlık oluşan hidrojen sülfür gazının bulunduğunu tabir fail Sakarya, şöyle konuştu:

“Bunun oksijen gazı oranını arttırarak toksikliğini azalttım. Bu gaz insanlarda ve sudaki canlılarda çokça büyük zararlara sefer açabiliyor. Su kirliliği günümüzde çok balaban tıpkı sorun. Bunu engellemek tekmil dünyaya ve canlılara iri aynı katkı sağlayacak.”

Sağlanacak bursun ve fonun kariyer planlamalarının beraberinde projenin geliştirilmesi ve yevmi hayata entegrasyonuna katkı sağlayacağını anlatan Sakarya, projenin hayat geçmesiyle dahi müvellidülma sülfür gazının ortadan kalkmasının insanlığı ve doğayı rahata kavuşturacağını aktardı.

“Projeler sebebiyle bizi henüz dolgunca tanıdılar”

Adanur Nas ise başvuru ve artma sürecinin 2021 yılının ara ayında başladığını ve tanıtım sunumlarının peşi sıra proje ihya aşamasına geçtiklerini anlattı.

Projelerin temas şekilde topluma bindi sağlayan içerikli olması gerektiğini anlatım fail Nas, “Dünyamız üzere oluşturduğumuz projeler sebebiyle bizi daha mebzul tanıdılar. İlk yerine 120 bin proje içerisinde geçmiş 500’ü belirlediler. Sonradan da 100 proje seçildi.” dedi.

İşitme engellilerin sosyal hayatta elan rahat iletişim kurmalarını nail olmak için proje geliştirdiğini bildiren Nas, sema engellilerle çalışarak aynı web sitesi ve faal uygulama oluşturduğunu bildirdi.

Projesiyle sema engellilerin sem cihazına ulaşabilecekleri süreye büyüklüğünde oluşan boşlukta kullanacakları ayrımsız iletişim aracı sağladığını dile getiren Inak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sitem hiçbir ecir temenni etmediği üzere seçme sem özürlü birey bu hizmetten yararlanabilecek. Web siteye ve müteharrik uygulamaya girdiklerinde karşılarına 3 dilde ve seçme alanda kullandıkları alay öbekleri çıkıyor. Bir Tane yapmaları gereken bu söz öbeklerine tıklamaları. Bu bayram öbekleri seslendirilecek ve bildirişim sağlamış olacaklar.”

Nas, toplumda özel bireylere hazırladığı projeyle imge ışığı olabildiği için mutluluk duyduğunu anlattı.

Okul kurucusu Zeki Sıhhatli ise düzenlenen burs programı kapsamında insanlığa, çevreye hassas, sorunları çözen öğrencilerin seçildiğini ve Diyarbakır’dan 2 öğrencinin dahi yaşam boyu burs almaya doğruluk kazandığını bildirdi.

Salim, “Devir olarak haddinden fazla zihayat olan Diyarbakır, eğitimde birlikte zinde. Türkiye ve dünyadaki hatırlı okullarda ne yapılıyorsa bizim okullarımızda da örnek yapılıyor.” dedi.

Share: